Iranian Agriculture News Agency

طبق گزارش 8 ماهه بانک مرکزی:

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هشت ماهه سال ۱۳۹۶ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۳۵۷۴.۳ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل (مبلغ ۳۱۳.۲ هزار میلیارد ریال) معادل ۹.۶ درصد افزایش داشته است.

تسهیلات دریافتی بخش کشاورزی از بخش‌های دیگر کمتر بوده است

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هشت ماهه سال ۱۳۹۶ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۳۵۷۴.۳ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل (مبلغ ۳۱۳.۲ هزار میلیارد ریال) معادل ۹.۶ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار ایانا، طی هشت ماهه گذشته، بخش کشاورزی بیش از 261 هزار میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده که این مقدار از بخش‌های دیگر مانند صنعت و معدن، خدمات، مسکن و بازرگانی کمتر بوده است.

نگاهی به جداول منتشر شده از طرف بانک مرکزی نشان می‌دهد که تا انتهای آبان امسال، کل تسهیلات اختصاص داده شده به بخش کشاورزی، 26 هزار و 183 میلیارد و 900 میلیون تومان بوده که در مقایسه با صنعت و معدن 306 درصد، مسکن 16 درصد، بازرگانی 93 درصد و خدمات 447 درصد کمتر بوده است.

از 26 هزار و 183 میلیارد و 900 میلیون تومان بخش کشاورزی، بیش از 17 هزار میلیارد تومان به سرمایه در گردش کشاورزی اختصاص یافته و مابقی به قسمت‌هایی مانند ایجاد سرمایه، تعمیر، توسعه، خرید کالاهای شخصی و غیره اختصاص داده شده است.

طبق گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش مبلغ ۲۲۳۲.۲ هزار میلیارد ریال (معادل ۶۲.۵ درصد کل تسهیلات پرداختی) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۰۵ هزار میلیارد ریال معادل ۴.۹ درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن نیز در 8 ماهه سال جاری معادل ۸۹۸.۷ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۴۰.۳ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲۲۳۲.۲ هزار میلیارد ریال) است.

از ۱۰۶۴.۷ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۴.۴ درصد آن (مبلغ ۸۹۸.۷ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

همچنین تعداد ۱۷۶ هزار و ۵۵۱ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶۰۳۰ میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. در ضمن در بخش خدمات تعداد سه میلیون و ۲۷۴ هزار و ۳۱۶ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۴۳۸ میلیون ریال پرداخت شده است.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد./

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید

V-961002-01

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید