Iranian Agriculture News Agency

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران:

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی ایران گفت: با ایجاد مانع غیرضروری مقابل صادرات دام زنده، هم دامپروران انگیزه تولید نخواهند داشت و هم با افزایش مشکلات اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم، تولید کمتر می شود.

ممانعت از صادرات دام زنده؛ کاهش سلب اعتماد بازار به دولت

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی ایران گفت: با ایجاد مانع غیرضروری مقابل صادرات دام زنده، هم دامپروران انگیزه تولید نخواهند داشت و هم با افزایش مشکلات اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم، تولید کمتر می شود.

حیدر کدیور، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی ایران و رییس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه امروز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، با ابراز تاسف از تصمیم های خلق الساعه ای که منجر به رکود در بازار می شود؛ ممانعت از صادرات دام زنده را نیز اقدام خطایی برشمرد که یکی از تبعات آن، گسترش قاچاق دام زنده از مرزهای گسترده کشور است.

وی اظهار کرد: افزایش انگیزه قاچاق منجر به این شده است که حتی برخی استان های همجوار، مبادرت به استفاده از سهمیه صادراتی استان های همجوار کنند؛ به گونه ای که به طور مثال از استان ایلام که فعالیت دامداری های آن ها به اندازه استانی مانند کرمانشاه نیست، برای انتقال دام های استان کرمانشاه و صادرات آن از طریق این استان مبادرت به جابجایی غیر قانونی بین استانی می کنند.

کدیور با بیان این که بوروکراسی های پیچیده اداری، باعث انحراف فعالان اقتصادی از مسیر طبیعی می شود، تصریح کرد: متاسفانه در این موارد اصول به سمت تسهیلات امور عمل نمی شود و بعضا با مانع تراشی مقابل تولید کنندگان و صادرکنندگان، ناخواسته چوب لای چرخ تسریع تولید و صادرات قرار می گیرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی ایران با اعلام اینکه به دلیل کاهش رغبت دامداران، میزان تولید دام در منطقه روند کاهشی به خود گرفته است، افزود: با ایجاد مانع غیرضروری مقابل صادرات دام زنده، هم دامپروران انگیزه تولید نخواهند داشت و هم با افزایش مشکلات اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم، تولید کمتر می شود.

وی با یادآوری اینکه بروز زلزله اخیر در استان کرمانشاه و به طور خاص منطقه سرپل ذهاب نیز موجب تلف شدن دام های بسیاری شده است، اظهار امیدواری کرد تا مسوولان وزارتخانه متولی تولید در اتخاذ تصمیم های خود از جمله نادیده گرفتن نامه خود وزارت جهاد کشاورزی، دوراندیشانه تر تصمیم گیری کنند و تحت تاثیر برخی نگرانی های غیر کارشناسی، اعتماد تولید کننده و صادرکننده را سلب نکنند./

این خبر در حال تکمیل است.....

خبرنگار: علیرضا صفاخو

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید