Iranian Agriculture News Agency

رئیس انجمن پسته:

ایانا-کشاورزی: در 40سال گذشته تمامی پسته صادراتی کشور از طریق ارتباط صادرکنندگان انجام شده و هیچ مشکلی نیز در مورد فرستادن پسته و وارد کردن ارز آن وجود نداشته است، اما بازگشت ارز حاصل از صادرات پسته به سامانه نیما مشکلاتی برای صادرکنندگان آن به وجودآورده.

کاهش تولید و «نیما» گریبان‌گیر صادرات پسته

تصمیمات ارزی چند ماه اخیر، تاثیر بسیاری بر صادرات کشور داشته و حاشیه و شایعات بسیاری را با خود همراه کرده. از بی‌انگیزگی صادرکنندگان تا مصائب بازگشت ارز به کشور. صادرات محصولات کشاورزی هم از این قاعده مستثنی نبوده و تاثیر تصمیمات ارزی را بر سر خود می‌بیند. پسته یکی از محصولاتی است که امسال به دلایلی چون کاهش تولید، خشکسالی و همچنین نوسانات نرخ ارز و برگشت ارز به سامانه نیما، صادراتش با مشکلات فراوانی روبه‌رو شده و افت قابل توجهی را به نمایش می‌گذارد.

در این باره، رئیس انجمن پسته در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا اعلام کرد: «امسال محصول پسته بسیار کم بوده و افت بسیار شدیدی داشته است. در 40سال گذشته تمامی پسته صادراتی کشور از طریق ارتباط صادرکنندگان انجام شده و هیچ مشکلی نیز در مورد فرستادن پسته و وارد کردن ارز آن وجود نداشته است، اما بازگشت ارز حاصل از صادرات پسته به سامانه نیما مشکلاتی برای صادرکنندگان آن به وجودآورده.»

محمود ابطحی در ارتباط با افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر صادرات پسته گفت: «تولیدکنندگان پسته به علت این‌که همواره به قیمت جهانی پسته و دلار توجه دارند، در فروش محصولات خود به افزایش دلار توجه دارند. در این میان صادرکننده به علت صادرات این محصول با قیمت بالا و سپس بازگرداندن ارز به سامانه نیما دچار مشکلات بسیاری شده است.»

روایت این مشکلات راه خود را به تمامی نشست‌ها و جلساتی که بین فعالان بخش خصوصی و دولتی‌ها برگزار می‌شود، باز کرده. در این خصوص یکی از صادرکنندگان نمونه کشور چندی پیش در جلسه‌ فعالان بخش خصوصی با رییس سازمان برنامه و بودجه که در اتاق بازرگانی ایران برگزارشد، در زمینه مشکلات ناشی از افزایش نرخ ارز و تاثیرش بر صادرات اعلام کرد: «دولتمردان و فعالان بخش خصوصی آرزو دارند زمان به 25 فروردین ماه امسال بازمی‌گشت و تصمیم دلار تک نرخی 4200تومانی هیچ وقت گرفته نمی‌شد. تصمیمی که بسیاری از اقتصاددانان و فعالان بخش خصوصی عواقبش را پیش‌بینی کرده ‌بودند. انتظار می‌رفت که با این نرخ دلار چرخ تولید ملی و صادرات به حرکت درآید و میزان واردات کاهش یابد، اما با ایجاد یک رانت ارزی این اتفاق نیفتاد.»

این صادرکننده نمونه کشور در خصوص موانع ایجاد شده بر سر راه صادرات به مشکلات سر راه صادارت برخی محصولات کشاورزی اشاره کرد: «هدف امروز باید صادرات باشد، چراکه این معقوله بسیار مورد تهدید است، با بازگشت ارز در سامانه نیما، صادرکننده محصولات کشاورزی باید قیمت ارز خود را هم قیمت ارز پتروشیمی به سامانه نیما واردکنند، اما این مسئله چگونه امکان‌پذیر است وقتی در پایه و اساس نمی‌توان این محصولات را و ارز حاصل از صادرات آنها را با هم مقایسه کرد. صادرات مواد پتروشیمی در حالی انجام می‌شود که مواد اولیه آن در  کشور وجود دارد.»

او در ارتباط با صادرات پسته توضیح داد: «در مورد صادرات پسته باید گفت چطور می‌توان محصول پسته که قیمت تمام شده آن برای باغدار 160 هزارتومان تمام می‌شود را با وجود پسته آمریکا و ترکیه با ارز هفت هزار تومان صادر کرد، شرایط در حال حاضر شرایط بحرانی است و اگر به داد صادراتمان نرسیم، ته مانده صادراتی را که برای ما به جا مانده از دست خواهیم داد. در این شرایط باید تمام ارزهای رانتی و حاشیه‌ای کنار برود و باید یک نرخ ارز که تابع بازار است وجود داشته باشد. در شرایط حال حاضر صادرات کشور بسیار در شرایط اسف‌باری به سر می‌برد. باید به قشر کشاورز توجه بیشتری شود چراکه کشاورز، کشاورز است و باید این بخش مورد حمایت دولت قرار گیرد.»

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید