Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی:

ایانا-کشاورزی: «غفلت از آموزش‌های مهارتی - ترویجی کشاورزان، وضعیت آینده این بخش را نگران‌کننده کرده است». رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی یکی از عوامل توسعه را آموزش مهارتی دانش‌آموختگان اعلام کرد و غفلت از آموزش‌های مهارتی را نگران‌کننده دانست.

 بخش کشاورزی  از نبود آموزش رنج می‌برد

 

اسکندر زند در مراسم معرفی برترین‌های آموزش‌های مهارتی با اشاره به اینکه موتورمحرکه برخی کشورهای پیشرفته دنیا همچون ژاپن، آموزش و تقویت نیروی انسانی است، توضیح داد که باید در دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آن را به‌کار گیریم. درواقع در صورت داشتن زیرساخت‌های لازم برای ارتقای توانمندی‌ها، به تحقیق، ترویج و آموزش نیازمندیم.

او با یادآوری اینکه در وضعیت کنونی کشاورزی، یکی از اهداف اصلی ما افزایش بهره‌وری است و این مسئله با سرمایه‌گذاری و توسعه زیرساخت‌ها صورت می‌گیرد، گفت: راهکار دیگر بهره‌وری، دانش‌بنیان کردن کشاورزی است که باید از مسیر آموزش عبور کند.

زند ادامه داد: رویکرد دولت دوازدهم در بخش کشاورزی «آب‌محوری به جای زمین‌محوری، کیفیت تولید به جای کمیت و توجه به پس از تولید و تولید صادرات‌محور» است که همه آن‌ها بدون آموزش مؤثر نخواهد بود.

او با بیان اینکه امروز کشاورزان بیش از هر زمان دیگر نیازمند تحقیق، آموزش و ترویج هستند، افزود: برای کشاورزان آینده وظیفه حاکمیتی ما «آموزش‌های علمی کاربردی و فنی حرفه‌ای» است؛ برای آنکه آینده کشاورزی کشور تضمین و سرمایه‌گذاری‌های اثربخش و کارآمد باشد، باید علاوه بر زیرساخت‌ها، سرمایه‌گذاری نیز انجام دهیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره رفع مشکل بیکاری این بخش نیز گفت: سالانه حدود 30 تا 35 هزار دانشجو در مقاطع، رشته‌ها و گرایش‌های مختلف به مراکز آموزش عالی و فنی حرفه‌ای و علمی کاربردی اعلام نیاز می‌کنیم که اگر این روند ادامه یابد، در آینده می‌توانیم بیکاری دانش‌آموختگان در بخش کشاورزی تا حدودی مدیریت می‌شود.

زند با بیان اینکه در حوزه حاکمیتی با وزارت آموزش‌وپرورش در زمینه کار و دانش و فنی حرفه‌ای همکاری داریم، افزود: در حال حاضر حدود 20 تا 25 هزار دانش‌آموز در رشته کشاورزی در 108 هنرستان کشور تحصیل می‌کنند که این تعداد باید افزایش یابد.

به گفته او، یکی از بخش‌هایی که به کشاورزان و مسئولان آینده کمک می‌کند «توسعه هنرستان‌های فنی حرفه‌ای در رشته‌های کشاورزی» است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بر این باور است که تقویت توان کشاورزان فعلی وظیفه حاکمیتی است؛ هرچند که تلاش‌های چند برابری انجام شده و قابل دفاع است، اما قابل قبول نیست؛ زیرا هرچقدر در بحث آموزش گام برداشته شود افزایش بهره‌وری نیز افزایش می‌یابد.

زند ادامه داد: به ازای هر ریال هزینه برای آموزش، 20 برابر نتایج مثبت به دست می‌آید.

او اظهار داشت: برای کارشناسان آموزش‌های بلندمدت شروع کرده‌ایم که طبق برنامه‌ریزی، آن‌ها باید حداقل بین سه تا شش ماه در عرصه‌های بزرگ تولید و آموزش ببینند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در این زمینه همکاری جدی با معاونت توسعه منابع انسانی و مرکز نوسازی داریم، افزود: برای کسانی که حدود یک تا دو سال به‌عنوان کارشناس فعالیت می‌کنند، پارسال و امسال در برخی از استان‌ها برنامه آموزش‌های بلندمدت ارائه شده است؛ همچنین برخی استان‌ها که تاکنون در این زمینه «بی‌خیال بودند» را مجبور به شروع آموزش می‌کنیم.

زند تأکید کرد: با توجه به تغییر شرایط، روند موجود آموزش کنونی در بخش کشاورزی پاسخگو نیست و باید هشت تا 10 هزار نفر نیروی جدیدی که در چند سال اخیر جذب شده‌اند، آینده 30 ساله وزارت جهاد کشاورزی را با ارتقای سطح معلومات و دانش خود تضمین کنند./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید