Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل دامپزشکی استان تهران در گفت‌وگو با ایانا خبر داد:

در حالی مراسم عید قربان نزدیک است که هنوز بیماری تب‌کریمه کنگو به‌طور کامل کنترل نشده و امکان سرایت آن به انسان با کشتار غیرمجاز دام وجود دارد.

ممانعت از کشتار غیرمجاز دام در عید قربان/ تحویل لاشه سرد به مردم به جای کشتار دام زنده

در حالی مراسم عید قربان نزدیک است که هنوز بیماری تب‌کریمه کنگو به‌طور کامل کنترل نشده و امکان سرایت آن به انسان با کشتار غیرمجاز دام وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان تهران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: در سال جاری با توجه به شیوع تب‌کریمه کنگو در کشور برنامه‌ای ویژه برای عید قربان در استان تهران طرح‌ریزی شده که بر مبنای آن از هر گونه کشتار غیرمجاز جلوگیری شود.

اصغر برائی‌نژاد با اشاره به اینکه حدود 65 مرکز ذبح دام در مناطق 22 گانه تهران توسط شهرداری ایجاد می‌شود، افزود: بنابراین به مردم توصیه می‌شود که از کشتار دام در نواحی غیر از مراکز مشخص شده، ممانعت کنند. به همین منظور، سازمان دامپزشکی کشور با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط مانند تعزیرات، شرکت پشتیبانی امور دام، اتحادیه و صنوف مربوطه و همچنین استانداری با تخلفات صورت گرفته برخورد و دام یا لاشه مربوطه ضبط خواهد شد.

وی عنوان کرد: حدود 300 دامپزشک و 100 ناظر شرعی در کشتارگاه‌ها و مراکز کشتاری که برای عید قربان در نظر گرفته شده، حضور دارند و درخواست دامپزشکی از شهرداری این است که تعداد مراکز را گسترش دهد.

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید

مدیرکل دامپزشکی استان تهران ادامه داد: حتی اگر کشتار دام در مراکز غیرمجاز ذبح شد، از مصرف آن تا مدت 24 ساعت پرهیز شود. زیرا ابتلای حتی یک نفر به دلیل مصرف گوشت آلوده نیز نباید اتفاق بیفتد.

برائی‌نژاد تأکید کرد: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته، قرار است برای کسانی که قصد قربانی کردن دارند، لاشه سرد از طریق کشتارگاه ارائه شده و از این طریق، کسانی که مایل باشند، می‌توانند قربانی خود را از کانال‌های کاملاً بهداشتی تهیه کنند.

وی معتقد است: به‌دلیل شیوع آنفلوآنزا در کشور، مردم باید از خرید مرغ و طیور زنده از دوره‌گردها و مراکز نامعتبر امتناع کنند. زیرا بیشتر این پرندگان، از شناسنامه بهداشتی برخوردار نبوده و تحت پوشش سازمان دامپزشکی نیستند. به‌ویژه در شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه که مسافران از آنجا طیور زنده می‌خرند. زیرا این موضوع هم برای سلامتی خودشان و هم انتشار بیماری‌ها بسیار مخاطره‌آمیز است./

V-960510-03

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید