Iranian Agriculture News Agency

معاون آب و خاک وزارت کشاورزی در همایش روز ملی خاک:

ایانا-کشاورزی: از ۱۸.۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی بیش از ۶ میلیون هکتار مستعد توسعه سامانه‌های نوین آبیاری هستند.

همکاری ایران در حوزه خاک با سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی بین‌المللی

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به اهمیت خاک در تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی تاکید کرد: خاک در کشور ما و در دنیا مورد بی‌مهری قرار گرفته بیشتر به موضوع آب و هوا توجه شده و این در حالی است که سرعت فرسایش، آلودگی و تخریب خاک سریعتر از تجدید آن است.

به گزارش ایانا، علیمراد اکبری در همایش بزرگداشت روز جهانی خاک با اعلام این خبر که لایحه حفاظت خاک که در مجلس تصویب شده به زودی نهایی و به دولت ابلاغ می شود، توضیح داد: لایحه خاک در مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال شده و این شورا چند ایراد به این لایحه گرفته که امیدواریم با پاسخگویی به آن، این لایحه در مجلس نهایی و به دولت ابلاغ شود. لایحه خاک به مباحثی از جمله جلوگیری از تخریب، آلودگی و اصلاح خاک و بهره برداری بهینه و مدیریت خاک پرداخته است.

او با بیان اینکه ۱۸.۵ میلیون هکتار خاک در کشور در چرخه تولید قرار دارد، گفت: در برنامه ششم توسعه، ردپای خاک وجود دارد و مجلس دولت را مکلف کرده که سالانه در سطح ۵۰۰ هزار هکتار توان حاصلخیزی خاک کشور را بهبود دهد و اصلاح خاک را پی گیری کند با این حال تا‌کنون اعتباری در لایحه بودجه به آن اختصاص نیافته است. در تلاش هستیم که امسال یک ردیف برای مباحث خاک در لایحه بودجه تعریف کنیم یا از منابع آب و خاک با حمایت سازمان برنامه و بودجه، اعتباری برای آن تخصیص پیدا کند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، افزایش مواد آلی خاک اراضی کشاورزی را ضروری اعلام کرد: ۶۰ درصد خاک‌های کشاورزی ما مواد آلی زیر یک درصد دارند و ما باید برای افزایش مواد آلی خاک کار کنیم.

او با اشاره به اینکه در کلیه پروژه‌های آبیاری نوین، آبشویی در اراضی شور انجام می‌شود، یادآوری کرد: در طرح ۵۰۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام حدود ۱۸۰ هزار هکتار سیستم‌های زهکشی زیر زمینی انجام شده که توسط آن آبشویی صورت می‌گیرد.

اکبری درباره توسعه سامانه‌های نوین آبیاری نیز یادآوری کرد: از ۱۸.۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی بیش از ۶ میلیون هکتار مستعد توسعه سامانه‌های نوین آبیاری هستند.

او درباره چاه‌های غیر‌مجاز کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲ تا ۱۳ میلیارد متر مکعب آب توسط چاه‌های غیر‌مجاز برداشت می‌شود و برای مسدود کردن آن چاه‌ها، همکاری همه دستگاه‌های ذی ربط با وزارت نیرو ضروری است.

معاون آب و خاک، با اشاره به اجرایی شدن طرح پایش خاک در تمام نقاط کشور، از همکاری ایران با سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی بین‌المللی در حوزه خاک خبر داد و گفت: ایران به عضویت مجمع جهانی خاک در آمده و ما در این مجمع در زمینه تشکیل بانک داده‌های توان ملی و تجهیزات در مورد خاک و ارتقای دانش و توانایی لازم در سطح منطقه‌ای پیشنهادهایی داده‌ایم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید