Iranian Agriculture News Agency

رئیس انجمن خرما از ره آورد اجرای طرح زنجیره ارزش خبر داد:

ایانا-کشاورزی: اجرای این طرح سبب بهسازی باغ‌ها، ارزش‌یابی واریته‌ها و تحقیق و تصمیم‌گیری در مورد جایگزینی واریته‌ها خواهد شد.

افزایش بهره‌وری در باغات خرما

اجرای طرح ایجاد زنجیره ارزش خرما توسط وزارت جهادکشاورزی علاوه بر بهسازی باغات منجر به افزایش بهره‌وری در واحد سطح باغات خرما خواهد شد.

محسن رشیدی فرخی رئیس انجمن ملی خرما در گفت‌وگو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا ایجاد زنجیره ارزش خرما را از طرح‌های مفید وزارت جهادکشاورزی عنوان کرد و گفت: مجری طرح زنجیره ارزش خرما وزارت جهادکشاورزی است و این طرح همچنین حمایت کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی را نیز به همراه دارد.

او با بیان اینکه انجمن ملی خرما نیز وظیفه موقعیت‌یابی، ارزش‌گذاری و کارشناسی‌های محلی را در اجرای این طرح بر عهده دارد، افزود: اجرای این طرح سبب بهسازی باغ‌ها، ارزش‌یابی واریته‌ها و تحقیق و تصمیم‌گیری در مورد جایگزینی واریته‌ها خواهد شد.

رئیس انجمن ملی خرما ادامه داد: اجرای این طرح در نهایت منجر به افزایش بهره‌وری در واحد سطح خواهد شد.

رشیدی فرخی با اشاره به وضعیت کم آبی کشور گفت: در شرایط فعلی درصدد آن نیستیم که سرمایه ملی را هدر دهیم و افزایشی در واحد سطح نخواهیم داشت و تنها بهره‌وری را افزایش خواهیم داد.

او با تاکید بر اینکه در حال حاضر برای تولید یک کیلو خرما 4.5 تا 6 مترمکعب آب مصرف می‌شود، گفت: اجرای این طرح میزان بهره وری را افزایش می‌دهد.

او با بیان اینکه این طرح در بودجه در نظر گرفته شده و سال آینده اجرایی می‌شود، افزود: همچنین اجرای این طرح نیازمند فرهنگ‌سازی در بین کشاورزان است.

او در ادامه به بیمه محصولات کشاورزی از جمله خرما اشاره و تصریح کرد: بیمه محصولات کشاورزی باید به سمت واقعی شدن پیش برود.

رئیس انجمن ملی خرما با بیان اینکه دولت قول مساعدت در این زمینه را داده، گفت: در بودجه در نظر گرفته شده برای سال آینده میزان پرداخت دولت 2 برابر شده و در حدود یکهزار میلیارد ریال در نظر گرفته است.

او افزود: همچنین آورده بیمه گذار نیز برای بران خسارت برای هر درخت خرما 70هزار ریال در نظر گرفته شده است.

رشیدی‌فرخی با تاکید به اینکه در بیمه محصولات کشاورزی باید خسارت بیمه براساس عملکرد یک‌ساله کشاورزان در نظر گرفته شود، گفت: امید می‌رود با برنامه‌ریزی‌های انجام شده طی 2 سال آینده میزان پرداخت خسارت بیمه کشاورزان واقعی شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید