Iranian Agriculture News Agency

سازمان دامپزشکی اعلام کرد:

طرح شناسنامه‌دار کردن مواد خام دامی در کنار دیگر محصولات کشاورزی، توسط مسئولان سازمان دامپزشکی در حال اجراست و تا پایان سال جاری دو محصول دیگر به جمع دارندگان این کد افزوده می‌شوند.

تخم‌مرغ و میگو تا پایان سال، کد ردیابی دریافت می‌کنند

طرح شناسنامه‌دار کردن مواد خام دامی در کنار دیگر محصولات کشاورزی، توسط مسئولان سازمان دامپزشکی در حال اجراست و تا پایان سال جاری دو محصول دیگر به جمع دارندگان این کد افزوده می‌شوند.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: اکنون ارائه کد ردیابی برای میگو و تخم‌مرغ در حال انجام است و تا پایان سال نیز به‌طور گسترده این طرح انجام خواهد گرفت.

عباس عباسی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی، مسئولیت سلامت فراورده‌های خام دامی را بر عهده دارد، افزود: محصولاتی که کد ردیابی دریافت می‌کنند، برای مشتری قابل اطمینان‌تر بوده و امکان ردیابی آنها تا مزرعه تولید شده وجود دارد.

به گفته وی، تا آنجا که مربوط به سازمان دامپزشکی می‌شود، هرکدام از محصولات فراورده‌های خام دامی باید دارای پروانه بهداشتی، تاریخ تولید و انقضا، آرم سازمان دامپزشکی و کد ردیابی باشند که روی برچسب آن درج شود؛ چیزی که اکنون برای مرغ به مرحله اجرا رسیده و مصرف‌کننده می‌تواند با پیامک کد درج شده روی این محصول، تمام مشخصات آن را دریافت کند.

این مقام مسئول ادامه داد: بسته مرغ می‌تواند به شکل کامل، ران، سینه، گردن و غیره باشد که هرکدام از این محصولات در سراسر کشور یک کد ثابت دارد. در کنار این کد، شماره‌ای ویژه برای واحد تولیدی درج می‌شود که متغیر بوده و برای هر کارخانه‌ای متفاوت است.

عباسی درباره مرغ‌های پایان دوره نیز عنوان کرد: حتی لیبلی که قرار است روی مرغ‌های پایان دوره درج شود و برای مصارف خانگی به فروش برسد، باید عنوان دیرپخت بودن در آن درج شده باشد. البته این مرغ‌ها هیچ منع مصرفی نداشته و کاملا سالم هستند. مابقی آنها نیز به صنایع کنسروسازی، فراورده‌های گوشتی یا صنعت قطعه‌بندی می‌روند.

وی یادآور شد: امسال بعد از میگو برای تخم‌مرغ نیز در یک استان به‌صورت پایلوت ارائه کد ردیابی را انجام دادیم که بسیار موفق بود.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور در پایان تأکید کرد: قرار است تا پایان سال، حداقل در 11 کلانشهر ایران، محصول تخم‌مرغ با کدردیابی عرضه شود./

V-960217-03

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید