Iranian Agriculture News Agency

ایانا-کشاورزی: تنها اراضی که سابقه کشت ناشی از اجرای قانون اصلاحات ارضی در دهه ۴۰ را دارند و بر اساس این قانون، محل کشت آنها زیراشکوب جنگل‌های زاگرس است تعیین تکلیف می‌شوند و شیوه نامه ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی نیز تاکید بر ملی بودن عرصه داشته و تعیین تکلیف نحوه بهره برداری این اراضی را به دستورالعملی که مقرر شده با مشارکت سازمان جنگل‌ها و سازمان امور اراضی کشور تهیه شود، موکول کرده است.

جنگل‌های زاگرس به عنوان اراضی ملی تثبیت و سند صادر می‌شود

کل اراضی جنگل‌های زاگرس که در اجرای قانون ملی شده، اعم از اینکه زیر آن کشت شده یا نشده باشد به لحاظ حقوقی، همچنان ملی و تحت مالکیت دولت هستند .

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: آنچه این سازمان در کارگروه مرکزی رفع تداخلات موضوع ماده (۵۴) قانون رفع موانع تولید در مورد اراضی کشت شده زیراشکوب جنگل‌های زاگرس به عنوان خط قرمز بر آن تاکید کرده این است که این اراضی، جنگل شناخته شود و به عنوان اراضی ملی، تثبیت و به نام دولت به نمایندگی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور سند صادر شود که این موضوع در کارگروه مذکور تایید و تعیین تکلیف شده است.

مسعود منصور با بیان این که بخشی از اراضی کشت شده زیراشکوب جنگل‌های زاگرس غیرمجاز هستند، اظهار داشت: تنها اراضی که سابقه کشت ناشی از اجرای قانون اصلاحات ارضی در دهه ۴۰ را دارند و بر اساس این قانون، محل کشت آنها زیراشکوب جنگل‌های زاگرس است تعیین تکلیف می‌شوند و شیوه نامه ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی نیز تاکید بر ملی بودن عرصه داشته و تعیین تکلیف نحوه بهره برداری این اراضی را به دستورالعملی که مقرر شده با مشارکت سازمان جنگل‌ها و سازمان امور اراضی کشور تهیه شود، موکول کرده است.

او گفت: در تدوین این دستورالعمل باید مواردی رعایت شود که از جمله آن تفکیک کشت‌های ناشی از قانون و کشت‌های غیر قانونی در زیراشکوب جنگل‌های زاگرس است، از این رو اراضی تصرفی در این مناطق منشا اجرای قانون اصلاحات ارضی ندارند، تصرف غیرمجاز شناخته می شوند و با آن برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: از سوی دیگر اراضی که بر اساس قانون اصلاحات ارضی مجاز به کشت در زیراشکوب جنگل‌های زاگرس هستند باید از نظر فنی بررسی شوند که آیا استمرار کشت یا فعالیت در این اراضی به جنگل آسیب می‌زند که در این صورت می‌تواند اراضی جایگزین در نقطه ای دیگر برای آن در نظر گرفته شود.

او تصریح کرد: کشت و کار در این اراضی ممکن است نیاز به تغییر الگوی کشت داشته باشند و در این دستورالعمل باید پیش بینی شود در کدام اراضی باید تغییر کشت صورت گیرد و برای مثال، گیاهان دارویی و یا گونه های مرتعی و جنگلی می‌تواند جایگزین کشت فعلی شود. در مجموع هر گونه فعالیت در محدوده جنگل می‌بایست بر اساس اصول علمی و فنی و در قالب طرح مصوب انجام شود.

منصور با بیان این که بررسی‌های فنی نیاز به تشخیص متخصصان در حوزه جنگل دارد، گفت: شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری سازمان جنگل ها در این زمینه محوریت و مشارکت دارد.

او در عین حال خواستار مشارکت شخصیت‌های علمی و دانشگاهی در تدوین جنبه های فنی این دستورالعمل شد.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: این دستورالعمل تا پیش از پایان سال جاری باید نهایی شود و امیدواریم نگرانی‌های دلسوزان منابع طبیعی نیز در تدوین این دستورالعمل مورد توجه قرار گیرد و بر طرف شود.

او درباره وسعت اراضی کشت شده زیراشکوب جنگل های زاگرس اظهار داشت: تعیین وسعت این اراضی نیاز به نقشه برداری دقیق دارد، اما آنچه که تا کنون به طور تقریبی بیان شده موید پراکنده بودن این اراضی در سطح حدود ۶ میلیون هکتار جنگل‌های زاگرس است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید