Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ

رشد ۱۲۴درصدی کشت محصولات باغی در محیط های کنترل شده

در صورت احداث یک هزار هکتار گلخانه در سال جاری، حدود ۲۰۰هزار تن محصولات گلخانه‌ای افزایش می‌یابد و به رقم حدود ۲.۲ میلیون تن می‌رسد. در حالی که میزان تولید سبزی و صیفی گلخانه‌ای در سال ۹۶ را دو میلیون و ۲۶ هزار تن بوده است.

پیش بینی تولید ۲.۲ میلیون تن سبزی و صیفی گلخانه‌ای

 

کشت محصولات باغی و سبزی و میوه‌های جدید در محیط‌های کنترل شده شامل گلخانه‌ها و سایبان‌ها، ظرف سال گذشته ۱۲۴ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد نشان می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود امسال حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن سبزی و صیفی گلخانه‌ای در کشور تولید شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی ضمن اعلام این مطلب افزود: در صورت احداث یک هزار هکتار گلخانه در سال جاری، حدود ۲۰۰هزار تن محصولات گلخانه‌ای افزایش می‌یابد و به رقم حدود ۲.۲ میلیون تن می‌رسد. در حالی که میزان تولید سبزی و صیفی گلخانه‌ای در سال ۹۶ را دو میلیون و ۲۶ هزار تن بوده است.

او تنوع‌بخشی به تولیدات گلخانه‌ای را از رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی در راستای کمک به تنظیم بازار و صادرات دانست و تصریح کرد: با اقدامات ترویجی و آموزشی درسال گذشته ۱۰ درصد به سطح کشت گوجه فرنگی گلخانه‌ای و ۱۳ درصد به تولید آن در فضای گلخانه افزوده شد و سطح و تولید خیار گلخانه‌ای کمتر شده است.

او ادامه داد: کشت محصولات باغی و سبزی و میوه‌های جدید در محیط‌های کنترل شده شامل گلخانه‌ها و سایبان‌ها، ظرف سال گذشته ۱۲۴ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد نشان می‌دهد. در سال ۹۵ حدود ۹۰ هکتار از سطح گلخانه‌ها مربوط به محصولات باغی بوده که به طور عمده شامل مرکبات هلو، انگور و شلیل، انار و گیاهان دارویی است. تولید در گلخانه‌ها و سایبان‌ها در باغ‌ها علاوه بر افزایش کیفیت و کمیت محصولات در صرفه‌جویی مصرف آب نیز موثر است.

تقوی با بیان آن که باغداران از اجرای سایبان در باغات خود به علت کمک به کاهش تبخیر آب، استقبال کرده اند، اذعان داشت: پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده جهش خوبی در توسعه سایبان‌ها داشته باشیم و در دو سال آتی بیش از۷۰۰ هکتار از باغات زیر سایبان و محیط‌های کنترل شده قرار بگیرند.

او درباره تغییرات نرخ ارز و تاثیر آن بر فعالیت‌های گلخانه‌ای گفت: تحولات نرخ ارز تاثیراتی در بخش نهاده از جمله بذرF1  سبزی و صیفی گلخانه‌ای، کود، سموم و سایر نهاده‌ها داشته است و برای افرادی که در حال احداث گلخانه بودند این تاثیرات مربوط به هزینه تجهیزات و سازه‌های گلخانه‌ای وارداتی می‌شود که با هماهنگی‌های صورت گرفته تلاش کرده‌ایم این تاثیرات را به حداقل برسانیم.

او درباره بذر سبزی و صیفی مورد نیاز گلخانه‌ها تصریح کرد: در حاضر قطعات، تجهیزات و سازه‌های گلخانه ای وارداتی قرار شده با نرخ ارز سامانه نیما وارد کشور شود. سالانه حدود ۵۰۰ میلیون قطعه بذر سبزی و صیفی گلخانه ای مورد نیاز است که بخش کمی از آن در داخل تولید می شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی افزود: طی جند سال اخیر دو شرکت داخلی به فناوری تولید بذر F1 گلخانه‌ای دست پیدا کرده و در حال تولید هستند که نیاز به حمایت ویژه دارند. معافیت‌های مالیاتی، تامین سرمایه در گردش و واگذاری اراضی از جمله حمایت‌هایی است که این تولید کنندگان به آن نیاز دارند.

تقوی درباره حمایت از گلخانه‌های بزرگ مقیاس که با رویکرد تولید برای صادرات احداث می‌شوند، اظهار داشت: برای تاسیس گلخانه‌ها ۱۴۵۳ میلیارد تومان از طریق بانک کشاورزی درخواست تسهیلات صورت گرفته که از ابتدای سال ۹۷ تا پایان مرداد ۱۸۲ میلیارد تومان آن پرداخت شده است. مبلغ ۱۶۳ میلیارد تومان نیز از طریق سایر بانک‌ها پرداخت شده و نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق سامانه کارا در حال پرداخت است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید