Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جنگل‌ها:

ایانا-کشاورزی: امسال عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در ۱.۵ میلیون هکتار از اراضی کشور اجرا شود.

اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در ۱.۵ میلیون هکتار از اراضی کشور

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور پیش بینی کرد: امسال عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در ۱.۵ میلیون هکتار از اراضی کشور اجرا شود.

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، خلیل آقایی در نشست سراسری مدیران ستادی و استانی منابع ‌طبیعی کشور که با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، به اهمیت و کارکردهای مهم و اساسی طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری اشاره کرد و افزود: آبخیزداری در سال‌های کم باران، آب جمع آوری می‌کند و در سال‌های پر باران از وقوع سیل جلوگیری می‌کند.

او تصریح کرد: هیچ پروژه‌ای در منابع طبیعی کشور بدون حضور مردم تعریف نخواهد شد و از سال آینده انتخاب محل اجرای پروژه‌ها بر اساس مشارکت گسترده مردمی خواهد بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که نقشه راه برای اجرای طرح‌های آبخیزداری ترسیم شده است و ابهامی نیز وجود ندارد خاطر نشان ساخت: امروز انسجام سازمانی خوبی بین بخش‌های مختلف سازمانی در حوزه جنگل، مرتع و بیابان وجود دارد.

او پیش‌بینی کرد تا پایان سال جاری ۱.۵ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در کشور انجام شود.

آقایی به نشست و امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک با ۲۰ استاندار کشور اشاره کرد و از مدیران منابع طبیعی استان‌ها خواست با استانداران ارتباط برقرار کنند تا آنها مدافع آبخیزداری باشند.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در عین حال به دیدار با استاندار هرمزگان اشاره کرد و گفت: هنگامی که با آقای همتی استاندار هرمزگان تفاهم‌نامه همکاری به امضا رساندیم وی با اعتقادی که به آبخیزداری داشت ۵۸ میلیارد تومان اعتبار از استانداری به این کار اختصاص داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان ساخت: با عملکرد خوب و نتیجه بخش می‌توانیم بودجه اختصاصی از صندوق توسعه ملی به بخش آبخیزداری را پایدار کنیم و هر استانی نتواند اعتبارات لازم را برای این حوزه جذب کند اعتبارات آن را به استان‌هایی که توانمندی بیشتری دارند اختصاص خواهیم داد.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین به اهمیت اجرای طرح کاداستر در منابع طبیعی اشاره داشت و گفت: تا پایان سال جاری طرح کاداستر در همه جنگل‌های کشور اجرا می‌شود.

آقایی در ادامه نشست با مدیران منابع طبیعی ستادی و استانی کشور خاطر نشان کرد: ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها باید دقت و اطمینان لازم را نسبت به نتیجه بخش بودن فعالیت‌ها داشته باشند و وقتی قرار است نهال‌کاری در استانی صورت بگیرد حتما این نهال‌ها باید متناسب با شرایط اقلیمی منطقه باشد.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: دفتر مهندسی و مطالعات باید این توانمندی را داشته باشد که از طریق سیستم ماهواره‌ای ۶۲۷ حوزه آبخیزداری تعیین شده در استان‌ها را رصد کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، پراکنده کاری و موازی کاری را آفتی بزرگ در ادارات دانست و گفت: در ادارات کل معاون فنی را با معاونت آبخیزداری ادغام خواهد کرد.

آقایی با تأکید بر مشارکت گسترده و استفاده از ظرفیت‌های دستگاه‌های دیگر برای مدیریت منابع طبیعی اظهار داشت: باید از تمام ظرفیت‌های موجود کشور از جمله فرماندهی نیروی زمینی، دوربین های شهری و جاده‌ای، دهیاری‌ها و... استفاده کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید