Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان شیلات ایران اعلام کرد:

برای تولید 200 هزار تن ماهی در قفس نیازمند اختصاص 8 هزار میلیارد تومان تسهیلات

رییس سازمان شیلات ایران اعلام کرد: برای تولید 200 هزار تن ماهی در قفس ظرف برنامه ششم توسعه به 8 هزار میلیارد تومان تسهیلات و 2 تا 4 هزار میلیارد تومان آورده بخش خصوصی نیاز است. 

برای تولید 200 هزار تن ماهی در قفس نیازمند اختصاص 8 هزار میلیارد تومان تسهیلاترییس سازمان شیلات ایران اعلام کرد: برای تولید 200 هزار تن ماهی در قفس ظرف برنامه ششم توسعه به 8 هزار میلیارد تومان تسهیلات و 2 تا 4 هزار میلیارد تومان آورده بخش خصوصی نیاز است.

به گزارش ایانا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسن صالحی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود:سهم بخش دولتی برای توسعه سامانه های پشتیبانی و اسکله ها و سایر زیر ساخت ها را نزدیک به یکصد میلیارد تومان در یک دوره پنج ساله برآورد کرد.
وی استقبال بخش خصوصی از پروژه های پرورش ماهی در قفس را فراتر از حد انتظار دانست و گفت: در سال 95 برای تولید حدود 48 هزار تن ماهی در قفس پروانه تاسیس صادر شده است.
صالحی افزود: در استان های مازندران 20 فقره پروانه تاسیس برای تولید هفت هزار تن، گیلان 10 فقره برای 12 هزار تن، هرمزگان هفت فقره برای 20 هزار تن، بوشهر سه فقره برای 8500 تن و سیستان و بلوچستان دو فقره 500 تنی صادر شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی پرورش ماهی در قفس را یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی ها به منظور ایجاد و توسعه زیر ساخت ها در دو سفر استانی دولت در سال گذشته به گیلان و مازندران 45 میلیارد تومان به این دو استان اختصاص یافت.
وی اظهار داشت: این اعتبارات صرف سامانه های پشتیبانی پرورش ماهی در قفس همچون اسکله های پشتیبانی، بهسازی اسکله ها و تامین بچه ماهی می شود.
صالحی ظرفیت تولید بچه ماهی دریایی در جنوب کشور برای پرورش ماهی در قفس را 10 میلیون قطعه عنوان و تصریح کرد: ظرفیت تولید بچه ماهی دریایی در بوشهر 5 تا 6 میلیون قطعه ،قشم دو میلیون قطعه و چابهار دو تا سه میلیون قطعه است.
وی ادامه داد: در جنوب کشور بیش از 70 درصد نیاز بچه ماهی دریایی برای روش پرورش در قفس درسال 69 تامین خواهد شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در شمال کشور هم با توجه به فعالیت 11 مرکز تکثیر و بازسازی ذخایرشیلات در تامین بچه ماهی دریایی مشکلی نداریم ضمن آن که در مورد آزاد ماهیان، بخش خصوصی هم به این ظرفیت اضافه شده است.
وی در مورد گونه های مورد نظر برای پرورش ماهی در قفس اذعان داشت: در آب های شمال کشور آزاد ماهیان و کپور ماهیان دریایی و در آب های جنوب گونه های شانک، هامور، میش ماهی، سوف و صبیتی در اولویت قرار دارند.
ضرورت آمادگی زیر ساخت ها برای صادرات به روسیه و اوراسیا
رییس سازمان شیلات ایران بر آماده شدن زیر ساخت های صادرات به روسیه و سایر کشورهای عضو اوراسیا تاکید کرد و اظهار داشت: توافقات دامپزشکی با کشورهای عضو اوراسیا و تایید مراکز فرآوری و تشکل های صادراتی و جا افتادن محصولات آبزیان ایران در بازار این کشورها زمان بر خواهد بود ضمن آن که محصولات شیلاتی باید بر اساس نیاز آنها آماده شود.
وی ادامه داد: روسیه و اوراسیا برای آزاد ماهیان با وزن بالای 2 تا 3 کیلو گرم و برای فیل ماهیان وزن بالای 13 کیلو گرم تقاضا دارند.
صالحی اضافه کرد: در بازار کشورهای حوزه خلیج فارس نیز آزاد ماهیان با وزن 3 کیلو گرم مورد نیاز است.
وی در عین حال گفت: اخیرا از کشورهای حوزه آسیای جنوب شرقی متقاضی برای تولید ماهی در قفس را داشته ایم و آنان طی مذاکراتی برای سرمایه گذاری در فرآوری و بسته بندی ماهیان در مناطق آزاد ایران اعلام آمادگی کرده اند.
صالحی با بیان این که ایران در توسعه پرورش و صادرات محصولات شیلاتی به کشورهای خارجی به لحاظ تعداد واحدهای فرآوری محدودیتی ندارد، تصریح کرد: ما باید در به روز کردن ماشین آلات و تجهیزات مراکز فرآوری متناسب با گونه های پرورش یافته در قفس به منظور صادرات اقدام کنیم.
وی در عین حال از امضای توافقنامه همکاری سازمان شیلات ایران با سازمان گسترش در راستای تجهیز صنایع و شناورهای شیلاتی و سیستم حمل و نقل خبر داد و گفت: بانک کشاورزی و پست بانک هم در این راستا برای اعطای تسهیلات اعلام آمادگی کرده اند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در شمال کشور به ویژه برای ماهیان پرورش یافته در قفس نیاز است مراکز فرآوری جدید ایجاد و آنهایی که فعال هستند مجهز و نوسازی شوند.
وی اظهار داشت: این صنایع باید کدهای بهداشتی و استانداردهای صادرات به حوزه اوراسیا و روسیه را داشته باشند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید