Iranian Agriculture News Agency

ایانا بررسی می‌کند:

نگاهی به نوسان قیمت برنج نشان می‌دهد که قیمت این محصول در دولت یازدهم از ثبات بیشتری برخوردار بوده است.

مقایسه نوسان قیمت برنج داخلی و خارجی در دولت‌های دهم و یازدهم+نمودار

نگاهی به نوسان قیمت برنج نشان می‌دهد که قیمت این محصول در دولت یازدهم از ثبات بیشتری برخوردار بوده است.

به گزارش خبرنگار ایانا، آمار منتشر شده بانک مرکزی نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم برنج داخلی در سال 88 به میزان دو هزار و 980 تومان به طور متوسط بوده که این مقدار تا تابستان سال 92 (پایان دولت دهم) به هفت هزار و 380 تومان رسیده است. بنابراین نرخ آن در طول مدت چهار سال، چهار هزار و 400 تومان افزایش نشان می‌دهد؛ یعنی 147 درصد.

این در حالی است که قیمت این محصول از مرداد سال 92 یعنی ابتدای شروع به کار دولت یازدهم تا مرداد 96 به میزان پنج هزار و 200 تومان رسیده. به عبارتی 71 درصد رشد قیمت.

وضعیت برنج وارداتی

با استناد به آمار بانک مرکزی، قیمت برنج وارداتی در تابستان سال 88 حدود یک هزار و 800 تومان در هر کیلوگرم بوده است. این در حالی است که نرخ این محصول با 174 درصد رشد در تابستان 92 به چهار هزار و 900 تومان رسید. بهای برنج وارداتی تا اواخر دولت یازدهم نیز به میزان 495 تومان یعنی 10 درصد بالا رفت.

شایان ذکر است که در حال حاضر، مصرف سرانه برنج در کشور، طبق گفته دبیر انجمن واردکنندگان برنج، حدود 40 کیلوگرم به ازای هر نفر در سال است که این عدد در دولت دهم نیز همین مقدار بود. بنابراین برآورد می‌شود که کل نیاز برنج کشور در سال بیش از سه میلیون تن باشد. تولید برنج داخلی در دولت دهم بین یک میلیون و 500 تا یک میلیون و 700 هزار تن و در دولت یازدهم بین دو میلیون و 200 تا دو میلیون و 400 هزار تن تخمین زده می‌شود.

خبرنگار: وحید زندی فخر

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید