Iranian Agriculture News Agency

فائو اعلام کرد

ایانا-کشاورزی: شاخص قیمت غلات در مقایسه با ماه اکتبر ۱.۱ درصد کاهش داشته، کاهش قیمت غلات به دلیل تاثیر برداشت محصول جدید روی سهمیه صادرات برنج و کاهش قیمت ذرت به دلیل رقابت صادراتی بوده است.

کاهش قیمت جهانی مواد غذایی به پایین‌ترین سطح دو سال گذشته

قیمت جهانی مواد غذایی به پایین‌ترین سطح در دو سال گذشته رسید.

به گزارش ایانا، فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) با بررسی تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر اعلام کرد که این شاخص در ماه نوامبر به ۱۶۰.۸ واحد رسید که در مقایسه با ماه اکتبر، کاهش پیدا کرده و این شاخص در پایین‌ترین سطح از ماه مه سال ۲۰۱۶ قرار گرفته است.

در این ماه تنها قیمت شکر نسبت به سایر مواد غذایی مورد بررسی افزایش یافته، شکر در این ماه رشد قیمت 4.4 درصدی را ثبت کرد.

در این گزارش اشاره شده است که شاخص قیمت غلات فائو در نوامبر ۱۶۴ واحد بود که در مقایسه با ماه اکتبر ۱.۱ درصد کاهش داشته، کاهش قیمت غلات به دلیل تاثیر برداشت محصول جدید روی سهمیه صادرات برنج و کاهش قیمت ذرت به دلیل رقابت صادراتی بوده است.

در ماه نوامبر، قیمت دانه‌های روغنی با ۷.۶ درصد کاهش به پایین‌ترین سطح در ۱۲ سال اخیر رسید. قیمت روغن پالم به دلیل رشد سطح ذخایر در کشورهای صادرکننده بزرگ و افت قیمت جهانی، کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد. همچنین، قیمت سویا و روغن گل آفتابگردان نیز به دلیل فراوانی عرضه در آمریکا، اتحادیه اروپا و بازارهای نوظهور متعدد و چشم انداز تولید مطلوب در منطقه دریای سیاه کاهش پیدا کرد.

قیمت مواد لبنی در نوامبر ۳.۳ درصد نسبت به اکتبر ارزان شد که ششمین کاهش ماهانه متوالی بود در حالی که قیمت گوشت نیز اندکی کاهش یافت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید