Iranian Agriculture News Agency

مدیرعامل اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره‌بار فارس خبر داد:

رقابت تجار تازه‌وارد و ناآشنا که اقدام به صادرات محصولات کشاورزی به‌ویژه سبزی و صیفی در دبی می‌کنند، بازار محصولات کشاورزی ایران در این بندر عربی به را به‌خطر انداخته است.

صادرات گوجه‌فرنگی ایرانی به ثمن بخس در دبی/ رقابت تجار تازه‌ورود، بازار ایران را در دبی به مخاطره انداخت


رقابت تجار تازه‌وارد و ناآشنا که اقدام به صادرات محصولات کشاورزی به‌ویژه سبزی و صیفی در دبی می‌کنند، بازار محصولات کشاورزی ایران در این بندر عربی به را به‌خطر انداخته است.

مدیرعامل اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره‌بار استان فارس امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: عرضه بی‌ضابطه و بدون نظارت میوه و سبزی در بندر دبی، باعث اشباع بازار و افت شدید قیمت شده است.

هادی حنایی افزود: تعداد صادرکنندگان سبزی و صیفی روزانه افزایش پیدا می‌کند، آن هم افرادی ناآشنا که بدون بسته‌بندی مناسب و سورتینگ محصولات، محموله‌های خود را با لنج راهی امارات متحده عربی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: صادرات گوجه‌فرنگی با سبد پلاستیکی مشابه سبدهایی که در میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شود آن هم به ثمن بخس در دبی، باعث شده شانسی برای فعالیت تجاری سایر بازرگانان که اقدام به سورت و بسته‌بندی صادراتی می‌کنند، نداده است.

مدیرعامل اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره‌بار استان فارس ادامه داد: با وجود پیگیری‌های فراوان اتحادیه صادرکنندگان و رایزنی با اتاق بازرگانی به‌علت مازاد تولید سبزی و صیفی به‌ویژه عدم امکان نگهداری آن صادرات فله‌ای محصولات ایرانی باعث متزلزل شدن جایگاه ایران در این بندر عربی شده است.

حنایی تصریح کرد: عدم ساماندهی بازارهای صادراتی در کشورهای جنوب خلیج فارس، عراق، افغانستان و حتی کشورهای حوزه آسیای خزر مسئله‌ای است که هنوز به چشم مسئولان نیامده است.

وی در پایان اظهار داشت: بی‌گمان برای توسعه صادرات باید ساماندهی تجار و بازرگانان در دستور کار قرار گیرد تا خود تاجران ایرانی زمینه آسیب‌پذیری محصولات داخلی را فراهم نکنند./

F-950531-02

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید