Iranian Agriculture News Agency

سفیر ایران در غنا:

ایانا-کشاورزی: یکی از مشکلات عمده ایران تامین منابع آبی است به همین منظور کشت‌های فراسرزمینی، صنایع تبدیلی و فراوری محصولات کشاورزی در کشورهای مستعد آفریقایی به ویژه غنا در دستور کار قرار گرفته است.

کشت فراسرزمینی در غنا آغاز شده است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان با تاکید بر سرمایه‌گذاری مالی و منابع انسانی در کشورهای آفریقایی گفت: جمهوری غنا بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاران همدانی است و باید بیشترین بهره را از این فرصت برد.

به گزارش ایانا به نقل از اتاق بازرگانی ایران، علی اصغر زبردست در نشستی مشترک با حضور نصرت الله مالکی، سفیر ایران در کشور غنا یادآوری کرد: همدان به عنوان معین اتاق بازرگانی جمهوری غنا برگزیده شده است که این امر زمینه را مهیا کرده تا با قدری هوشمندی بتوان طرح‌های بزرگی را در آن کشور پایه‌گذاری کرد. تا کنون چندین تیم اقتصادی همدان ازکشور غنا بازدید کرده است و هم اینک شرایط فعالیت برای فعالان اقتصادی در این کشور آسان شده است.

او با اشاره به قابلیت‌های کشاورزی، معدنی و صنایع دستی در همدان گفت: مبل، منبت و سفال استان همدان شهره همگان است و شهرهای لالجین، ملایر و تویسرکان دارای شهرت جهانی در زمینه تولید این صنایع دستی هستند.

او وجود سه هزار و 500 فارغ التحصیل کشاورزی و هفت هزار و 500 دانش آموخته فنی و مهندسی را از قابلیت‌های استان همدان دانست و افزود: جمهوری غنا محل بسیار خوبی برای به نمایش گذاشتن توانمندی نیروی انسانی متخصص همدان است و به تازگی نیروهای فنی مهندسی همدان در عراق کارهای بسیار خوبی آغاز کرده‌اند.

رئیس اتاق همدان با بیان اینکه همدان سومین استان در زمینه مواد معدنی است خاطرنشان کرد: سوق دادن همدان به سمت صنعتی شدن از اولویت‌های مسئولان است و در این راستا نیز می‌توانیم در جمهوری غنا سرمایه‌گذاری داشته باشیم.

کشت فراسرزمینی طرحی بین‌المللی است که در غنا دنبال می‌شود

در ادامه این نشست سفیر جمهوری اسلامی ایران در آکرا با اشاره به محدودیت و کمبود منابع آبی در کشور گفت: کشت‌های فراسرزمینی طرحی بین‌المللی است که این طرح را در غنا با قدرت دنبال می‌کنیم.

نصرت الله مالکی افزود: یکی از مشکلات عمده ایران تامین منابع آبی است به همین منظور کشت‌های فراسرزمینی، صنایع تبدیلی و فراوری محصولات کشاورزی در کشورهای مستعد آفریقایی به ویژه غنا در دستور کار قرار گرفته است. تامین امنیت غذایی مهمترین هدف کشت فرا سرزمینی است. هم اینک کشت فرا سرزمینی با همکاری سرمایه گذاران بخش خصوصی ایران آغاز شده است.

او خاطرنشان کرد: بکارگیری و اشتغال نیروهای فنی و مهندسی ایرانی در کشورهای خارجی، آشنایی ایرانیان با سرمایه‌گذاری خارجی و توسعه و رونق اقتصادی ایران از دیگر اهداف پیش‌بینی شده برای کشت‌های فراسرزمینی است.

سفیر ایران در غنا افزود: جمهوری غنا کشوری استوایی با آب و هوای مساعد و مستعد کشاورزی است و به تازگی سرمایه‌گذاری ایرانیان برای کشت برنج و دانه های روغنی در این کشور آغاز شده است. رشد اقتصادی در غنا 9 درصد است هرگونه سرمایه گذاری در این کشور سودآوری مطمئن و تضمین شده دارد.

مالکی غنا را کشوری با ثبات سیاسی و امنیتی بالا دانست و گفت: به رغم وضعیت کشورهای آفریقایی غنا دارای کمترین مشکل است. ایران و غنا دارای فصلی مشترک هستند. روابط خوب و حسنه‌ای با سیاستمداران غنا داریم و مردم این کشور آفریقایی دیدگاه مثبتی از ایران دارند و از سرمایه‌گذاران ما به خوبی استقبال و حمایت می‌کنند.

سفیر ایران در غنا با بیان اینکه غنا دارای معادن غنی به ویژه طلا است یادآوری کرد: این کشور در تولید کاکائو نیز ظرفیت‌های خوبی دارد و 70 درصد محصول مورد نیاز ایران در این حوزه از غنا تامین می‌شود. دفاتر جهاد کشاورزی، رایزنی فرهنگی، دانشگاه المصطفی، حوزه علمیه، مدرسه ایرانیان و کلینیک پزشکی هلال احمر در غنا راه‌اندازی و سال‌هاست که فعالیت می‌کنند.

او با اشاره به روابط سیاسی و اقتصادی ایران و غنا گفت: تاکنون تفاهم‌نامه‌های خوبی بین ایران و غنا برای احداث کارخانه‌های سیمان، کاکائو، آبمیوه گیری، پتروشیمی، داروسازی و لوازم ساختمانی امضا و بخشی از این صنایع کلنگ‌زنی و عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید