Iranian Agriculture News Agency

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

ایانا-کشاورزی: معاملات در بورس کالا شفاف است، به طوریکه همین شفافیت باعث می‌شود تا بخش زیادی از واسطه‌ها در همان ابتدا در فرآیندها حذف شوند، همچنین می‌توان حجم عظیمی از محصولات را روی تابلوی بورس عرضه کرد

دولت از ظرفیت بورس کالا در ساماندهی بازار محصولات کشاورزی بهره ببرد

عضو کمیسیون کشاورزى مجلس معتقد است: اگر در چند سال اخیر و براساس پیشنهاد مکرر نمایندگان مجلس، از ظرفیت‌های بورس کالا در حوزه عرضه بسیاری از محصولات کشاورزی و همچنین اجرای سیاست قیمت تضمینی چندین محصول همانند جو و ذرت، به طور کامل بهره می‌بردیم، امروز با بخش عظیمی از مشکلاتی که در حوزه افزایش قیمت‌ها، واسطه‌گری‌های عجیب و کاهش بودجه دولت ایجاد شده است، روبه‌رو نبودیم.

عباس پاپى زاده، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا به اوضاع نابسامان بازار محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: بازار محصولات کشاورزی غیرشفاف است به طوریکه با یک افزایش قیمت سرسام‌آور غیرقابل تصورى مواجه هستیم که این گرانى‌ها ناشى از دلال بازى و سودجویى واسطه‌ها است؛ براى مثال قیمت محصول در مزرعه n تومان است اما در زمان فروش به متقاضى یا مصرف کننده این قیمت را تا ١٠ برابر افزایش مى‌دهند.

او افزود: متاسفانه سود کلان از این تفاوت قیمت را واسطه‌ها و دلالان به جیب مى‌زنند، در این میان از یک طرف تولیدکنندگان با قیمت بسیار کم و غیر قابل توجیه اقتصادى و از طرف دیگر مصرف کننده با قیمت بسیار بالا به ناچار مجبور به تهیه کالاى موردنظر خود مى‌شود که این امر باعث ایجاد احتکارهاى بسیار زیاد و نیز انجام معاملات به صورت غیر شفاف مى شود.

عضو کمیسیون کشاورزى مجلس اظهار داشت: احتکارهایى را که اخیرا در بازار شاهد هستیم ناشى از نبود امکان تفکیک و جدایى خریدار و واسطه گر و نیز مصرف کننده و دلال است.

او با تاکید بر اینکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته، بورس‌های کالا با محصولات کشاورزی رونق گرفته‌اند اما ما با وجود مشکلات زیر ساخت‌ها در حوزه کشاورزی از بستر بورس به اندازه نیاز بهره نبرده‌ایم، گفت: معاملات در بورس کالا شفاف است، به طوریکه همین شفافیت باعث می‌شود تا بخش زیادی از واسطه‌ها در همان ابتدا در فرآیندها حذف شوند. همچنین می‌توان حجم عظیمی از محصولات را روی تابلوی بورس عرضه کرد تا با ورود مصرف کنندگان و مشخص شدن قیمت کالاها در سراسر کشور، شاهد احتکار و ارزان خری واسطه‌ها از کشاورزان نباشیم.

پاپى زاده کشف قیمت و ایجاد شفافیت در کشف قیمت را به عنوان دیگر مزایای بورس کالا مطرح و بیان کرد: زمانى که شمار عرضه کنندگان در بورس کالا زیاد شود، مصرف کننده هم با ورود در بورس نیازهایشان را برآورده می‌کنند که از این رو کالاها با بهترین کیفیت و نیز با قیمت مناسب از این بورس خریدارى می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزى مجلس گفت: در صورت حمایت دولت از ورود فعالان بخش کشاورزی به بورس کالا و شفاف شدن روند معاملات و قیمت‌ها، واسطه‌ها دیگر نمى‌توانند مردم را در بازار با قیمت‌هاى ناعادلانه به سمتى ببرند که ناچار به خرید کالاى خود با قیمت‌هاى خاص که عرضه کننده، احتکار کننده‌ها و دلالان تعیین مى کنند، شوند.

پاپی زاده به اجرای سیاست قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی جو و ذرت در بورس کالا اشاره کرد و گفت: جایگزینى قیمت تضمینى به جاى خرید تضمینى که طى دو، سه سال گذشته در بورس کالا انجام شد اقدام مثبتى بود. با این تصمیم به میزان ٦٠ تا 70 درصد از قیمت را کشاورز از بورس کالا دریافت مى‌کرد و حدود ٣٠ درصد را دولت باید به عنوان مابه‌التفاوت پرداخت مى‌کرد؛ در این بین متاسفانه دولت قیمت مابه‌التفاوت را به موقع پرداخت نمى‌کرد و این امر موجب شد تا با وجود مزایای فراوان این طرح برای کشاورزان، روند سرایت قیمت تضمینی به سایر کالاها، با سرعت لازم پیش نرود.

او عنوان کرد: طرح قیمت تضمینی اگر به طور کامل و با عمل دولت به تعهداتش انجام شود، ظرف چند سال به طرحی ملی و مورد استقبال همه فعالان بخش کشاورزی تبدیل می‌شود.

رضایت زعفران‌کاران از بورس کالا

او با تاکید بر اینکه ما به شدت موافق عرضه کل محصولات کشاورزى در بورس کالا هستیم به عرضه زعفران در بورس اشاره کرد و افزود: طى چند سال گذشته، واسطه‌ها با خرید ارزان زعفران از تولیدکنندگان، سود اصلی را نصیب خود می‌کردند اما به محض ورود زعفران در بورس کالا شاهد درج قیمت‌های واقعی و باخبر شدن زعفران‌کاران از نرخ واقعی که براساس عرضه و تقاضا کشف می‌شود، هستیم و این امر سامان مناسبی به این بازار داده است.

عضو کمیسیون کشاورزی گفت: بورس کالا قیمتى را پیشنهاد مى‌کند که از طریق عرضه و تقاضا تعیین شده و قیمت عادلانه بازار است، بنابراین باید از تجربه ورود زعفران به بورس و حمایت از زعفران کاران در سایر محصولات کشاورزی نیز استفاده کنیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید