Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها و گیاهان دارویی و قارچ:

۳۰ هزار نفر به‌طور مستقیم در عرصه گل و گیاه کشور اشتغال دارند

ایانا-کشاورزی: سطح زیر کشت گل و گیاهان زینتی در فضای باز و گلخانه‌ای ۷ هزار هکتار است که از این سطح ۴ میلیارد شاخه گل بریده و گیاهان گلدانی تولید می‌شود.

رشد ۳۵ درصدی تولید گل و گیاه گیاهان زینتی در پنج سال اخیر

تولید و سطح زیر کشت گل و گیاهان زینتی در حوزه گلخانه‌ها از سال ۹۲ تاکنون ۳۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزرات جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها و گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی گفت: سطح زیر کشت گل و گیاهان زینتی در فضای باز و گلخانه‌ای ۷ هزار هکتار است که از این سطح ۴ میلیارد شاخه گل بریده و گیاهان گلدانی تولید می‌شود.

غلامرضا تقوی بابیان این‌که افزایش بهره‌برداری از برنامه‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی است، اظهار داشت: در این راستا در سال ۹۷ تمرکز ما بر تولید گیاهان بومی زینتی است، زیرا این گیاهان کم آب بر و دارای ظرفیت‌های اشتغال‌زایی هستند.

او افزود: در حوزه گیاهان بومی زینتی، صنایع جانبی، بسته‌بندی، صنایع فرآوری و اسانس عطر به‌ویژه در مورد گل نرگس باید شکل بگرد و از این رو توسعه تولید گیاهان بومی زینتی، فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اشتغال‌زا است.

تقوی تصریح کرد: ما علاوه بر ساختارسازی و ایجاد تشکل در حوزه گیاهان بومی زینتی، فهرستی از این گیاهان بومی زینتی که کم آب بر هستند را برای استفاده در فضای سبز آماده خواهیم کرد.

او خاطرنشان کرد: در نخستین گام، تاکید ما بر روی توسعه تولید گل نرگس است و در حال حاضر این گیاه بومی زینتی در سطح یک هزار هکتار در کشور کشت می‌شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی اذعان داشت: درحال حاضر ۴۵۲ میلیون شاخه گل بریده در حوزه گیاهان بومی زینتی کشور تولید می‌شود.

او میزان اشتغال‌زایی مستقیم در حوزه گل و گیاهان زینتی کشور را ۳۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: ۳ برابر این عدد به طور غیرمستقیم در این حوزه فعالیت می‌کنند.

تقوی اظهار داشت: در صورت حمایت از تولید داخلی گل و گیاه و کاهش حجم واردات اندام‌های تکثیری که قابلیت تولید در داخل را دارند، ظرفیت اشتغال‌زایی در این حوزه بیش از سایر بخش‌ها است.

او از سرمایه‌گذاران خواست در حوزه گل و گیاهان زینتی سرمایه‌گذاری کنند.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی اعلام کرد: ما آماده همکاری با سرمایه‌گذاران در این بخش هستیم و می‌توانیم اطلاعات و دانش فنی مورد نیاز و مجوزهای لازم را در اختیارشان قرار دهیم.

او به سرمایه‌گذاران وعده داد که زمینه‌های اتصال آن‌ها به بازارهای جهانی و صادرکنندگان بزرگ را فراهم کنند.

تقوی به‌روز ملی گل در روز ۲۵ خرداد اشاره کرد و گفت: این روز ملی بنا به دلایل نامعلوم در سال ۸۶ از تقویم حذف شد درحالی‌که اختصاص یک روز به گل و گیاه به اقتصاد آن کمک می‌کند ضمن آنکه برای شهروندان بار فرهنگی خواهد داشت و این بار فرهنگی در آشتی شهروندان با گل و گیاه موثر است.

او تصریح کرد: ما به دنبال آن هستیم که روز ملی گل را در تقویم کشور احیا کنیم.

هر سال ۲۵ ژوئن نیز مردم جهان روز گل را گرامی می‌دارند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید