Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل آبخوانداری سازمان جنگل‌ها:

ایانا-کشاورزی: علی رغم شدت بالای بارندگی اواسط مهرماه شمال کشور و وقوع بارش ۳۴۶ میلی متر با شدت ۱۰۵ میلی متر طی سه ساعت در برخی از مناطق سیل‌زده، خسارات وارده در حوزه‌های تحت پوشش فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری نسبت به سایر حوزه‌ها کاهش چشمگیری داشته است.

کنترل ۲۸۰ میلیون مترمکعب سیلاب شمال کشور با اجرای آبخیزداری

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تبیین کارکرد طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در کاهش خطرات سیل و کم آبی از کنترل ۲۸۰ میلیون مترمکعب از حجم سیلاب‌های شمال کشور در غرب مازندران و گیلان خبر داد.

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسین پور در تشریح اثربخشی اقدامات صورت گرفته در سطح حوزه‌های آبخیز شمال کشور در کاهش خسارات سیل گفت: علی رغم شدت بالای بارندگی اواسط مهرماه شمال کشور و وقوع بارش ۳۴۶ میلی متر با شدت ۱۰۵ میلی متر طی سه ساعت در برخی از مناطق سیل‌زده، خسارات وارده در حوزه‌های تحت پوشش فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری نسبت به سایر حوزه‌ها کاهش چشمگیری داشته است.

او تصریح کرد: چنانچه این حجم سیلاب کنترل نمی‌شود بدون تردید میزان و ابعاد خسارات بسیار گسترده تر می‌شد.

حسین پور با اشاره به اجرای بیش از ۵۳۳ هزار هکتار فعالیت آبخیزداری و آبخوانداری در گستره سیل اخیر شمال کشور افزود: بررسی و مقایسه وضعیت خسارات ناشی از سیل اخیر با سیل های مشابه در گذشته و همچنین مقایسه حجم خسارات وارده قبل و بعد از اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در حوزه‌های آبخیز کاظم رود عباس آباد، ماشلک نوشهر، صفارود رامسر، امامزاده ابراهیم گیلان و نظایر آن که تحت پوشش فعالیت‌های پیشگیرانه در سطح حوزه بالادست قرار گرفته‌اند با سایر حوزه‌ها که باید طرح آبخیزداری در آن اجرا شود، نظیر حوزه شیرود و چشمه کیله تنکابن، قلعه رودخان و گشت رودخان گیلان محسوس است.

مدیرکل کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها اضافه کرد: به عنوان نمونه مقایسه خسارات سیل در حوزه آبخیز کاظم رود عباس آباد مازندران در سیل ۲۸ مهرماه ۱۳۸۲ با سیل ۱۳ مهرماه ۱۳۹۷ نشان می دهد که علی رغم افزایش بارندگی اخیر (۲۵۹ میلی متر بارش سال جاری در مقایسه با ۱۹۰ میلی متر بارندگی سال ۱۳۸۲)، حدود ۲۴ درصد کاهش خسارات مشاهده می‌شود.

حسین پور در بررسی علل ایجاد و تشدید سیل در مناطق جمعیتی در پایین دست، بر حفظ کاربری اراضی، رعایت حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها، جلوگیری از ساخت و ساز در مسیر سیلاب، توجه به هیدرولوژی شهری و روستایی و همچنین رعایت اصول فنی و تامین استحکام مورد نیاز با توجه به شدت سیلخیزی مناطق تاکید کرد.

او عملکرد سازه‌های مشبک سرشاخه گیر احداث شده در خروجی حوزه‌های آبخیز جنگلی در سیل اخیر شمال کشور موفق توصیف کرد و گفت: در برخی از حوزه‌های آبخیز با اجرای تنها یک سازه سرشاخه گیر با فیلتر کردن سیلاب و تله اندازی مواد محموله سیل، مناطق پایین دست در برابر سیل های مشابه ایمن شده‌اند.

حسین پور نقش پوشش گیاهی جنگل در برابر سیل را بی‌بدیل برشمرد و با تاکید بر اهمیت حفاظت از این میراث ارزشمند، طرح تنفس و توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال را گامی مهم و مثبت در کاهش سیلاب در آینده ارزیابی کرد.

گفتنی است، در پهنه سیل‌خیز و سیل‌گیر اخیر شمال کشور بیش از ۵۶۰ هزار هکتار حوزه آبخیز مطالعه شده و آماده اجرا وجود دارد که در صورت تامین اعتبار مورد نیاز با برآورد ۶۰۰ میلیارد تومان عملیاتی خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید