Iranian Agriculture News Agency

جوجه یکروزه همچنان گران است؛

اگرچه قیمت جوجه یکروزه، بسیار بالاتر از نرخ متعارف آن است، اما دفاتر واسطه‌ای که این نهاده را در اختیار مرغداران می‌گذارند، راه‌های فرار از قانون را به‌خوبی بلدند.

1800 فاکتور می‌‌کنند؛ 2700 می‌فروشند/ مدرکی برای شکایت وجود ندارد

اگرچه قیمت جوجه یکروزه، بسیار بالاتر از نرخ متعارف آن است، اما دفاتر واسطه‌ای که این نهاده را در اختیار مرغداران می‌گذارند، راه‌های فرار از قانون را به‌خوبی بلدند.

به گزارش خبرنگار ایانا، چند ماهی است که قیمت بالای جوجه یکروزه، نارضایتی پرورش‌دهندگان را برانگیخته، اما اعتراض آنها هنوز راه به جایی نبرده است. حتی برای جلوگیری از این گران‌فروشی، پای سازمان‌های نظارتی نیز به موضوع باز شد، اما طبق گفته نمایندگان بخش خصوصی، دفاتر واسطه‌ای که مقصر اصلی گرانی هستند، زیرک‌تر از آنند که رد پایی محکمه پسند از خود به جا گذارند.

رئیس هیأتمدیره انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: مشکل اصلی اینجاست که در فاکتور فروش جوجه یک‌هزار و 800 تومان ثبت شده، اما قیمت واقعی دو هزار و 700 تومان است.

محمد یوسفی در توضیح این مطلب افزود: دفاتر واسطه‌ای راه‌های فرار از قانون را به خوبی بلدند. آنها فاکتورها را به گونه‌ای صادر می‌کنند که هیچ مدرکی برای شکایت مرغدار وجود نداشته باشد و مابقی پول را با بهانه‌های دیگر مانند فروش ذرت یا استرداد بدهی دریافت می‌کنند.

وی عنوان کرد: به همین دلیل است که با وجود نامه کتبی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر جرائم فروش جوجه با نرخ بالا، هنوز دستگاه‌های نظارتی نتوانسته‌اند کاری از پیش ببرند. زیرا دادگاه، مدارک مستند لازم دارد که آن نیز با توجه به فاکتورهای صوری، در دسترس نیست.

رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به اینکه 60 تا 70 درصد جوجه یکروزه از طریق دفاتر واسطه‌ای به فروش می‌رسد، ادامه داد: آنها معمولاً این نهاده را به صورت نسیه در اختیار مرغداران قرار می‌دهند؛ مرغدارانی که توان مالی‌شان طی چند سال اخیر، به شدت کاهش یافته و بیشترشان معوقات بانکی دارند.

یوسفی بیان کرد: گرانی جوجه یکروزه از دی‌ماه سال گذشته آغاز شد و اکنون به طور میانگین دو هزار و 100 تومان به ازای هر قطعه است. این در حالی است که در فروردین 95 نرخ این نهاده یک‌هزار و 100 تومان و فروردین امسال، دو هزار و 500 تومان بود.

وی با بیان اینکه جلسات متعددی در دفتر معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی برای ارائه راه‌حل، برگزار شده، یادآور شد: در حال حاضر تنها راه چاره برای شفافیت قیمت جوجه عرضه آن در بورس کالا است که از طرف معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد شد. در حالی که بسیاری نیز اعتقاد چندانی به عرضه جوجه در بورس نداشته و از روی ناچاری آن را پذیرفته‌اند./

V-960330-01

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید