Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران به ایانا خبر داد:

به‌دلیل وثایق سنگینی که بانک‌ها برای اختصاص تسهیلات از کشاورزان و آبزی‌پروران طلب می‌کنند، در سال جاری تنها 10 درصد از آبزی‌پروران موفق شدند اعتبارات مورد نیاز را جذب کنند.

جذب 10 درصدی اعتبارات صندوق توسعه ملی توسط بخش آبزی‌پروری/ اشتغال 5200 بهره‌بردار آبزی‌پروری به شرط اختصاص تسهیلات 700 میلیارد تومانی

به‌دلیل وثایق سنگینی که بانک‌ها برای اختصاص تسهیلات از کشاورزان و آبزی‌پروران طلب می‌کنند، در سال جاری تنها 10 درصد از آبزی‌پروران موفق شدند اعتبارات مورد نیاز را جذب کنند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا درباره وضعیت اعتبارات صندوق توسعه ملی که قرار است برای بخش کشاورزی اختصاص یابد، گفت: صندوق توسعه ملی یک‌هزار و 500 میلیارد تومان از اعتبارات سال جاری را به صنایع بخش کشاورزی ابلاغ کرده است که طرح‌های شیلاتی نیز قرار است از این اعتبار بهره بگیرند.

رجبعلی قربان‌زاده افزود: در سال جاری حدود 700 میلیارد تومان برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شد که تنها 10 درصد آن‌ها موفق به جذب اعتبارات شدند.

وی بیان کرد: بانک‌ها مجبور هستند مطابق قوانین بانک مرکزی عمل کرده و از بهره‌بردارانی که تمایل به دریافت تسهیلات دارند، وثیقه دریافت کند که این امر برای آسیب‌پروران مشکل‌ساز شده است.

قربان‌زاده ادامه داد: آبزی‌پروران همچون سایر مشاغل کشاورزی از وثایق بالایی برخوردار نیستند که برای دریافت تسهیلات در اختیار بانک‌ها قرار دهند؛ به‌عنوان مثال، فعالیت برای تولید آبزیان در یک قفس 500 تنی به 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که باید وثایقی در همین حد تهیه شود.

وی عنوان کرد: اگر می‌خواهیم تحولی اساسی در بخش کشاورزی به‌وجود آوریم، لازم است مسئله وثیقه را در بخش کشاورزی حل کنیم.

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید


پیش‌بینی 700 میلیارد تومان از اعتبارات 6000 میلیارد تومانی برای توسعه بخش شیلات

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران یادآور شد: برای استفاده از تسهیلات شش‌هزار میلیارد تومانی طرح مربوط به ارتقاء بخش روستایی به عشایری که دارای تسهیلات کم‌بهره شش درصدی است، سهم فعالیت‌های شیلاتی حدود 600 تا 700 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که می‌تواند برای پنج‌هزار و 200 نفر اشتغال ایجاد کند.

قربان‌زاده تأکید کرد: برای استفاده از تسهیلات این طرح متقاضیان زیادی وجود دارد، اما مشکل وثیقه همچنان باقی است.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: وزارت جهاد کشاورزی قرار است 69 هزار شغل در بخش کشاورزی ایجاد کند که سهم شیلات از این تعداد پنج‌هزار و 200 نفر است که امیدواریم ظرف دو هفته آینده تسهیلات 600 تا 700 میلیارد تومانی از کل شش‌هزار میلیارد تومان این طرح به این بخش اختصاص یابد./

M-961003-02

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید