Iranian Agriculture News Agency

مجری طرح پنبه کشور:

ایانا-کشاورزی: طی پیش بینی‌های انجام شده حدود 180هزار تن وش از مزارع پنبه برداشت خواهد شد، همچنین میزان عملکرد در واحد سطح این محصول در حدود 2.5 تن در هکتار پیش بینی شده است.

تحقق 90 درصدی پیش بینی‌های تولید پنبه در سال جاری

سطح زیر کشت پنبه در سال جاری به 71 هزار هکتار خواهد رسید.

ابراهیم هزارجریبی مجری طرح پنبه کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا با بیان اینکه 90 درصد از برنامه‌های پیش بینی شده در این حوزه محقق شده است، گفت: سطح زیر کشت این محصول در سال جاری 71 هزار هکتار است.

او با تاکید بر اینکه طی پیش بینی‌های انجام شده حدود 180هزار تن وش از مزارع پنبه برداشت خواهد شد، افزود: همچنین میزان عملکرد در واحد سطح این محصول در حدود 2.5 تن در هکتار پیش بینی شده است.

هزارجریبی با اشاره به اینکه این میزان در حدود نیمی از نیاز پنبه کشور را تامین می‌کند، افزود: استان‌های عمده تولید این محصول که بیشترین تولید را دارند به ترتیب استان‌های خراسان رضوی، فارس، گلستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و استان اردبیل است.

مجری طرح پنبه کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به برنامه تهیه‌ بذر در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس و گلستان اشاره کرد و افزود:  کرگ‌زدایی بذر نیز در کارخانه کاشمر آغاز شده و در ماه‌های آینده نیز در کارخانه گرگان نیز انجام خواهد شد.

او ادامه داد: در کنار تهیه بذر تاکنون مجوز واردات پنج رقم بذر معادل 370هزار تن از کشورهای یونان و ترکیه اخذ شده است.

مجری طرح پنبه کشور با تاکید به اینکه بذرهای داخلی و خارجی در سراسر مناطق کشت توزیع خواهد شد، افزود: در سال جاری قیمت بذر نسبت به سال گذشته افزایش چندانی نداشته است.

او تصریح کرد: در حدود 70هکتار از مزارع پنبه به صورت نشایی و در حدود 20هزار هکتار نیز به صورت کشت حفاظتی (کم خاک ورزی و کشت مستقیم )کشت می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید