Iranian Agriculture News Agency

گلیم سنه (سنندج) دست‌بافتی است متشکل از تار و پود که در بافت آن در سبک سنه از روش بافت چاکدار استفاده می‌شود و بنا به این روش بافت گلیم‌ها دورو هستند و می‌توان از هر دو روی گلیم استفاده کرد و نقوش واضح است.

"گلیم سنه" یادگار مادران گذشته

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، گلیم که در کردی به آن (به ر) یا (به ره) می‌گویند یکی از انواع صنایع دستی زیراندازی و پوششی است که از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند و یا دیگر چهارپایان اهلی بافته می‌شود. گلیم به شکل سنتی‌اش، معمولاً برای پوشاندن زمین، دیوار و یا رواندازی برای حیوانات باربر استفاده می‌شود ولی امروزه به عنوان یک پوشش مدرن برای خانه‌های شهری نیز خریداری می‌شود.

وجه تسمیه واژه گلیم نامشخص است این فرش در زبان دیگر نام‌های مختلفی دارد. گلیم در افغانستان گیلیم، در اوکراین بداس، در قفقاز لیاط، در سوریه و لبنان چیلیم، در رومانی کیلیم و همچنین در ترکیه و لهستان و مجارستان و عربستان از جمله نام‌های متفاوت آن است.

یکی از هنرمندانی که در این هنر زیبا در استان کردستان فعالیت می‌کند خانم سوسن سفاحی است. وی نزدیک به 30 سال است در حوزه هنر گلیم فعالیت دارد و مدت 18 سال نیز به‌عنوان مربی گلیم مشغول آموزش هنرجویان و علاقمندان هنر زیبای گلیم است.

وی در حال حاضر مربی گلیم معاونت صنایع دستی استان کردستان است، گفت: در بیشتر نمایشگاه‌های استانی و کشوری حضور داشتم و هنر گلیم سنندج را در معرض دید عموم قرار داده‌ام.

سفاحی افزود: علاقه شدید و شوق در این هنر زیبا موجب شد که من وارد این عرصه شوم و بتوانم یکی از هنرها و صنایع بومی و محلی استان را به علاقمندان و هنرآموزان آموزش دهم و در نمایشگاه‌ها به دوستداران صنایع دستی معرفی کنم.

وی در پایان گفت: استفاده و برخورداری از افراد خبره فعال در حوزه گلیم سنندج، انتخاب متخصص یا کارشناس فرش در مسئولیت‌های دولتی مرتبط با فرش (اخذ تصمیمات کارشناسی)، اجرای طرح‌های پژوهشی، تهیه پکیج‌های آموزشی در زمینه بافت، چله‌کشی، رنگرزی، طراحی و نقشه‌کشی و کارهای تکمیل گلیم سنندج، ایجاد موزه فرش و گلیم سنه، ایجاد و امکان کارشناسی و گمرک فرش در خود استان و ایجاد زمینه انتقال سریع سلیقه بازار مصرف به تولیدکننده و بافنده می‌تواند در ارتقاء و احیای این هنر اصیل و ماندگار مؤثر باشد.

وی در نمایشگاه تخصصی صنایع دستی و چرم و بافته‌های داری، جشنواره آثار هنری صنایع دستی شهید محلاتی (کسب رتبه اول گلیم‌بافی)، نمایشگاه سراسری صنایع دستی همدان، نمایشگاه ملی و هدایای جمهوری اسلامی و نمایشگاه‌های بین‌المللی دیگر حضور داشته و در سال جاری هنر گلیم وی نشان یونسکو را از آن خود کرد./

خبرنگار: مژگان وفایی

A-911005-01

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید