Iranian Agriculture News Agency

مدیر عامل بانک کشاورزی:

تسهیلات ۳۰۱ میلیارد تومانی برای مکانیزاسیون

ایانا-کشاورزی: از ابتدای امسال تا پایان مرداد 361 هزار فقره تسهیلات به مبلغ 150 هزار میلیارد ریال پرداخت شده که بخشی از آن در راستای طرح اشتغالزایی عشایری و روستایی بوده است.

مطالبات گندمکاران تا یک ماه آینده تسویه می‌شود

از ابتدای امسال تا پایان مرداد 361 هزار فقره تسهیلات به مبلغ 150 هزار میلیارد ریال پرداخت شده که بخشی از آن در راستای طرح اشتغالزایی عشایری و روستایی بوده است.

روح‌الله خدارحمی امروز در نشست خبری به فعالیت‌های انجام شده طی 5 ماه گذشته در مجموعه بانک کشاورزی کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون حدود هفت 7 هزار و 38 فقره تسهیلات به ارزش 301 میلیارد تومان در 5 ماهه امسال در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی برای خرید ادوات کشاورزی مانند کمباین، تراکتور و ماشین‌آلات برداشت غلات و امثالهم پرداخت شده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی همچنین در پاسخ به خبرنگار ایانا با اشاره به اعتباراتی که برای طرح‌های گلخانه‌ای اختصاص یافته توضیح داد: 235 طرح در سطح 289 هکتار رقمی حدود 2075 میلیارد ریال تسهیلات گرفته‌اند. بیشترین گیرندگان تسهیلات برای گلخانه‌ها هرمزگان، فارس، کرمان، تهران بوده‌اند. در مورد اخذ تسهیلات برای مکانیزاسیون نیز استان‌های کرمانشاه، گلستان فارس و.... است. البته پروژه‌های جدید گلخانه‌ای مانند پروژه دشت ناز ساری، جنوب کرمان (جیرفت و کهنوج)، کرمانشاه، همدان و... باعث شده تا رویکرد و متقاضی برای تسهیلات این بخش افزایش پیدا کند.

او همچنین با اشاره به اینکه پرورش ماهی قزل‌آلا طی 15 سال گذشته با کمک بانک کشاورزی توسعه یافته است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته طرح بزرگ 3 هزار تنی نزدیک جزیره کیش و بندر آفتاب به بهره‌برداری رسید و در4 ماهه ابتدای امسال 1760 میلیارد ریال برای اجرای 4 طرح پرورش ماهی و با ظرفیت 13 هزار و 414 تن پرداخت کرده‌ایم که پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان‌های جویبار و رامسر عملیاتی شده است.

خدا رحمی با اشاره به این نکته که در 5 ماهه امسال 811 میلیارد ریال سپرده در قالب 46 میلیون حساب تجهیز کرده‌ایم گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال در این بخش 13.1 درصد رشد داشته باشیم و این رشد در شرایط اتفاقی افتاد که هزینه‌های منابع تمام شده و نرخ سود سپرده‌هایمان را در مجموع دو درصد کاهش داده‌ایم. سال گذشته نیز با رشد 40 درصدی مواجه بودیم که این رقم که رشد 204 هزاری میلیارد ریالی در پی داشت که در سال 97 این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

به گفته مدیرعامل بانک کشاورزی از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه 361 هزار فقره تسهیلات به مبلغ 150 هزار میلیارد ریال پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 35 درصد افزایش نشان می‌دهد که بخشی از آن ناشی از اعتباراتی است که در قالب طرح اشتغال‌زایی عشایری و روستایی پرداخت می‌شود.

او در مورد تسهیلات اعطا شده گفت: بیشترین سهم پرداخت تسهیلات مربوط به صنایع و خدمات وابسته با 42 درصد از کل تسهیلات است. 16 درصد از تسهیلات در بخش دامداری و دامپروری 20 درصد در بخش زراعت و باغداری و 20 درصد در سایر بخش‌ها تشکیل شده است.

این عضو هیات مدیره بانک کشاورزی همچنین در مورد وصول مطالبات بانک کشاورزی در ابتدای امسال گفت: بالغ بر 125 هزار میلیارد ریال وصول مطالبات در این بانک بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 27.3 درصد رشد داشته است. بر اساس دستور مقام معظم رهبری یک و نیم میلیارد دلار از منابع ارزی صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلات به شهرهایی کمتر از 10 هزار نفر اختصاص یافته که 12 هزار میلیارد تومان معادل ریالی آن است که به عاملیت 4 بانک پرداخت می‌شود و 50 درصد این تسهیلات از طریق بانک کشاورزی یعنی رقمی معادل 6 هزار میلیارد تومان پرداخت خواهد شد.

خدارحمی گفت: تاکنون 1500 میلیارد تومان در قالب دو بخش در اختیار ما قرار گرفته است که ما بامنابع خود آن را تلفیق می‌کنیم و با نرخ 6 درصد در اختیار طرح‌های اشتغالزای روستایی و عشایری قرار می‌دهیم که تا حدی برای آنکه مطمئن شویم این پول صرف اشتغالزایی می‌شود، در طرح‌ها سخت‌گیری می‌کنیم.

او در مورد جزئیات بیشتر طرح‌های اشتغالزای روستایی و عشایری گفت: 46 هزار و 589 میلیارد ریال از این طرح‌ها در بانک کشاورزی در دست بررسی است که 8 هزار و 905 طرح به مبلغ 19 هزار میلیارد ریال در بانک مصوب شده است.  همچنین تاکنون 7 هزار و 600 طرح به ارزش 12هزار و 600میلیارد ریال تسهیلات گرفته‌اند که یک هزار و 560 شغل جدید ایجاد کرده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی به این نکته اشاره کرد که طرح‌های اشتغالزایی  روستایی در همه استان‌های کشور متناسب با میزان دسترسی آب و موقعیت هر استان اجرا می‌شود و مهم است که این طرح‌ها به واقع به اشتغالزایی منجر شود.

خدارحمی همچنین در مورد واگذاری تملک دارایی بانک‌ها در راستای قانون رفع موانع تولید موفق عمل کرده است و سال گذشته کشت و صنعت میان آب و ماهی کارون را واگذار کرده و امسال دو شرکت دیگر از طریق بورس کالا به زودی واگذار خواهد شد و 180 فقره ملک در پنج ماهه به مبلغ 2312 میلیارد ریال از املاک تملیکی را واگذار کردیم.

مدیرعامل بانک کشاورزی در مورد میزان بدهی این بانک به بانک مرکزی توضیح داد: در سال‌های اخیر سعی کرده‌ایم بانک را بر اساس مبانی حرفه‌ای به نحوی اداره کنیم که نیازی به برداشت از منابع بانک مرکزی نداشته باشیم. در سه سال اخیر نیز اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته‌ایم. به دلیل عملکرد خوب و نقدینگی مناسب یک خط اعتباری مختصر به رقم 1500 میلیارد تومان در اختیار ما قرار گرفته است.

خدارحمی همچنین در مورد بدهی دولت به بانک کشاورزی گفت: براساس فعالیت گسترده در بخش کشاورزی، صندوق بیمه محصولات کشاورزی هم در بانک کشاورزی قرار دارد. از طرفی به دلیل مشکلاتی که دولت در پرداخت غرامت داشته، از محل کمک‌هایی که به صندوق بیمه کرده‌ایم یا تسهیلاتی که بخش‌های دولتی بنا به مصوبه دولت از ما گرفته‌اند؛ حجم بدهی تا سال گذشته بالغ بر 130 هزار میلیارد ریال بوده است که انتظار می‌رود این مبلغ با توجه به خسارت سرمازدگی اکنون به 140 هزار میلیارد ریال رسیده باشد.

او همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه تسهیلاتی برای پرداخت مطالبات گندم کاران از سوی بانک کشاورزی در نظر گرفته شده، گفت: هر ساله یکی از گلایه‌های کشاورزان این بود که پول آنها دیر پرداخت می‌شود اما اکنون به محض اختصاص پول از طریق شرکت بازرگانی دولتی یا وزارت جهاد کشاورزی آن را پرداخت می‌کنیم. امسال 12 هزار میلیارد ریال در یک مقطع برای کمک به تامین مالی خرید تضمینی گندم پرداخت کرده‌ایم و 10 هزار میلیارد دیگر از منابع بانک کشاورزی برای کاشت و تولید گندم پرداخت می‌کنیم و برنامه دولت این است که تا یکی دوماه آینده تمام مطالبات گندم کاران را پرداخت کند و تاکنون 63 درصد آن را پرداخته است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید