Iranian Agriculture News Agency

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی مرغداران کشور:

ایانا-کشاورزی: مرغ 9 هزار و 800 تومانی در حدود هزار و 700 تومان به تولید کننده ضرر وارد می‌کند، یعنی این قیمت به ازای ضرر هزار و 700 تومانی برای تولید هر کیلو مرغ برای مرغدار است.

قیمت منطقی مرغ؛ 11500 تومان

قیمت 9800 تومانی مرغ که هنوز از سمت ستاد تنظیم بازار اعلام نشده، اعتراض شدید مرغداران را با خود همراه کرده. مرغداران اعتقاد دارند با در نظر گرفتن افزایش قیمت چند برابری تمامی نهاده‌های تولید، تعیین قیمت هر کیلو مرغ به میزان 9 هزار و 800 تومان منطقی نیست. با در نظر گرفتن هزینه‌های تولید و سود متعارف مرغداران قیمت منطقی مرغ هنگام رسیدن به دست مصرف‌کننده نهایی  به طور متوسط 11 هزار و 500 تومان خواهد بود.

برومند چهارآیین مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی مرغداران کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی ایانا در ارتباط با تعیین قیمت 9 هزار و 800 تومانی برای هر کیلو مرغ توسط ستاد تنظیم بازار گفت: «قیمت 9 هزار و 800 تومانی مرغ که زمزمه‌های ابلاغ آن توسط ستاد تنظیم بازار به گوش می‌رسد هنوز اعلام نشده و امیدواریم این قیمت هرگز اعلام نشود. مرغداران به قیمت تعیین شده به شدت معترض هستند، چرا که در تعیین این قیمت، کارشناسی عمل نشده‌. با توجه به گران شدن تمامی نهاده‌های تولید قیمت مرغ در مرغداری‌ها با اضافه کردن سود متعارف 10 درصدی، چیزی در حدود 7 هزار و 800 تومان تعیین می‌شود. قیمت مرغ را می‌توان با در نظر گرفتن سود متعارف، 7 هزار و 750 تومان تا 7هزار و 800 تومان در نظر گرفت. این به این معنا است که قیمت برای مصرف کننده 11 هزار و 500 تومان تعیین می‌شود.»

چهارآیین ادامه داد: «مرغ 9 هزار و  800 تومانی در حدود هزار و 700 تومان به تولید کننده ضرر وارد می‌کند، یعنی این قیمت به ازای ضرر هزار و 700 تومانی برای تولید هر کیلو مرغ برای مرغدار است.»

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های مرغداران در ارتباط با قیمت تمام شده مرغ اعلام کرد: «با در نظر گرفتن 25 درصد افت وزن پس از کشتار (جدا شدن پر و امعا و احشا) و بسته‌بندی و با افزودن هزینه‌های حمل و هزینه 300 تومانی کشتار، قیمت لاشه آماده طباخی مرغ درب کشتارگاه 10هزار و 600 تومان تمام می‎شود. در نظر گرفتن قیمت 10 هزار و 600 تومانی مرغ در کشتارگاه با افزایش 2 تا 3 درصدی قیمت توسط توزیع کننده عمده و سپس در نظر گرفتن سود 5 تا 6 درصدی خرده فروشی‌ها باعث می‌شود که قیمت مرغ به طور میانگین 11هزار و 500 تومان به دست مشتری برسد و این قیمت منطقی مرغ است.»

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید