Iranian Agriculture News Agency

گزارشی از آخرین وضعیت واحدهای اعتباری روستایی

از مجموع ۶۷۳ واحد اعتباری فعال و ۲۷۸ واحد غیرفعال در پایان سال ۱۳۹۶، هم اکنون پس از اقدامات پیگیرانه سه ماهه اخیر با حذف و انحلال ۱۶۳ واحد فعال و ۲۳۸ واحد غیرفعال و شبه فعال جمع کل اینگونه واحدها، نزدیک به ۴۲ درصد کاهش یافته است. همچنین در اجرای سیاست‌های ابلاغی وزیر در این مدت، تعداد ۲۹۴ هزارو 784 نفر از جمع سپرده‌گذاران واحدهای مزبور کاسته شده‌ است

کاهش 295 هزار نفری سپرده‌گذاران تعاونی‌های غیرمجاز

 

 طبق مصوبه جلسه سران سه قوه و با اقدامات بی وقفه مدیریت جدید سازمان، دیگر مجالی برای فعالیت واحدهای اعتباری با فعالیت غیرمجاز باقی نمانده است.

شیرزاد رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان تعاون روستایی اعلام کرد: با جدیت و تلاش همکاران ما در ستاد مرکزی و مدیران استانی ضمن مقابله جدی با توسعه واحدهای اعتباری و انحلال بیش از ۴۰ درصد این واحدها، دیگر رمقی برای واحدهای غیر مجاز باقی نمانده و مدیران شهرستانها موظف شده‌اند ضمن مشارکت در این مبارزه بی‌امان با واحدهای اعتباری غیرمجاز مطابق با ابلاغیه مقام عالی وزارت و دستورالعملهای بانک مرکزی با شدت تمام برخورد کند.  

خروج سپرده‌گذاران غیر عضو، کاهش تعداد واحدهای فعال و جمع‌آوری تمامی واحدهای غیرفعال و شبه فعال، پایین آوردن نرخ سود تا میزان ۸ درصد و ادامه فعالیت واحدها فقط درقالب واحدهای قرض الحسنه بمنظور کمک هزینه مصارف کود، سم و بذر اعضای تعاونی‌ها از مهمترین رئوس سیاستهای راهبردی اعمال شده توسط دکتر شیرزاد در راستای تحقق مصوبات سران سه قوه بوده‌است.

شیرزاد در این گزارش آماری اعلام کرد: از مجموع ۶۷۳ واحد اعتباری فعال و ۲۷۸ واحد غیرفعال در پایان سال ۱۳۹۶، هم اکنون پس از اقدامات پیگیرانه سه ماهه اخیر با حذف و انحلال ۱۶۳ واحد فعال و ۲۳۸ واحد غیرفعال و شبه فعال جمع کل اینگونه واحدها، نزدیک به ۴۲ درصد کاهش یافته است. همچنین در اجرای سیاست‌های ابلاغی وزیر در این مدت، تعداد ۲۹۴ هزارو 784 نفر از جمع سپرده‌گذاران واحدهای مزبور کاسته شده‌ است.

شیرزاد در بخشی از گزارش خود تصریح کرد: سودهای غیر متعارف پرداختی توسط این واحدها از اساس غیر شرعی و غیراخلاقی و غیر قانونی بوده علاوه بر اینکه هرگونه ترویج پول بازی غیر مجاز و غیرمولد ، تزریق ماهیت ربوی به فعالیتهای سالم و اصیل روستایی محسوب می‌شود.

او ادامه داد: متأسفانه جریانات مشکوکی پشت پرده فعالیتهای غیرمجاز برخی از این واحدهای اعتباری لانه و رخنه کرده‌اند که نهادهای امنیتی تحرکات آنها را به دقت رصد نموده و زیرنظر دارند. تفکرات مسموم منبعث از این جریانات انحرافی، فضای تولید در مناطق روستایی کشور را آلوده و حداقل یک و نیم میلیون نفر از جامعه مولدین بخش کشاورزی را متأثر از عملیات نامشروع مالی پولی خویش نموده‌اند.

عضو هیات مدیره تعاون روستایی اعلام کرد: در زمینه تفکیک آماری ‌استانهای مختلف، بعنوان نمونه استان فارس در تاریخ ۹۶/۱۲/۲۹ دارای ۱۰۲ واحد اعتباری شامل ۶۴ واحد فعال و ۳۸ واحد غیر فعال بوده که هم اکنون تعداد کل واحدهای موجود به ۵۰ مورد تنزل یافته است . در کل کشور نیز با برآورد انجام شده ، سرجمع واحدهای غیرفعال یا شبه فعال به ۴۰ مورد تقلیل یافته و این روند تا پالایش کامل و نهایی ادامه دارد .

رئیس سازمان تعاون روستایی ایران همچنین در خصوص اقدامات مدیریت جدید سازمان در سه ماهه اخیر اظهار داشت: در این مدت، رابطه بسیار خوب و مؤثری را با نهادهای نظارتی برقرار کرده‌ و مقررات و دستورالعملهای ویژه ای را جهت تحکیم نظم اداری و رعایت انضباط مالی در سازمان و شبکه پی ریزی شده است.

شایان ذکر است که سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بر اساس مصوبات جلسه سران سه قوه مکلف و موظف به برچیدن بساط واحدهای اعتباری غیر مجاز و مبارزه با سفته بازان و سوداگران در عرصه روستایی کشور شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید