Iranian Agriculture News Agency

5 کشور آسیایی بیشترین پلاستیک را در اقیانوس‌ها تخلیه می‌کنند

هنگ‌کنگی‌ها ۵.۲ میلیون بطری پلاستیک آب در هر روز مصرف می‌کنند

رودخانه سیتارام اندونزی سیاه از زباله سیاه، آلوده‌ترین رودخانه جهان نام‌گذاری شده است. موقعیت به‌قدری بد است و بحرانی که از ارتش کمک گرفته شده تا زباله‌ها را تا قبل از تخریب آبراهه‌ها از بین ببرد. فوربز گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

تنش پلاستیکی چهارشنبه

به گزارش اتاق بازرگانی تهران، طبق این گزارش، این تنها یک تکه از مسئله آلودگی بزرگ در آسیاست. طبق گزارش سازمان حفاظت از اقیانوس‌ها در سال 2017، چین، اندونزی، فیلیپین، تایلند و ویتنام، نسبت به دیگر نقاط جهان، پلاستیک‌های بیشتری را در اقیانوس‌ها تخلیه کرده‌اند. البته این تنها مشکل آسیا نیست. پلاستیک یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های محیط‌زیستی در جهان است. ایالات‌متحده 33.6 میلیون پلاستیک مصرف کرده که تنها 9.5 درصد آن بازیافت شده است.

نه‌تنها پلاستیک زندگی دریایی را نابود می‌کند و باعث خفگی پرندگان دریایی می‌شود، بلکه سم پلاستیک درنهایت می‌تواند به غذاهای دریایی که ما می‌خوریم هم وارد شود. همچنین ده‌ها سال زمان نیاز دارد تا این پلاستیک‌ها تجزیه شوند.

هرچند هنوز وضعیت ناامیدکننده نیست. بهترین را برای کاهش ضایعات پلاستیکی، کاهش مصرف است. چند راه برای پیوستن به این جنبش وجود دارد:

به‌جای بطری، از فیلتر آب استفاده کنید

این کار ممکن است برای مصرف‌کنندگان آسیایی سخت‌ترین راه باشد. هنگ‌کنگی‌ها 5.2 میلیون بطری پلاستیک آب در هر روز مصرف می‌کند.

Bluewater، یک شرکت سوئدی امیدوار است، تکنولوژی تصفیه آب به‌زودی در خانه‌ها، دفاتر در سراسر آسیا مورد استفاده قرار بگیرد. این شرکت امیدوار است که دسترسی به آب فیلترشده را برای عموم افزایش دهد و این عادت که آب بطری از آب تصفیه‌شده بهتر است را از بین ببرد.

آندرس جاکوبسون، مدیرعامل Bluewater می‌گوید: این روش می‌تواند یک راه پایدار برای مصرف آب و بهترین گزینه باشد.

تحویل مواد غذایی با ظروف سازگار با محیط‌زیست

فروشندگان خیابانی ویتنام و تایلند به‌طور گسترده در سراسر آسیا هستند. آن‌ها در تحویل غذای خود از ظروف پلاستیکی استفاده می‌کنند.

یک استارت‌آپ تجارت الکترونیک به‌دنبال مبارزه با زباله‌های تولیدشده از ظروف یک‌بارمصرف است. آن‌ها محصولات سازگار با محیط‌زیست تولید و در میان شرکت‌ها، فروشگاه‌ها، هتل‌ها و دانشگاه‌ها توزیع می‌کنند.

این بسته شامل قاشق‌هایی از جنس بامبو، کارد و چنگال قابل استفاده مجدد و یک بطری آب از جنس استیل است.

طبق گزارش‌های بین‌المللی، شش میلیون تن پلاستیک بی‌دوام -اساساً کارد و چنگال- هرساله از بین می‌رود. برآورد شده است که تا سال 2050، میزان پلاستیک‌های اقیانوس‌ها بیش از ماهی‌ها خواهد بود.

نه گفتن به کیسه‌های پلاستیکی

سال گذشته، یک‌سوم از 1.67 میلیون تن ضایعات خانگی در سنگاپور، شامل زباله‌های بسته‌بندی بود، ابتدا کیسه‌های پلاستیکی و بعد هم بسته‌بندی مواد غذایی. این میزان برای پر کردن هزار استخر شنای المپیک کافی است.

کیسه‌های پلاستیکی یک راه مناسب و مقرون‌به‌صرفه برای بسته‌بندی مواد غذایی محسوب می‌شوند، اما آن‌ها غیرقابل تجزیه هستند و معمولاً هم به اقیانوس‌ها ریخته می‌شوند.

به همین دلیل هم تایوان به‌دنبال ممنوع کردن همه پلاستیک‌های یک‌بارمصرف ازجمله کیسه، لیوان‌های نوشیدنی، کارد و چنگال توسط رستوران‌ها و کسب‌وکارها تا سال 2030 است.

در کشورهایی مانند چین و ویتنام بسته‌بندی کیسه‌ای یک فرم ساده حمل‌ونقل است و بعید به نظر می‌رسد که یک‌شبه تغییر کند.

پیوستن به جنبش خودتان

شرکت در پاک‌سازی ساحل شاید راه‌حل پرزرق‌وبرقی نباشد، اما یک راه‌حل مؤثر و معنادار است. یک گروه به نام «یک جزیره یک صدا» به‌تازگی با حدود 20 هزار نفر جمعیت، 120 ساحل اطراف بالی، جزیره محبوب اندونزی را پاک‌سازی کرده‌اند.

شما می‌توانید به سازمان بزرگ پاک‌سازی ساحل هم بپیوندید و ابزارهای سازمان‌دهی پاک‌سازی سواحل در سطح محلی را فراهم کنید.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید