Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

ایانا-کشاورزی: در کل کشور بالغ بر 9.5 میلیون تن گندم خریداری شده که نسبت به سال قبل 7 درصد رشد را نشان می‌دهد. به ازای هر کیلوگرم در سال گذشته 1306 تومان بوده که امسال به 1327 تومان ارتقا یافته که 1.5 درصد افزایش پرداختی به کشاورز به ازای هر واحد تولید داشته‌ایم.

 

پایان مهر ۹۷ طلب کشاورزان تسویه می‌شود و نرخ خرید تضمینی گندم هم پایان شهریور ابلاغ خواهد شد.

به گزارش ایانا به نقل از صداوسیما، یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره عملکرد حوزه خرید تضمینی گندم گفت: معاونت برنامه‌ریزی در وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت تدوین شاخص‌های قیمت تضمینی و پیشنهاد به شورای اقتصاد را به عهده دارد. در همین راستا، وزارت جهاد کشاورزی در موعد مقرر پیشنهاد لازم را به شورای اقتصاد داده و ما پیگیر نتیجه شورای اقتصاد هستیم که به زودی این پیشنهاد در صحن شورای اقتصاد تصویب و اجرایی شود و عزم دولت بر این است که تا قبل از پایان شهریور بتواند نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی را اعلام کند.

سال گذشته در شورای اقتصاد اختلاف نظر کارشناسی در اعلام قیمت تضمینی وجود داشت ولی با سیاست‌های تشویقی دولت شاهد افزایش تولید گندم در سال زراعی 97-96 هستیم.

او افزود: در کل کشور بالغ بر 9.5 میلیون تن گندم خریداری شده که نسبت به سال قبل 7 درصد رشد را نشان می‌دهد. به ازای هر کیلوگرم در سال گذشته 1306 تومان بوده که امسال به 1327 تومان ارتقا یافته که 1.5 درصد افزایش پرداختی به کشاورز به ازای هر واحد تولید داشته‌ایم.

او افزود: در وزارت جهاد کشاورزی جوایز پاکی گندم به‌عنوان سیاست‌های تشویقی تهیه شد و عملا نرخ پرداختی به ازای هرکیلوگرم گندم 21 تومان افزایش داشته است.

سیف گفت: به ازای هر محموله‌ای که کشاورز تحویل داده که از 17 تن به 20 تن افزایش داشته، پرداختی از 22 میلیون نیز به 27 میلیون تومان افزایش یافته است. همچنین امسال 1150 مرکز خرید داشتیم که نشان می‌دهد سیاست‌های دولت به سمتی بوده که هزینه‌ها را کاهش و درآمدهای کشاورزان را افزایش دهیم و ماندگاری کشاورزان در روستاها را افزایش دهیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در ابتدای شروع این دولت ما واردات گندم داشتیم و دولت تصمیم گرفت از واردات کم کند و با سیاست‌گذاری‌های تولید واردات را به صفر برساند که دو سال است ما واردات گندم نداریم. یکی از موضوعاتی که زمینه اجرایی این کار را فراهم می کند در تنظیم بودجه در مجلس برای قوانین برنامه میان مدت منابع لازم مصوب مجلس را در بودجه ببینیم.

او افزود: امسال در شرایطی هستیم که دولت تمام امکانات خود را برای پرداخت مطالبات گندم‌کاران بسیج کرده است. دولت قسط اول کشاورزان را در هنگام تحویل گندم به حساب واریز کردیم و قسط دوم را بین 45 روز تا دو ماه بعد از تحویل واریز کردیم. دولت نسبت به سنوات گذشته رضایت خاطر کشاورزان را جلب کرد اما امسال تولیدات گندم بخصوص در کرمانشاه افزایش قابل توجهی داشته است. دولت از مبلغ 125 هزار میلیارد ریال پول گندم حدود 88 هزار و 500 میلیارد ریال را پرداخت کرده است.

وزارت جهاد کشاورزی تکالیف خود را به موقع انجام داده است. ما معتقدیم هر چقدر به کشاورزان کمک کنیم به اقتصاد و پایداری و امنیت غذایی کمک کرده‌ایم. دولت در اعلام نرخ و رعایت قیمت بی‌انصافی نکرده است.

سیف در ادامه درباره زمان پرداخت مطالبات کشاورزان نیز گفت: تا پایان مهرماه مطالبات کشاورزان تسویه می‌شود و تا پایان شهریور نیز نرخ خرید تضمینی گندم اعلام خواهد شد.

او گفت: مجلس باید قوانین را به نفع کشاورزان تغییر دهد. بخش کشاورزی از مزیت نسبی کشور برخورداد نیست.

پیش‌بینی تولید 14 میلیون تنی گندم در کشور

علی‌محمد شاعری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس دیگر مهمان برنامه درباره مطالبات گندم کاران و تولید گندم گفت: امسال پیش‌بینی شده که 14 میلیون تن تولید گندم داشته باشیم.

او افزود: قانون دولت و وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کرده که تمام محصولاتی که مشمول خرید تصمینی می‌شوند، اعم از گندم؛ هر سال برابر نرخ تورمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند افزایش قیمت برای خرید تعیین کند. ما در تولید گندم به خودکفایی رسیده‌ایم اما در افزایش قیمت دولت علی رغم تولید بالای کشاورزان به وعده‌ها عمل نکرده است که خلاف قانون بوده که در کشور اتفاق افتاده است. در برنامه ششم آمده است که دولت باید روز شمار جریمه دیرکرد پرداخت را بپردازد که دولت مطالبات کشاورزان را با چند ماه تاخیر بدون پرداخت جریمه اعمال کرده است که دولت باید در این زمینه پاسخگو باشد. دولت به تکلیف قانونی خود عمل نکرده است در سال جاری نیز 9.5 میلیون تن گندم خریداری شده که تاکنون 70 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است.

او افزود: کشاورزان برپایه اقتصاد مقاومتی در تولید گندم به خودکفایی رسیده اند اما هنوز سی درصد مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند. قانون می‌گوید قبل از پایان شهریور باید شورای اقتصاد قیمت تضمینی را اعلام کند که سال قبل در اردیبهشت نرخ خرید گندم بدون هیچ افزایش اعلام شد که این کار کشاورزان را مایوس می‌کند.

شاعری گفت: دولت در لایحه بودجه باید پیشنهادات خود را داشته باشد تا مجلس اعتبارات را در نظر بگیرد که امسال دولت پیشنهادی در بخش کشاروزی نداشت. دولت زمان اعلام نرخ تضمینی را اعلام نکرده است.

او افزود: دولت مطالبات کشاورزان را به موقع پرداخت نکرد و جریمه دیرکرد را نیز پرداخت نکرده است این درحالی است که کشاورزان چند ماه است محصولات را تحویل داده اند. کشاورزان باید بدانند که چه وقت مطالبات باقی مانده کشاورزان پرداخت خواهد شد؟

شاعری در ادامه گفت: ما از وزارت جهاد کشاورزان تقاضا داریم که کشاورزان را فراموش نکنند و قیمت نرخ تضمینی به اندازه دو سالی که پرداخت نشدهحدود 20 درصد است اعمال شود و دولت باید برای گندم که محصولی استراتژیک است سرمایه گذاری کند.

او تاکید کرد که پیشنهاد دادن وزارت جهاد کشاورزی کافی نیست بلکه وزارت جهاد باید از کشاروزان تا پای جان دفاع کند و در شورای اقتصاد نیز به جد از کشاورزان حمایت کند.

علیقلی ایمانی مدیر بنیاد توانمندسازی گندم کاران در ارتباط تلفنی گفت: ما خدا را شاکر هستیم که دیگر شاهد واردات گندم به کشور نیسیتم و مقام معظم رهبری نیز تاکید بر حمایت از تولید کالای داخلی و ملی داشته اند اما متاسفانه دو سالی است که دولت به تکلیف خود عمل نکرده است.

او افزود: وزارت کشاروزی موظف است قیمت را بر اساس هزینه‌های تولید سالانه به شورای اقتصاد اعلام کند ولی شورای اقتصاد و دولت کشاورزان را مورد بی‌مهری قرار دادند و انتظارات حداقل براساس تورم نیز برآورده نشده است.

او افزود: در شرایط فعلی نیز قیمت نهاده ها، ماشین الات، حمل و نقل و قیمت سم به صورت سرسام آور افزایش یافته که کشاورز نمی‌تواند با این شرایط تولید خوبی داشته باشد بنابراین اگر قانون اجرا نشود، توان تولید از بین می‌رود و با این کار تولید و امنیت غذایی و استقلال کشور زیر سوال می رود.

ایمانی گفت: اگر قرار باشد قانون وضع شود ولی اجرا نشود همان بهتر که وضع نشود. هزینه تولید در کشور ما بالاست و وزارت جهاد کشاورزی به صورت میدانی هزینه ها را اعلام می کند که انتظار می رود وزارت کشاورزی که متولی تولید است از کشاورزان حمایت کند.

انتهای پیام