Iranian Agriculture News Agency

متخصص اعزامی هندوستان به ایران در گفت‌وگو با ایانا خبر داد:

همکاری‌های دوباره ایران و هند در کشت پنبه با معرفی روش‌های جدید و به‌روزشده کشت ارقام تراریخته این محصول به کارشناسان ایرانی آغاز می‌شود.

شروع دوباره همکاری‌های ایران و هند در کشت پنبه/ 98 درصد پنبه هند تراریخته است

همکاری‌های دوباره ایران و هند در کشت پنبه با معرفی روش‌های جدید و به‌روزشده کشت ارقام تراریخته این محصول به کارشناسان ایرانی آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایانا، متخصص حشره‌شناسی از کشور هند با اشاره به سابقه 20 ساله همکاری با ایران با کشور هند در کشت پنبه گفت: 20 سال پیش کارشناسانی از کشور هند تولید پنبه هیبرید را به ایرانیان آموزش دادند و آنچه اکنون در کشور ایران کشت می‌شود، حاصل این همکاری از 20 سال گذشته است.

ششیکانت اوریکری افزود: حضور کارشناسان هندی در ایران، ادامه این همکاری‌ها رشد و تبادل اطلاعات بین دو کشور است تا منافع هر دو طرف در رسیدن به تولید بهتر تأمین شود.

وی بیان کرد: تولید پنبه در ایران با شرایط سخت آب و هوایی و کمبود بارندگی در سطح قابل قبولی انجام می‌شود و این موضوع برای کارشناسان هندی قابل توجه است.

اوریکری با تأکید بر اینکه زمینه‌های بسیار زیادی برای تبادل اطلاعات بین کارشناسان دو کشور وجود دارد، ادامه داد: برخی استان‌های ایران که از شرایط آب و هوایی گرم و خشکی برخوردار هستند، هم‌اکنون در حال تولید پنبه ارگانیک هستند که این امر برای ما بسیار قابل توجه بوده است و می‌تواند زمینه استفاده از تجربیات کارشناسان ایرانی را برای ما فراهم کند.

وی با بیان اینکه در کشور هند هم‌اکنون 98 درصد تولید پنبه به ارقام تراریخته اختصاص داده شده است، تأکید کرد: کارشناسان هندی سعی دارند این بار اطلاعات و علم به‌روزشده ارقام تراریخته پنبه را در اختیار کارشناسان ایرانی قرار دهند.

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید

این متخصص حشره‌شناسی انتقادات درباره کشت محصولات تراریخته به ویژه در زمینه پنبه را در بیشتر موارد غیرکارشناسی دانست و یادآور شد: با توجه به شرایط تغییر اقلیم سریعی که در جهان در حال رخ دادن است، استفاده از ارقام تراریخته در برخی محصولات همچون پنبه ضروری است و نمی‌توان با تکیه بر نظرات اثبات‌نشده، زندگی و آینده کشاورزان را به خطر انداخت.

اوریکری با بیان اینکه تمامی دانشگاه‌های کشاورزی هند زیر نظر مراکز تحقیقاتی کشاورزی این کشور کار می‌کنند، عنوان کرد: در کشور ما اطلاعات به‌روزشده و دانشگاهی همراه با تحقیقات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد تا تولید و درآمد آن‌ها در سطح مطلوبی قرار بگیرد.

وی خاطرنشان ساخت: باید اطلاعات به‌روزشده در اختیار کشاورزان قرار بگیرد تا تولید برای آنها اقتصادی شود و حداکثر بهره‌وری را در مزارع خود داشته باشند.

اوریکری در پایان اظهار کرد: هم‌اکنون 12.5 میلیون هکتار از مزارع کشور هند به کشت پنبه اختصاص یافته است و این کشور یک‌سوم پنبه جهان را تولید و تأمین می‌کند./

G-960528-02

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید