Iranian Agriculture News Agency

روایت عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران از دلایل گرانی میوه

ایانا-کشاورزی: وجود دلالان تنها علت گرانی میوه‌های تابستانه نیست، افزایش 3 تا 4 برابری قیمت‌ها در حمل و نقل و نگهداری میوه‌ها در سردخانه در افزایش قیمت میوه موثر بوده است.

هزینه‌های حمل و نگهداری میوه‌ 4 برابر شد

افزایش قیمت میوه‌ها در تابستان امسال سبب شد تا بسیاری از خانواده‌ها با سطح درآمدی متوسط و ضعیف نتوانستند به مقدار نیاز از میوه‌های تابستانی خریداری کنند. بسیاری از حجره‌داران در تره‌بار مرکزی، دلیل این قیمت‌ها را سرمای بهاری که تولید را کاهش داد و وجود دلالان در این بخش عنوان می‌کنند، در حالی که  عضو هیئت مدیره اتحادیه سراسری باغداران نظر دیگری در این‌خصوص دارد.

محمدرضا شعبانی عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری باغداران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا،  وجود دلالان را تنها علت گرانی میوه‌های تابستانه ندانست و گفت: افزایش 3 تا 4 برابری قیمت‌ها در حمل و نقل و نگهداری میوه‌ها در سردخانه در افزایش قیمت میوه موثر بوده است.

او با بیان اینکه با توجه به افزایش قیمت در حوزه‌های مختلف افزایش قیمت‌ میوه‌های پاییزه نیز تا حدی منطقی است، افزود: افزایش قیمت و نایاب شدن مواد بسته‌بندی از جمله سبد و کارتن سبب شده تا تولیدکنندگان نیز قیمت محصولات خود را افزایش دهند.

شعبانی ادامه داد: شاهد افزایش قیمت نهاده‌ها از جمله سم، کود، ابزارآلات کشاورزی و باغبانی تا چهار برابر قیمت گذشته هستیم.

عضوهیات مدیره اتحادیه سراسری باغداران با تاکید بر اینکه افزایش 50 تا 60 درصدی قیمت میوه‌ها برای فصل آینده طبیعی است، افزود: در صورت نداشتن توان خرید از سوی مردم، احتمال کاهش قیمت وجود خواهد داشت.

او در پایان گفت: پیش‌بینی می‌شود میوه‌های پاییزه با قیمت مناسب و در زمان مناسب عرضه شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید