Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جنگل‌ها در نشست با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

ایانا-کشاورزی: اگر یک ریال در طرح‌های آبخیزداری سرمایه‌گذاری شود 8 ریال برگشتی خواهد داشت، در سال 97 با اجرای طرح‌های آبخیزداری 754 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده است.

یک ریال سرمایه‌گذاری در آبخیزداری هشت ریال برگشتی دارد

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: اقدامات آبخیزداری مختص یک دوره خاص نیست بلکه کارکرد و فواید آن هم برای سال های پر آب است و هم برای سال های کم آب.

به گزارش ایانا به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، خلیل آقایی شب گذشته در نشست با رییس، نایب رییس و اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: در سال های  کم آب، هنر آبخیزداری این است که ضمن هدایت آب به سمت سفره‌های زیرزمینی از هدر رفت آن جلوگیری می‌کند و در سال‌های پر آب نیز از سیل پیشگیری و تخریب را به پایین ترین حد کاهش می‌دهد.

او ادامه داد: سیلی که مهرماه امسال در منطقه شمال کشور اتفاق افتاد و به بخش‌هایی از استان‌های گلستان، مازندران و گیلان خسارت وارد کرد با بررسی‌هایی که صورت گرفت معلوم شد در هر نقطه‌ای که طرح‌های آبخیزداری انجام شده خسارت سیل بین 70 تا 75 درصد کاهش یافته  اما در مناطقی که این اقدامات انجام نشده، خسارت بسیار بالا و خانمان برانداز بوده است.

آقایی با بیان اینکه در آستانه تعیین بودجه سال 98 با اجرای طرح های آبخیزداری شاهد یک انقلاب عظیم در عرصه  منابع طبیعی کشور هستیم، از رییس و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خواست در دوران تعطیلی مجلس از اقدامات آبخیزداری و میزان رضایتمندی مردم در حوزه استحفاظی خود بازدید کنند و نتایج حاصل از بازدید را به ما گزارش کنند.

رییس سازمان جنگل‌ها افزود: منظور ما از اقدامات آبخیزداری صرفاً به معنای اقدامات سنگ و سیمان و ملات نیست بلکه منظور ما مجموعه‌ای از فعالیت‌های به هم پیوسته نظیر آموزشی، ترویجی، حفاظتی، جنگل کاری، جایگزینی سوخت، اطفای حریق، کاداستر و غیره است که همه این اقدامات در قالب طرح مدیریت جامع آبخیز انجام می‌شود.

رییس سازمان جنگل‌ها گفت: با استانداران استان‌ها تفاهم نامه همکاری امضا کرده‌ایم و به هر میزان از محل صندوق توسعه ملی برای استان‌ها اعتبار اختصاص داده‌ایم، حدوداً به همان میزان استانداران برای اجرای طرح های ابخیزداری بودجه اختصاص داده‌اند.

او با اشاره به اینکه اگر یک ریال در طرح‌های آبخیزداری سرمایه‌گذاری شود  8 ریال برگشتی خواهد داشت، خاطر نشان کرد: در سال 97 با اجرای طرح‌های آبخیزداری 754 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده است.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در بخش دیگری از سخنان خود در جمع رییس و اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از بیابان‌ها به عنوان چالشی بزرگ در ایران و جهان نام برد و گفت: ایران از دیر باز در زمینه تثبیت شن‌های روان، مالچ پاشی و بیابان‌زدایی ید طولایی داشته و اقدامات آن در منطقه زبانزد بوده و بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس از تجربیات و دانش بیابان زدایی ایران استفاده می‌کردند.

آقایی در پاسخ به سوال تاج گردون رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره اثرات سوء زیست محیطی مالچ در طبیعت خاطر نشان کرد: پژوهشگاه صنعت نفت حدوداً یک دهه پیش روی موجوداتی مانند گیاه، جانور، آب، خاک و انسان پژوهش انجام داده است و بر اساس یافته ها اعلام کرده که هیچ ماده مضری که به این پنج عنصر صدمه و آسیب وارد کند در مالچ وجود نداشته و ایجاد این همه درختان دست کاشت کویری نظیر تاغ، گز و اسکنبیل در مناطق بیابانی ایران در لوای پاشش مالچ و استقرار خاک انجام شده است.

در نشست رییس سازمان جنگل ها با رییس و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه روی بر دو موضوع آبخیزداری و سپس مقابله با پدیده گرد و غبار و بیابان زایی بسیار تاکید شد و هوشنگ جزی مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک و فرهاد سرداری مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گزارش جامعی از میزان پیشرفت طرح های آخیزداری و بیابان زدایی در کشور ارائه کردند.

آبخیزداری تنها راه نجات از سیل

همچنین مهرداد لاهوتی و غلامعلی جعفرزاده نمایندگان مردم لنگرود و رشت در مجلس شورای اسلامی از تعامل آقایی با مجلس و مردم تقدیر کرده و مهرداد لاهوتی گفت: در سال های اخیر گیلان شاهد سیل های مخرب زیادی بوده و تنها راه نجات استان اجرای طرح های آبخیزداری است.

در این نشست همچنین غلامرضا تاج گردون رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: گزارشی که از آبخیزداری و بیابان‌زدایی ارائه شد اجمالی، فنی، اجرایی و برنامه ای بود و اظهار امیدواری کرد که اعضای کمیسیون بتوانند در بودجه امسال و سال آینده کمک کار سازمان جنگل‌ها باشند.

او افزود: برای دسترسی به نتیجه بهتر، آنچه از سازمان جنگل‌ها انتظار است فعالیت های علمی، فنی و رسیدن به توسعه پایدار است.

تاج گردون همچنین گفت: مایل هستیم نظرات کارشناسی دستگاه های اجرایی وقتی به دستمان می‌رسد دل مان قرص باشد به روش‌هایی که اجرا خواهد شد و اگر خلاصه‌ای از نتیجه گزارشات، تحقیق و پژوهش در اختیار کمیسیون قرار گیرد اعضا می‌توانند با استدلال بهتری به کارها نگاه کرده و کمک کنند.

اختصاص اعتبار از صندوق توسعه نتیجه تاکیدات مقام معظم رهبری به آبخیزداری بود

تاج گردون با بیان اینکه در کنار اعتبارات عادی و مصوب دولت، اعتبار قابل توجهی از صندوق توسعه ملی به سازمان جنگل‌ها اختصاص یافت، دقت و نحوه  هزینه کرد آن را مهم دانست و گفت: ممکن است بخش از استان‌ها توانمندی جذب اعتبارات نداشته باشند که باید در توزیع اعتبارات توجه لازم انجام شود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در خاتمه یادآوری کرد: اختصاص اعتبارات از صندوق توسعه ملی نتیجه اعتقاد و تاکیدات شخص مقام معظم رهبری به موضوع آبخیزداری و آبخوانداری است و باید این فرصت را مغتنم شمرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید