Iranian Agriculture News Agency

مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد:

سهم کنونی ایران از بازار جهانی زعفران، تنها یک دهم است که برای افزایش آن و حضور بیشتر در بازارهای هدف باید هم افزایی بین دست اندرکاران این محصول به وجود آید.

سهم ایران از بازار جهانی زعفران تنها یک دهم است

سهم کنونی ایران از بازار جهانی زعفران، تنها یک دهم است که برای افزایش آن و حضور بیشتر در بازارهای هدف باید هم افزایی بین دست اندرکاران این محصول به وجود آید.

به گزارش ایانا از وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در نشستی با حضور تشکل های زعفران با بیان اینکه برای راه اندازی تشکلی قوی در حوزه این محصول برنامه داریم، افزود: این تشکل از کارگروه های تخصصی در زمینه تولید، استانداردسازی، فرآوری و بازار تشکیل خواهد شد .

پیمان یوسفی آذر اظهار داشت: اجرای طرح جامع زعفران در دستور کار دفتر طرح ملی گیاهان دارویی قرار دارد تا ایران بتواند در محصولی که بیش از 90 درصد آن را تولید می کند به سهم قابل قبولی در بازار جهانی دست پیدا کند.

وی در عین حال به افت قیمت زعفران در کشور اشاره و تصریح کرد: این فرآیند به نفع تولیدکنندگان نیست و فعالان این بخش باید تلاش بیشتری کنند و گام های عملیاتی بردارند.

در این نشست، تشکل ها و شورای ملی زعفران نیز خواستار حمایت دولت برای توسعه سهم زعفران ایران در بازارهای بین‌المللی شدند.

تشکل های بخش زعفران کشور بر اهمیت علم، فناوری و تولید زعفران تاکید کردند و این سه رکن را زیر بنای تشکیل زنجیره ارزش زعفران عنوان کردند.

در این نشست مشکلات مربوط به تجارت زعفران و واردات این محصول توسط هند از افغانستان بدون تعرفه و تعیین تعرفه 35 درصد برای واردات زعفران ایران و همچنین نوسانات قیمت و روند بازارسازی مورد بحث و بررسی قرار گرفت./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید