Iranian Agriculture News Agency

رئیس انجمن پسته ایران:

ایانا-کشاورزی: در سال گذشته تغییرات آب و هوایی سبب آسیب به درختان پسته شده است، افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری میزان برداشت این محصول به 50هزار تن برسد و کیفیت آن نیز کاهش یابد.

امسال 50 هزار تن پسته برداشت می‌شود

زمانی که صادرات نفت خام و درآمدهای حاصل از فروش آن دچار رکود می‌شود، توسعه صادرات غیرنفتی به ویژه در بخش کشاورزی می‌تواند این رکود را جبران کند. در سال‌های اخیر در بخش کشاورزی صادرات پسته از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده، اما امسال شرایط اقلیمی که بر تولید این محصول تحمیل شد، به گفته پسته‌کاران، باعث کاهش تولید آن شده است. با این حال، آنها معتقدند که با وجود کاهش تولید باید بازارهای صادراتی این محصول حفظ شود.

در این باره، سید محمود ابطحی رئیس انجمن پسته ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا، در خصوص وضعیت صادرات پسته کشور گفت: باید بازارهای جهانی این محصول تحت هر شرایطی حفظ شود.

او با بیان اینکه در سال گذشته تغییرات آب و هوایی سبب آسیب به درختان پسته شده است، افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری میزان برداشت این محصول به 50هزار تن برسد و کیفیت آن نیز کاهش یابد.

ابطحی با تاکید بر اینکه سال قبل در حدود 230هزارتن پسته برداشت شده است، افزود: متاسفانه تولید سال جاری به دلیل تغییرات آب و هوایی نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

او با بیان اینکه هر ساله پسته‌کاران بیشتری نسبت به سال قبل باغات خود را بیمه می کنند، افزود: این موضوع سبب می‌شود تا برخی از خسارت‌های وارده جبران شود.

رئیس انجمن پسته کشور با اشاره به پرداخت تسهیلات بلاعوض به پسته‌کاران گفت: هر کمکی که در این حوزه می‌تواند امیدواری بیشتری را برای پسته‌کاران ایجاد کند.

او با بیان اینکه اولویت صادراتی همچنان برای پسته وجود دارد، افزود: قطعا باید بازارهای صادراتی را حفظ کنیم، طی 100سال گذشته 80 درصد از تولید پسته کشور صادر شده است، بنابر این حفظ بازارهای جهانی پسته کشور بسیار مهم است و باید حفظ شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید