Iranian Agriculture News Agency

مدیرعامل شرکت خدمات هوایی ویژه کشاورزی به ایانا خبر داد:

با وجود آنکه در سال گذشته هواپیماهای شرکت خدمات ویژه کشاورزی در اطفاء حریق جنگل‌های کشور نقش مؤثری داشته است، اما تاکنون برای سال جاری تمدید قرارداد از سوی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام نشده است.

درخواستی از سازمان جنگل‌ها برای اطفای حریق جنگل‌های گلستان نداشتیم/ محلول‌پاشی روزانه در 300 هکتار از مزارع چغندرقند با هواپیماهای خدمات ویژه


با وجود آنکه در سال گذشته هواپیماهای شرکت خدمات ویژه کشاورزی در اطفاء حریق جنگل‌های کشور نقش مؤثری داشته است، اما تاکنون برای سال جاری تمدید قرارداد از سوی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام نشده است.

مدیرعامل شرکت خدمات هوایی ویژه کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا درباره وضعیت هواپیماهای این شرکت برای اطفاء حریق‌های احتمالی در مناطق شمالی کشور گفت: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تا پایان شهریورماه سال جاری در راستای کمک‌رسانی و اطفاء حریق مناطق جنگلی شمال کشور، با این شرکت قرارداد منعقد کرده بود، اما نسبت به تمدید آن هیچ‌گونه اقدامی تاکنون انجام نداده است.

احمد طمراسی افزود: با وجود آنکه معاون وزیر جهاد کشاورزی برای استفاده از خدمات شرکت هواپیماهای این شرکت نظر مساعد دارد، اما مشخص نیست که چرا پروسه تمدید قرارداد به این اندازه طولانی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در هفته‌های اخیر که شاهد آتش‌سوزی در جنگل‌های گلستان بودیم، دو فروند هواپیما در این استان مستقر بود، اما درخواستی برای انجام عملیات به شرکت نرسید.

طمراسی ادامه داد: این شرکت همچنین هواپیماهای خود را در مناطق مختلف کشور آماده فعالیت دارد، اما هنوز قراردادی منعقد نشده و درخواستی نداشته‌ایم.

وی تصریح کرد: عملکرد سال گذشته در اطفاء حریق جنگل‌ها بسیار مناسب بوده و شاید طولانی بودن روند اداری باعث عدم انعقاد قرارداد نشده است.


12 فروند هواپیما در حوزه محلول‌پاشی فعال هستند

مدیرعامل شرکت خدمات هوایی ویژه کشاورزی یادآور شد: در حال حاضر در کشت و صنعت‌های استان خوزستان که قرارداد برای محلول‌پاشی و کودپاشی بسته‌اند، عملیات در حال انجام است و طی هفته گذشته روزانه 300 هکتار از اراضی چغندرقند این مزارع محلول‌پاشی با کود مایع شده است.

طمراسی تأکید کرد: در حوزه محلول‌پاشی 12 فروند هواپیما آماده انجام عملیات هستند و در صورت اعلام سایر بخش‌ها آماده هستیم که تعداد هواپیماها را افزایش دهیم.

وی اظهار داشت: با توجه به میزان قطعات و اراضی کشاورزی روزانه حدود 500 هکتار قابلیت محلول‌پاشی دارد و رکوردهایی تا روزانه یک‌هزار و 500 هکتار را نیز به ثبت رسانده‌ایم.

طمراسی در پایان اضافه کرد: در صورتی که سایر بخش‌ها و مناطق کشاورزی نیازمند استفاده از خدمات هوایی باشند، این شرکت به‌سرعت نسبت به ارسال هواپیما برای عملیات مختلف کشاورزی اقدام خواهد کرد.

گفتنی است، طی هفته‌های گذشته شاهد آتش‌سوزی در جنگل‌های گلستان بودیم که در خبرها آمده است سازمان جنگل‌ها و مراتع به‌موقع توانسته با استفاده از نیروهای مردمی و ظرفیت یگان حفاظت، آتش را مهار کند، اما از ظرفیت شرکت هواپیمایی خدمات ویژه کشاورزی در این مورد استفاده‌ای نشده است./

M-950916-04

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید