Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد

ایانا-کشاورزی: در حال حاضر فرآورده‌های آبزیان به خصوص ماهی قزل‌آلا به روسیه و اروپا بدون هیچ مشکلی صادر می‌شود.

صادرات ماهی قزل‌آلا به روسیه از جمعه

رئیس سازمان شیلات و معاون وزیر جهاد کشاورزی از آغاز صادرات ماهی قزل‌آلا به روسیه از روز جمعه خبر داد.

حسن صالحی در مورد صادرات آبزیان به اروپا و روسیه در جریان بازدید از خبرگزاری ایانا گفت: در حال حاضر فرآورده‌های آبزیان به خصوص ماهی قزل‌آلا به روسیه و اروپا بدون هیچ مشکلی صادر می‌شود.

او اضافه کرد: سال گذشته 10 هزار تن قزل‌آلا به روسیه، امارات، قطر، عمان و مالزی صادر شد. که بیشتر صادرات به صورت فراورده‌های آبزیان بوده است.  

صالحی در مورد صادرات قزل‌آلا در سال 97 و تغییرات آن گفت: مدت‌هاست که شیلات برای صادرات ماهی تازه به خصوص ماهی قزل‌آلا در تلاش است. برای این کار لازم بود تا سازمان دامپزشکی کشور مقصد برای این کار اعلام آمادگی و استاندارد‌ها لازم را اعلام کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه با دامپزشکی نیز توافق شده تا زمانی که مزارع ما استاندارد لازم برای داشتن کد رهگیری پیدا کنند، محدودیتی خیلی شدید اعمال نشود تا بتوانیم فضاسازی کنیم توضیح داد: این روند ادامه داشت تا چندی پیش یک هیات روسی و اروپایی که برای بازدید از شیلات به ایران آمده بودند توافقی امضا شد تا ماهی قزل‌آلای ایرانی به شیوه تازه هم به روسیه و اروپا صادر شود و قرار شد نخستین محموله صادراتی ماهی قزل‌آلا روز جمعه راهی مقصد شود.  

او اضافه کرد: در صنعت تولید و پرورش آبزیان محدودیتی وجود ندارد و از این پس قزل‌آلا به صورت تازه و منجمد صادر می‌شود. مهمترین موضوع در مورد صادرات آبزیان تقاضای مشتری و بازار است. برای مثال در امارات قزل‌آلای بالای سه کیلوگرم متقاضی دارد ولی در روسیه بالای یک کیلوگرم متقاضی دارد. این موضوعات همه در زمان صادرات در نظر گرفته می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید