Iranian Agriculture News Agency

رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی:

راه اندازی سامانه پیامکی برای استعلام و تسهیل خرید گندم کشاورزان

ایانا-کشاورزی: از سال ۹۵ تاکنون اطلاعات سه میلیون و ۸۰۰ هزار بهره بردار در سامانه پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی ثبت شده است.

خرید تضمینی گندم مستقیم از خود کشاورز انجام می‌شود

خریدهای تضمینی و توافقی محصولات استراتژیک و ارایه خدمات در حوزه کود، سم، تسهیلات و یارانه در آینده نزدیک بر اساس اطلاعات سامانه پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی انجام میگیرد.

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی گفت: از سال ۹۵ تاکنون اطلاعات سه میلیون و ۸۰۰ هزار بهره بردار در سامانه پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی ثبت شده است.

کریم احمدی با بیان این که این اطلاعات ۱۱ فعالیت در حوزه کشاورزی و نزدیک به ۱۲۰ قلم اطلاعات کشاورزان را در بر می گیرد، اظهار داشت: این اطلاعات توسط ۸ هزار کارشناس پهنه های کشاورزی که در ۱۳۰۰ مرکز جهاد کشاورزی فعالند بررسی و دراین سامانه به ثبت می رسد.

او تعداد گندم‌کاران کشور را حدود یک میلیون نفر عنوان و تصریح کرد: اطلاعات بیش از ۹۰ درصد گندم‌کاران کشور در سامانه پهنه‌بندی و مدیریت داده های کشاورزی ثبت شده است.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی افزود: با این اطلاعات ما میدانیم کدام بهره‌بردار، چه محصولی را به چه میزان و در کدام استان و شهر و روستا تولید میکند و اطلاعات آنان توسط کدام کارشناس پهنه در سامانه ثبت شده است.

او در عین حال گفت: این اطلاعات دوبار در سال، یک بار هنگام کشت و یک بار در مرحله برداشت محصول به روز میشود و درباره برخی محصولات مانند سیبزمینی، پیاز و گوجه فرنگی، بازه زمانی به روز کردن اطلاعات کمتر شده و در سال به چهار نوبت می‌رسد.

احمدی هدف از راهاندازی سامانه پهنه‌بندی و مدیریت داده‌های کشاورزی را حذف دلالان، کمک به تنظیم بازار، جلوگیری از سوء استفاده‌ها و سودجویی‌ها، کمک به برنامه‌ریزی برای خرید، جمع‌آوری، حمل‌ونقل و فروش محصولات کشاورزی برشمرد.

او ادامه داد: استفاده و تحلیل اطلاعات مندرج در این سامانه کمک بزرگی به برنامه‌ریزی تولید و اجرای الگوی کشت خواهد کرد.

او رفع ابهامات در زمینه فروش گندم وارداتی به مراکز تحویل گندم، بررسی میزان افزایش یا کاهش بهره‌وری و مقایسه آن با سال‌های قبل در هر مزرعه یا باغ، آسیب‌شناسی کاهش عملکرد را از جمله مزیت‌های اطلاعات مندرج در سامانه پهنه‌بندی و مدیریت‌داده‌های کشاورزی دانست.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهادکشاورزی اذعان داشت: بر اساس ابلاغیه مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی، مبنای خریدهای تضمینی باید اطلاعات در این سامانه درج شده باشد و با این ترتیب خرید تضمینی مستقیم از خود کشاورز انجام می‌گیرد.

او گفت: در این راستا، سال‌گذشته خرید تضمینی ذرت بر اساس اطلاعات موجود در سامانه پهنه بندی و مدیریت داده‌های کشاورزی انجام شد و در این مکانیزم جدید، اطلاعات به صورت برخط در اختیار شرکت پشتبانی امور دام قرار گرفت و هر بهره برداری که می خواست محصولش را به این شرکت تحویل دهد اطلاعاتش در سامانه بررسی می شد و سپس ذرت از آنان تحویل گرفته می شد.

احمدی افزود: امسال این مکانیزم خرید در مورد گندم در حال اجرا است به طوری که اطلاعات ثبت شده گندمکاران در این سامانه در قالب یک فایل در اختیار شرکت بازرگانی دولتی قرار گرفته و خریدهای تضمینی بر اساس این اطلاعات که شامل مواردی همچون سطح زیر کشت، نوع فعالیت و پیش بینی تولید بهره‌بردار است، انجام می‌گیرد.

او با اشاره به بارندگی‌های اخیر و عوامل خسارت‌زا در بخش کشاورزی تصریح کرد: با توجه به این که برخی عوامل خسارت‌زا ممکن است پیش‌بینی‌های تولید در مزارع گندم را دچار تزلزل کند، ما تفاهمی با شرکت بازرگانی دولتی ایران انجام داده‌ایم که بر اساس آن، اطلاعات اصلاحی مزارع گندم به طور روزانه از ۵ صبح روز قبل به صورت سیستمی برای این شرکت ارسال می‌شود.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: اگر گندم‌کاری به مرکز خرید گندم مراجعه کرد و اطلاعات گندم تحویلی او با اطلاعات مراکز تحویل شرکت بازرگانی دولتی مغایرت داشت، آن مرکز، گندم را به طور موقت تحویل می‌گیرد و کشاورز باید بلافاصله برای اصلاح اطلاعات محصولش در سامانه پهنه‌بندی و مدیریت داده‌های کشاورزی به مرکز جهاد کشاورزی محدوده خود مراجعه کند.

او افزود: ما به منظور تسهیل خرید تضمینی گندم و آگاهی گندم‌کاران از این که چه اطلاعاتی درباره محصولشان در سامانه پهنه‌بندی ثبت شده، به تازگی یک سامانه پیامکی راه‌اندازی کردیم و گندم‌کاران قبل از تحویل محصول خود به مراکز تحویل می‌توانند کد ملی خود را در سامانه ۳۰۰۰۸۱۳۶۰۰ ارسال کنند و در صورت تغییر اطلاعات،آنان باید برای اصلاح به مرکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

احمدی از راه اندازی سامانه پیامکی متناسب با خریدهای تضمینی محصولات نیز خبر داد.

او گفت: امسال شناسایی و ثبت اطلاعات مابقی بهرهبرداران در سامانه پهنه‌بندی و مدیریت داده‌های کشاورزی تکمیل می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید