Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی:

ایانا-کشاورزی: سال ۹۶ از سطح زیر کشت ۴۷۰ هزار هکتار ۲۸۷ هزار تن پسته تولید و ۱۳۸ هزار تن صادر شد و در هفت ماهه امسال نیز بیش از ۲۹ هزار تن پسته صادر شده که رشد چشمگیری نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

اجرای برنامه اصلاح، نوسازی و جایگزینی در ۸۳ هزار هکتار از باغات میوه‌

امسال تولید ۱۸۰ هزار تن پسته در کشور پیش بینی شده است.

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی، سطح کشت باغات پسته در سال جاری را ۴۲۴ هزار هکتار عنوان کرد.

شکراله حاجی وند خاطر نشان کرد که سال ۹۶ از سطح زیر کشت ۴۷۰ هزار هکتار ۲۸۷ هزار تن پسته تولید و ۱۳۸ هزار تن صادر شد و در هفت ماهه امسال نیز بیش از ۲۹ هزار تن پسته صادر شده که رشد چشمگیری نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

او با بیان این که کرمان همچنان بیشترین سطح زیر کشت و تولید پسته را در کشور دارد، اظهار داشت: سطح زیر کشت پسته در این استان ۲۱۲ هزار هکتار است که ۲۰۳ هزار هکتار آن بارور است.

حاجی وند افزود: پیش بینی می‌شود امسال به علت عدم تلقیح و گرمازدگی در استان کرمان، میزان تولید پسته کاهش داشته باشد.

او تولید این محصول در استان کرمان را بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تن پیش بینی کرد.

مدیر کل دفتر میوه های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی ادامه داد: گرمازدگی موجب شد نیاز سرمایی ارقام پسته تامین نشود و در برخی مناطق که نیاز سرمایی تامین شد، افت شدید دما موجب شد لقاح صورت نگیرد و یا رشد جنین متوقف شد.

او تغییرات اقلیمی و مبارزه با آفات به ویژه پسیل پسته را از مهمترین مشکلات در حوزه تولید این محصول دانست.

حاجی‌وند گفت: سال گذشته دستورالعمل مقابله با پسیل پسته توسط محققان تدوین و به سازمان حفظ نباتات کشور ارایه شد که پس از اصلاح آن توسط این سازمان، دستوالعمل نهایی به استان‌ها ابلاغ شد.

او افزود: سموم مورد نیاز برای مبارزه با پسیل پسته توسط سازمان حفظ نباتات کشور در حال تعیین و تامین است و در اختیار باغداران قرار خواهد گرفت.

مدیر کل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی، سرشاخه کاری را یکی از اقدامات برای تغییر رقم پسته عنوان کرد و اذعان داشت: عملیات سرشاخه کاری در برخی استان‌ها آغاز شده است.

او با اشاره به این که ایجاد باغات مادری پسته در چند نقطه کشور در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: احداث باغ مادری در استان‌هایی مانند خراسان رضوی، فارس و اصفهان در حال انجام است.

حاجی وند نیاز داخلی به محصول پسته را حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: ما در تامین بازار داخلی این محصول مشکلی نداریم.

او حفظ بازار صادرات و تسهیل گیری در این بازار را با اهمیت خواند و اظهار داشت: تسهیل گیری در حوزه بازار پسته نیاز به حمایت و مساعدت وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد.

حاجی وند درباره اصلاح و نوسازی باغات پسته نیز اظهار داشت: معاونت امور باغبانی برنامه اصلاح، نوسازی، جایگزینی و توسعه باغات کشور را در سطح ۱۶۰ هزار هکتار دارد که برای این کار به ۵۶ میلیون اصله انواع نهال نیاز است.

او ادامه داد: از کل ۱۶۰ هزار هکتار برنامه اصلاح، نوسازی، جایگزینی و توسعه باغات کشور ۸۳ هزار هکتار آن مربوط به حوزه میوه های سردسیری و خشک برای سال ۹۷ است.

مدیر کل دفتر میوه های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی تصریح کرد: برای اجرای برنامه اصلاح و نوسازی در بخش میوه‌های سردسیری و خشک بیش از ۴۶ میلیون اصله نهال سالم نیاز داریم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید