Iranian Agriculture News Agency

دبیر پس از پرسیدن درس از کسانی که دستشان را بالا برده بودند، مرا که دستم پایین بود، به پای تخته برد و پس از پرسیدن سوال؛ بهترین نمره کلاس را به من داد. به دلیل اعتراض شاگردان، کتبی امتحان کرد و نمره ام بیشتر از کلاس شد. ما به صورت خانوادگی اهل های وهوی و مطرح کردن خودمان نیستیم!"..

وزیری که باغدار نمونه است!


علی فریدونی - عضو هیات علمی

alifereidooni@yahoo.com

" دبیر پس از پرسیدن درس از کسانی که دستشان را بالا برده بودند ، مرا که دستم پایین بود، به پای تخته برد و پس از پرسیدن سوال؛ بهترین نمره کلاس را به من داد. به دلیل اعتراض شاگردان، کتبی امتحان کرد و نمره ام بیشتر از کلاس شد. ما به صورت خانوادگی اهل های وهوی و مطرح کردن خودمان نیستیم !"

با ذکر خراب کاری های 8ساله پدیده هزاره سوم! نظرش را دراین باره پرسیدم. ایشان ضمن محکوم کردن این روش مدیریت، با اعتماد به نفس عجیبی؛ اظهارکرد: " اگر این مملکت چندین بارهم زیر و رو شود، بازهم می توانیم آن را از نو بسازیم! چون ما منابع طبیعی ( اعم از تحدید شونده و غیرتحدید شونده) و منابع انسانی سرشاری داریم که قابل اتکایند !"

دو پارگراف کوتاهی که نقل شد، به ترتیب بخشی از مصاحبه ایشان با یکی از نشریات معتبر کشور و نیز گفتگوی نگارنده با اوست .

با وجود اینکه مطمئن هستم بخاطر ذکر این مطالب و بطور کلی نوشتن این وجیزه، با بنده اوقات تلخی می کند! اما با توجه به هجمه غیر منصفانه عده ای جاه طلب امتحان شده! و نیز گروهی ناآگاه، به ایشان (به ویژه دراین روزها!)، وظیفه ملی و صنفی ام ایجاب می کرد که چند کلمه ای در مورد وی بنویسم .

بله! درست حدس زدید. این فرد کسی نیست جز مهندس محمود حجتی؛ وزیر فعلی کشاورزی و معرفی شده به مجلس از سوی آقای رییس جمهور به منظور کسب رای اعتماد مجدد برای 4 سال دیگر. کسی که با وجود روشن بودن مواضع سیاسی - اعتقادی اش، اکثر افراد دوست دارند با او کارکنند! رهبر محترم کشور نیز در مورد ایشان فرموده اند: "حجتی اگر بخواهد (خودکفایی گندم) می تواند " او هرجا می رود اعتبار نمی گیرد، بلکه اعتبار می بخشد! شاید به همین دلیل است که به دنبال پست ومقام نیست، بلکه پست ومقام به دنبال اوست! این ها واقعیت زندگی این مرد است؛ نه مجیز گویی! که نه او را خوش آید و نه بنده درگروه خونم این چیزها دیده شده است !

مهندس حجتی کمتر حرف می زند و بیشتر عمل می کند! به همین دلیل وقتی نداشتن مدرک مهندسی کشاورزی اش مطرح می شود، آن را توهین آمیز و ناشی از کج فهمی دانسته و با اعتماد به نفس مثال زدنی؛ مدعیان و گویندگان چنین سخنانی را دعوت به مزرعه کوچکش می کند تا زیر نظر داوران بی طرف مسابقه بدهند! حالا که حرف به اینجا رسید، خوب است نظرات اعاظم و سنگ های زیرین آسیاب وزارت کشاورزی را درباره حجتی، ببینیم :!

جناب مهندس شریعتمدار( که با بیش از 40 سال سابقه به پدر گندم شهره است!) می گوید: "وقتی در سال79 شنیدم یک مهندس عمران آمده گندم را خودکفا کند! کمی به من برخورد و با هدف رو کم کنی! به سراغش رفتم! تا آمدم سوال کنم، در مقابل باران پرسش های تخصصی اش قرار گرفتم و . . . درآنجا بود که هم قسم شدیم که گندم را خودکفا کنیم و ... "

جناب مهندس کشاورز که جزو نخستین دانشجویان کشاورزی دانشگاه تهران بوده و حال و قال وفامیلش گواه داشتن حق نسق در این وزارتخانه است! در مصاحبه با شماره خرداد 96 مجله "دام، کشت و صنعت" می گوید "حجتی سلول هایش برای کشاورزی می تپد! او آلترناتیوی در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی ندارد! حرف های ما کشاورزی چی ها را گوش می کند و به دلیل IQ بالایش آن ها را در فرمول های ریاضی می ریزد وتجزیه و تحلیل می کند. او با وجود اینکه کشاورزی نخوانده، اما مدیر کارآمدی است !"

و سرانجام وزیر کشاورزی مرحوم بازرگان و نخستین وزیر کشاورزی ج اا (دکتر ایزدی) می گوید: "حجتی به معنای کامل، مصداق یک وزیر کشاورزی است "(همان )

درخاتمه و با عنایت به مراتب فوق و نظر به اینکه بنده جناب آقای مهندس حجتی را مدیر کارتابلی و روزمره گی ندانسته و او را یک مدیر استراتژیک می دانم، از نمایندگان فهیم ملت و به ویژه عزیزان عضو کمیسیون کشاورزی انتظار دارم با دادن یک رای تاریخی به این مرد قاطع و زحمت کش و درعین حال متخصص، متعهد، اخلاقی و متشرع؛ اورا برای تکمیل برنامه هایش و از جمله کاهش قابل توجه وابستگی روغن وتداوم خودکفایی گندم و شکر با حفظ منابع پایه (آب و خاک) یاری فرمایید ! وزیری که مصالح کلان و مورد انتظار نظام از جمله عمل به طرح های خودکفایی را به مطالبات اجتماعی مهم دیگر بدنه جامعه کشاورزان و مدیران که باز پس گیری نماد بخش کشاورزی یعنی ساختمان شیشه ای واقع در بلوار کشاورز است، با وجود میل باطنی خود به داشتن آن ساختمان برای بخش کشاورزی ترجیح می دهد و به قیمت مصالح ملی بخش، تا امروز زیر بار فشار احساسی نزدیک ترین مدیران و دوستان خود برای اصلاح اشتباه بزرگ وزیر دولت دهم نرفته است.

تصدیق می فرمایید که بحث مدرک بیشتر یک بهانه است! چه، کسی که 8 سال از صبح تا شب مباحث مختلف کشاورزی را گوش کرده و نوشته و8 سال نیز مستقیم علم کشاورزی را در مزرعه اش بکار گرفته است، نمی تواند به اندازه یک PHD کشاورزی یا فوق لیسانس یا لیسانس کارایی داشته باشد؟! آن هم کشاورزی که جنبه مهارتش به تئو ری اش می چربد! موضوعی که بیشتر دانش آموختگان ما به دلیل نقص درسیستم آموزشی ما، از نداشتن اش رنج می برند! این در حالیست که اگر ایشان هدفش حل مشکل صورت بود، نه سیرت؛ گرفتن مدرک مقاطع مختلف در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار سهل الوصول بود !

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید