Iranian Agriculture News Agency

قائم مقام معاونت امور اقتصادی و برنامه­ ریزی وزارت جهاد:

ایانا-کشاورزی: تحول در روستاها محقق نمی‌شود مگر اینکه اقتصاد روستا را متحول کنیم و ما باید همانند دوران دفاع مقدس به طرف موانع ومشکلات موجود هجوم ببریم و این مشکلات را رفع و از میان برداریم.

رشد اقتصادی مثبت و مستمر کشاورزی در شرایط تحریم

کشاورزی از بخش­‌هایی بود که در شرایط تحریم، توانست رشد اقتصادی مثبت و مستمر داشته باشد. قائم مقام معاونت امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این نکته، یادآوری کرد که خودکفایی در تولید گندم نتیجه برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری خوب در این بخش است.

کیامرز قاسمی زانیانی در نشست معاونت‌های برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان‌های جهاد کشاورزی و مدیران شعب بانک کشاورزی منطقه یک کشور در استان البرز که با هدف بحث و بررسی پیرامون پیشرفت برنامه‌های اشتغال پایدار روستایی و عشایری برگزار شده بود، توضیح داد که یکی از عوامل اصلی موفقیت‌های ما در بخش کشاورزی انسجام، پیوستگی و هماهنگی مابین وزارت جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی است .

او گفت: باید از فرصت‌ها استفاده کنیم و با تکیه بر توانمندی‌های داخلی و اقتصاد مقاومتی به رشد و شکوفایی اقتصاد کشور کمک کنیم.

قاسمی زانیانی ادامه داد: خدمت کردن به مردم اصلی‌ترین وظیفه ماست، به‌خصوص این‌که در مجموعه جهاد کشاورزی و بانک با قشر عظیمی از تولیدکنندگان سر و کار داریم که امنیت غذایی کشور را بر عهده دارند و لذا وظیفه داریم این مسئولیت را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم.

او افزود: وظیفه ما این است که شرایط را به گونه‌ای مهیا و بسترها را فراهم کنیم که زمینه برای سرمایه‌گذاران بخش کشاورزی ایجاد شود و لذا نحوه خدمت، جذب و جلب کارآفرینان می‌تواند در روند رشد کشاورزی موثر باشد.

قاسمی زانیانی با بیان اینکه نباید مهم‌ترین هدفمان را که همان ایجاد اشتغال پایدار است، گم کنیم، تصریح کرد: باید به دنبال اجرای طرح های اشتغال زا و هدفمند در جامعه روستایی باشیم.

او افزود : تحول در روستاها محقق نمی‌شود مگر اینکه اقتصاد روستا را متحول کنیم و ما باید همانند دوران دفاع مقدس به طرف موانع ومشکلات موجود هجوم ببریم و این مشکلات را رفع و از میان برداریم.

معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز نیز در این نشست گفت : استان البرز کوچکترین استان کشور است با ۵۱۲۴ کیلومتر مربع که علی‌رغم کوچک بودن اقلیم‌های مختلفی در آن وجود دارد.

مسعود کریمی افزود : ما در تولید اکثر محصولات کشاورزی رکورددار هستیم و هم‌جواری با شهرهای بزرگ و بازار مصرف، تنوع اقلیمی، وجود مراکز تحقیقاتی معتبر کشور ، فراهم بودن بستر اگروتوریسم ، و ... همگی از توانمندی‌ها و مزیت‌های استان البرز است .

او اضافه کرد: رتبه اول متوسط عملکرد گندم در کشور، رتبه اول عملکرد جو در کشور، رتبه دوم متوسط عملکرد پنبه در کشور ، رتبه ششم متوسط عملکرد ذرت، رتبه اول تولید آلو، رتبه دوم تولید هلو و ... همه و همه گویای توانمندی بخش کشاورزی در استان البرز است.

کریمی گفت: از مجموع ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته برای بحث اشتغال پایدار مبلغ ۱۵۷ میلیارد تومان سهم استان البرز بود که از این میزان ۷۰.۷ میلیارد تومان سهم بخش کشاورزی بوده که مبلغ ۱۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در مرحله اول به بانک کشاورزی تخصیص داده شده است .

او بیان داشت: تاکنون حدود ۸۹ طرح با اعتباری بالغ بر ۸۲ میلیارد تومان به کارگروه معرفی شده که تمام این طرح ها در کارگروه اشتغال مصوب شده است. اشتغال پیش‌بینی شده در صورت اجرای طرح های مذکور ۱۴۵۰ نفر است .

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید