Iranian Agriculture News Agency

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور:

ایانا-کشاورزی: کشت زعفران ایران بیشتر در بهترین ارتفاعی که برای کشت زعفران مناسب است در حدود ۱۳۵۰ تا ۲۲۰۰ متر از سطح دریا انجام می‌شود. بنابراین قیمت‌گذاری این محصول راهبردی باید به گونه‌ای باشد که هم حفظ بازار‌های خارجی را مد نظر داشته و هم درآمد اقتصادی کشاورزان و تولید کنندگان داخلی را تامین کند. زعفران ایرانی، کالایی صادرات محور است و نیاز به بازار مدرن و محصول استاندارد دارد

امسال بیش از۸۸درصد زعفران دنیا را تولیدکردیم

در سال ۱۳۹۶-۱۳۹۷ ایران با تولید بیش از ۸۸ درصد زعفران دنیا مقام اول تولید زعفران جهان را در اختیار گرفت و همچنان سهم زعفران صادراتی ایران ۹۶ درصد از بازارهای جهانی زعفران کل دنیا در سال گذشته بوده است.

به گزارش ایانا به نقل از سازمان تعاون روستایی کشور، حسین شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در سمپوزیوم "راهبرد مداخله گری هدفمند در بازار زعفران" عنوان کرد: زعفران سوپر نگین ایرانی، که هیچ قسمت زرد یا سفید رنگ در آن وجود ندارد و فقط از کلاله تشکیل شده است، با میزان سافرانال زیر یک درصد، همچنان بهترین نوع زعفران صادراتی در جهان محسوب می‌شود.

او اضافه کرد: کشت زعفران ایران بیشتر در بهترین ارتفاعی که برای کشت زعفران مناسب است در حدود ۱۳۵۰ تا ۲۲۰۰ متر از سطح دریا انجام می‌شود. بنابراین قیمت‌گذاری این محصول راهبردی باید به گونه‌ای باشد که هم حفظ بازار‌های خارجی را مد نظر داشته و هم درآمد اقتصادی کشاورزان و تولید کنندگان داخلی را تامین کند. زعفران ایرانی، کالایی صادرات محور است و نیاز به بازار مدرن و محصول استاندارد دارد.

شیرزاد گفت: اگر قیمت زعفران از حد متعارف پایین‌تر باشد تولیدکنندگان داخل کشور دچار زیان شده و تولید این محصول را رها می‌کنند و اگر قیمت بالا باشد تجار و مصرف کنندگان خارجی به خرید زعفران از کشورهای دیگر روی می‌آورند و این امر باعث توسعه کشت  این محصول در سایر کشورها می‌شود و درآینده کشورهایی مانند افغانستان و هند رقیب ایران در تولید زعفران خواهند شد بنابراین قیمت‌گذاری زعفران فرآیندی بسیار حساس است که نیاز به تجربه و تدبیر و مشارکت همه حلقه‌های زنجیره تولید اعم از تولیدکنندگان، صنایع بسته‌بندی و صادرکنندگان را دارد.

او اضافه کرد: سازمان مرکزی تعاون روستایی در سال زراعی ۱۳۹۶-۱۳۹۷ سعی کرده تا با مدرن کردن بازار زعفران (بازار فیزیکی، گواهی سپرده کالایی و بازار بورس آتی) و استاندارد سازی محصول کمک شایانی به صادرات طلای سرخ نماید به گونه‌ای که بر اساس گمانه‌زنی‌های دفتر بازرگانی سازمان تعاون، بیش از ۲۵۰ تن زعفران به ارزش تخمینی بیش از ۳۵۲ میلیون دلار زعفران از کشور به بازارهای بین‌المللی با متوسط قیمت کیلویی حداقل ۹۷۰ دلار و حداکثر ۱۳۰۰ دلار صادر شده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور افزود: در سال ۹۶ قیمت زعفران بشدت کاهش یافت و به کمتر از کیلویی ۳ میلیون تومان رسید تا جایی که سازمان مرکزی تعاون روستایی به نمایندگی از وزارت جهاد کشاورزی با هدف حمایت از تولیدکنندگان ناچار به خرید حمایتی زعفران گردید و قریب به ۶۷ تن زعفران درگرید‌های نگین، شبه نگین، پوشال مرغوب و پوشال معمولی را خریداری کرد. دراین سال ، رصد قیمت بازارهای جهانی و ارزش ذاتی محصول زعفران در مقایسه با سایر محصولات مبنای قیمت گذاری زعفران‌های خریداری شده گردیده و کل زعفران به صورت شفاف در تابلوی بورس کالا برای مصارف داخلی و صادرات عرضه شد و در مراحل پایانی عرضه زعفران، سطح قیمت بگونه ای تنظیم گردید که مبنای درستی برای محصول جدید کشاورزان باشد.

او توضیح داد: به عبارت دیگر پایه‌گذاری صحیحی از قیمت کف انواع زعفران تولیدی در مناطق مختلف کشور برای سال پیش روی فراهم آید. رصد قیمتها در بازار حکایت از آن دارد، قیمت این محصول به دلیل توان ذخیره سازی، آهنگ ملایم عرضه زعفران نو توسط کشاورزان و نیز استمرار عطش بازار، در ادامه قیمت‌های عرضه شده زعفران در سال قبل بوده است.

 

جدول مقایسه قیمت گریدهای مختف زعفران در سالهای ۱۳۹۷- ۱۳۹۶    کیلوگرم- تومان

 

سال 96

سال 97

نوع زعفران

میانگین قیمت بازار

قیمت خرید حمایتی

دامنه تغییرات قیمت روز  بازار

میانگین قیمت روز بازار

درصد رشد قیمت روز بازار نسبت به میانگین سال ۹۶

نگین

۴.۴۰۰.۰۰۰

۵.۴۰۰.۰۰۰

۱۳.۰۰۰.۰۰۰-۹۰۰۰.۰۰۰

۱۱.۰۰۰.۰۰۰

۲۵۰

شبه نگین

۴.۰۷۰.۰۰۰

۵.۱۰۰.۰۰۰

۸.۵۰۰.۰۰۰ تا۸.۰۰۰.۰۰۰

۸.۲۵۰.۰۰۰

۲۰۲

پوشال مرغوب

۳.۷۵۰.۰۰۰

۴.۸۰۰.۰۰۰

۷.۵۰۰.۰۰۰-۷.۰۰۰.۰۰۰

۷.۲۵۰.۰۰۰

۱۹۳

پوشال معمولی

۳.۲۰۰.۰۰۰

۴.۳۰۰.۰۰۰

۶.۵۰۰.۰۰۰-۶.۰۰۰.۰۰۰

۶.۲۵۰.۰۰۰

۱۹۵

میانگین کل

۳.۸۵۵.۰۰۰

۴.۹۰۰.۰۰۰

۸.۸۷۵.۰۰۰-۷.۵۰۰.۰۰۰

۸.۲۰۰.۰۰۰

۲۱۲

گل زعفران

۴۰۰.۰۰۰

-

۱.۲۰۰.۰۰۰-۸۵۰.۰۰۰

۱.۰۰۰.۰۰۰

۲۵۰

 

 

 

باتوجه به جدول فوق مشاهده می‌شود که قیمت‌های سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته و بدین سبب بازار مسیرخود را به درستی طی می‌کند .

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: باعنایت به شروع فصل برداشت زعفران و به جهت حضور موثر دربازار وتامین منافع تولید کنندگان (مداخله هدفمند دربازار) شبکه تعاونیهای روستایی با فعال نمودن مراکز خرید توافقی (گل زعفران ) آرامش نسبی را دربازار ایجاد نمودند درهمین راستا سعی شد در گام اول با کنترل قیمت گل زعفران سطح قیمت‌ها را به نفع کشاورزان و مصرف کنندگان داخلی تنظیم و حفظ کنیم. برای دستیابی به این هدف تشکلهای زیر مجموعه این سازمان با راه اندازی ۲۵ مرکز خرید گل زعفران اقدام به قیمت‌گذاری و خرید گل زعفران کردند. درصورت نیاز بازار تعداد مراکز خرید تا ۱۲۰ مرکز افزایش خواهند یافت. شبکه سازمان تعاون روستایی از آغاز فصل برداشت (۱۵ مهرماه) با رصد پارامترهای قیمتی این محصول و ایجاد بیش از ۲۵ مرکز خرید در مناطق تولید؛ خرید گل زعفران ازکشاورزان را در راستای تنظیم و تعادل  نسبی بازار ، در "قالب خرید توافقی" به قیمت روز برای هرکیلو گرم گل زعفران معادل ۸۵۰,۰۰۰ ریال الی ۱,۲۰۰,۰۰۰ ریال توسط اتحادیه‌های تعاونی روستایی استان خراسان رضوی، استان خراسان جنوبی، اتحادیه تعاونی تولید استان خراسان رضوی و اتحادیه سراسری باغداران کشور، از تولیدکنندگان خریداری کرده است (معادل بیش از۱۵۴۰تن گل زعفران، که از هر ۱۰۰ کیلو گرم گل زعفران بطور میانگین ۱ کیلوگرم زعفران نگین تولید می‌شود). در حال حاضر شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی ایران (بتکا) نیز موظف شده تا با تمام توان در روزهای آتی وارد بازار خرید زعفران شود. از سویی در تلاش هستیم تا با تجهیز منابع ارزان قیمت تر و با کمک تسهیلات بانکی و کمک فعالان بازار سرمایه و بورس کالای ایران، نقدینگی لازم را برای خرید انواع زعفران برای اتحادیه‌های استانی، تعاون روستایی خراسان و کشور تهیه نماییم.

شیرزاد گفت: هدف سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، حمایت از معیشت زعفران کاران خرده پای عمدتا ساکن در سکونتگاه‌های روستایی کمتر برخوردار کشور است. این گروه آسیب پذیر نیاز به حمایت دارند و فعالیتهای سیستم دلالی سنتی بازار زعفران طی سالهای اخیر به فقر بیشتر و محرومیت این گروه از کشاورزان دامن زده است. سیستم دلالی سنتی بازار زعفران به دنبال سود عادلانه و بهای منصفانه زعفران برای کشاورزان زعفران کار نبوده و نیست. همواره این امکان وجود دارد که دلالان با شگرد دمپینگ صوری و ایجاد ترس از افت بیشتر قیمت، تا قبل از تاریخ اتمام برداشت (۹۷/۹/۳۰)، زعفرانهای خانگی کشاورزان را به بازار کشانده و قیمت حاضر را بشکنند که در صورت افت قیمت زعفران (از قیمتهای کف پیشنهادی)، این سازمان با تمام توان و با اتکا به تجارب ارزنده سال گذشته  نسبت به خرید حمایتی زعفران همچون سال قبل اقدام خواهد کرد، چون سازمان مرکزی تعاون روستایی متعهد به حمایت از حقوق تولیدکنندگان بهویژه زعفران کاران است.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید