Iranian Agriculture News Agency

داستان پیچیده مخالفت با تولید تراریخته

ایانا-کشاورزی: در حال حاضر 100 درصد سطح زیر کشت سویا در آرژانتین و بیش از 95 درصد سطح زیر کشت سویای برزیل تراریخته است و همه دنیا از جمله اروپایی‌ها از این دو کشور وارد می‌کنند.

100 درصد سطح زیر کشت سویا در آرژانتین تراریخته است

ماه‌هاست که مخالفت‌های گسترده‌ای علیه تولید محصولات تراریخته در داخل کشور شکل گرفته. مخالفانی که پای موضوع سلامت تا خطرات این محصولات را به میان می‌کشند و حتی در برخی موارد حقایقی را از جمله میزان تولید این محصولات در سطح جهانی و حتی تحقیقاتی که در سایر کشورها بر روی این محصولات می‌شود را تحریف می‌کنند تا مخالفت‌ها با تولید این محصولات در داخل کشور را جدی‌تر و پررنگ‌تر کنند و به قولی اجازه تولید در داخل کشور را ندهند.

مخالفت‌ها و فریادهای مخالفت با حتی تحقیق و بررسی محصولات تراریخته در داخل کشور در حالی به گوش می‌رسد که برخی معتقدند واردکنندگان محصولات تراریخته مخالفان اصلی تولید این محصول در داخل کشور هستند و موضوع سلامت و خطرات این محصولات را به میان می‌کشند. در این باره علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه چندی پیش از من سوال کردند در مورد تراریخته چه نظری دارید؟ پاسخ دادم که در طی بیست سال گذشته که سالانه بیش از 12 تن محصولات تراریخته به کشور وارد می­شد، همه مخالفان و منتقدان امروز محصولات تراریخته سکوت کرده بودند و اعتراض و مخالفتی از سوی کسی نبود؟ چه چیزی امروز سکوت آنها را شکسته است که تا بخواهیم یک کیلو بذر تراریخته تولید بکنیم یا وارد بکنیم تا در داخل کشت بکنیم، صدای اعتراضشان بلند می‌شود؟ به نظر می‌رسد این وارد کنندگان هستند که پشت این سر و صداها هستند چون اگر در داخل تولید کنیم واردات کاهش می‌یابد.»

او با یادآوری اینکه در حال حاضر 100 درصد سطح زیر کشت سویا در آرژانتین و بیش از 95 درصد سطح زیر کشت سویای برزیل تراریخته است و همه دنیا از جمله اروپایی‌ها از این دو کشور وارد می‌کنند، توضیح داد: «اگر بخواهیم محصولات غیر تراریخته وارد کنیم، باید پول بیشتری بدهیم و علاوه بر آن باید از یک سال قبل سفارش بدهیم و چند میلیارد دلار پیش پرداخت کنیم که برای ما غیر تراریخته بکارند که مزیتی هم محسوب نمی‌شود! بنابراین اگرچه این امکان برای برزیل یا هر کشور دیگری می‌تواند وجود داشته باشد، اما برای کشور ما این امکان که از یک سال قبل ارز بپردازیم ابدا ممکن نیست.»

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید