Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهاد کشاورزی:

ایانا-کشاورزی: حجتی: اگر متوسط تولیدات کشاورزی به یک سوم میزان رکورد نمونه‌های ملی بخش کشاورزی افزایش یابد، تولیدات کشاورزی اقتصادی و پایدار خواهد شد و نیاز کشور به برخی محصولات که هم اکنون از خارج وارد می‌شود از تولید داخل تامین می‌شود.

نمونه‌های ملی، پیشران توسعه کشاورزی هستند

وزیر جهاد کشاورزی گفت: نمونه‌های ملی بخش کشاورزی که از طریق بکارگیری دانش و تکنولوژی‌های روز توانسته‌اند با افزایش عملکرد و بهره وری آب در سازگاری با محیط زیست، محصولاتی سالم تولید کنند، پیشرو و پیشران توسعه کشاورزی کشور هستند.

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در سی و سومین مراسم انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی که امروز سه شنبه برگزار شد، با اعلام این مطلب تصریح کرد:اگر متوسط تولیدات کشاورزی به یک سوم میزان رکورد نمونه‌های ملی بخش کشاورزی افزایش یابد، تولیدات کشاورزی اقتصادی و پایدار خواهد شد و نیاز کشور به برخی محصولات که هم اکنون از خارج وارد می‌شود از تولید داخل تامین می‌شود. 

او با اشاره به این که نمونه های ملی کشاورزی درس (ما می توانیم) را به دیگران می‌آموزند، اظهار داشت: امسال در ارزیابی نمونه‌ها علاوه بر شاخص افزایش عملکرد، رعایت مسائل زیست محیطی، سلامت غذا و بهره وری آب مورد توجه قرار گرفته است.

حجتی با بیان این‌که بدخواهان و دشمنان با ایجاد یاس در جامعه امیدوارند تا مردم دست از تولید بردارند و دست نیاز برای تامین غذا به سوی دیگر کشورها دراز کنیم، خاطرنشان کرد: تامین امنیت غذایی با اتکا به تولید داخلی خوشایند بدخواهان نیست و آنان تمایل دارند ایران در تامین غذا به خارج وابسته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که متوسط تولید کشوری گندم آبی و دیم،۳۱۰۰ کیلوگرم در هکتار است، گفت: گندمکار نمونه در هر هکتار ۱۳۵۷۱ کیلوگرم گندم برداشت کرده و از این رو امکان افزایش عملکرد متوسط کشوری به ۶.۵ تن در هکتار وجود دارد.

حجتی به واردات سالانه ۶ تا ۷ میلیون تنی گندم در سال‌های اول دهه ۹۰ اشاره کرد و افزود: با لطف خداوند، تلاش کشاورزان و برنامه ریزی‌های انجام شده در سال‌های اخیر گندم وارد نکرده ایم و به واردات گندم نیاز نداریم.

او ادامه داد: در سال زراعی جاری نیز پیش بینی می‌کنیم تولید گندم مناسب باشد.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به تولید ۱۷۳ تنی چغندرقند در هکتار توسط چغندرکار نمونه، یادآور شد: در سال ۹۲ حدود ۴ میلیون تن چغندرقند در کشور تولید می‌شد که در سال‌های اخیر با بهره وری و بدون افزایش سطح میزان تولید چغندرقند به ۸ میلیون تن رسیده است.

حجتی با بیان این که با تولید ۸.۵ میلیون تن چغندرقند، کشور در محصول شکر خودکفا می‌شود، خاطرنشان ساخت که سال گذشته نیز به مرز خودکفایی در شکر دست یافته‌ایم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به گزارش مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب ایران در خصوص بهره وری آب کشاورزی، اظهار داشت: بر اساس گزارش این مرکز، در دهه ۷۰ به ازای یک متر مکعب آب ۲۰۰ گرم شکر تولید می‌شد که این میزان در سال‌های اخیر به ۶۰۰ گرم به ازای یک متر مکعب آب افزایش یافته است.

حجتی ادامه داد: نمونه‌های کشاورزی به ما می‌آموزند که کارها، شدنی است و باید واژه «نمی شود» از نظام اداری و اجرایی ما بتدریج حذف شود.

او سپس به برداشت ۷۱۰ کیلوگرم کلزا توسط کلزاکار نمونه اشاره کرد و افزود: متوسط کشوری کلزا ۲۱۰۰ کیلوگرم در هکتار است و تولید این محصول در سال جاری نسبت به سه سال گذشته ۶ برابر شده است.

وزیر جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: سال آینده بیش از ۵۰۰ هزار تن کلزا در کشور تولید شود.

حجتی با بیان این که پسته کار نمونه ۱۵ تن در هکتار و ۲۰ برابر متوسط کشوری پسته برداشت می‌کند، گفت: در سیب زمینی نیز کشاورز نمونه ۱۶۵ تن در هکتار برداشت می‌کند در حالی که متوسط کشوری تولید ۱۶ تن سیب زمینی در هکتار است.

او یادآوری کرد: درسی که از عملکرد نمونه‌های بخش کشاورزی می‌توانیم بگیریم آن است که خداوند ظرفیت‌های فراوانی در انسان و طبیعت قرار داده است و باید تلاش کنیم تا این ظرفیت‌ها را بکار گیریم.

حجتی به گیاه خارشتر که در بیابان می‌روید و موجب حفظ خاک نیز می‌شود اشاره کرد و افزود: این گیاه علاوه بر خواص دارویی، ۹ تا ۹.۵ درصد پروتئین دارد و در صورت فرآوری می‌تواند جایگزین یونجه در خوراک دام شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: یک میلیون تن ظرفیت پرورش ماهی در دریا وجود دارد و این میزان با حدود ۱.۱ میلیون تن تولید سالانه محصولات شیلاتی حاصل از صید و آبزی پروری برابری می کند.

او با اشاره به فواید زراعت چوب در مناطق مستعد کشور اظهار کرد:درآمد زراعت صنوبرهای سریع الرشد در برخی مناطق شمالی کشور از درآمد شالیکاری بیشتر است و زراعت چوب کاری اقتصادی و زیست محیطی است.

حجتی با تقدیر از پهنه بندی و اقدامات تسهیلگران در مراکز خدمات،تقویت و تجهیز این مراکز به ابزار و تکنولوژی های روز را ضروری عنوان کرد و افزود:استفاده از فناوری ماهواره در بخش کشاورزی با هدف پایش زمان،چگونگی،میزان و کنترل کشت و همچنین پیش بینی مقدمات بازار در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارد.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: واحدهای تولیدی نمونه در زیربخش های مختلف بخش کشاورزی به صورت مراکز آموزشی و ترویجی باید به سایر کشاورزان معرفی شوند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید