Iranian Agriculture News Agency

ابلاغ دستورالعمل ویژه برای جلوگیری از قاچاق میوه

متأسفانه عده‌ای از واردکنندگان کالاها و محصولات کشاورزی به قصد فرآوری و ایجاد ارزش افزوده اقدام به رسوب محصولات به بازار داخلی می‌کنند که این مسئله باید جدی‌تر گرفته شود.

رسوب کالاهای قاچاق از مناطق آزاد جدی‌تر گرفته شود/ انار برگشت‌خورده ایرانی، در فهرست کالاهای وارداتی قاچاق نیست

متأسفانه عده‌ای از واردکنندگان کالاها و محصولات کشاورزی به قصد فرآوری و ایجاد ارزش افزوده اقدام به رسوب محصولات به بازار داخلی می‌کنند که این مسئله باید جدی‌تر گرفته شود.

مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا درباره ابلاغ دستورالعمل‌های ویژه برای جلوگیری از قاچاق میوه گفت: همان‌گونه که قائم‌مقام بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده، هیچ‌گونه مجوزی برای واردات انار و زیتون از سوی وزارت جهاد کشاورزی صادر نشده است.

اکبر آهنگران افزود: پس از بررسی‌های به‌عمل‌آمده مشخص شد که یک محموله انار از استان خوزستان به یکی از کشورهای عربی صادر شده بود که به‌دلیل عدم سازش خریدار و فروشنده، محموله دوباره به کشور برگشت خورد و از آنجا که محموله‌های برگشتی در گمرکات، عنوان خاصی ندارد، به‌عنوان کالای وارداتی محسوب شده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که محموله‌های وارداتی را در داخل کشور دچار مشکل می‌کند، نداشتن برچسب و کد است که قابلیت ردیابی تا رسیدن دست مصرف‌کننده را داشته باشد که در این راستا، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با همکاری گمرک به‌دنبال نصب کد رهگیری است.

آهنگران با اعلام اینکه ورود کالاهای قاچاق به کشور از مبادی غیررسمی همچنان وجود دارد، ادامه داد: به‌دلیل کمبود دستگاه‌های ایکس‌ری محموله‌های وارداتی به‌صورت تصادفی تحت بررسی قرار می‌گیرند که در این راستا گمرک برنامه‌ریزی برای تکمیل زیرساخت‌های لازم را در دستور کار دارد.


اجرای امحای فوری قاچاق به دستور مقام معظم رهبری

مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: مطابق دستور مقام معظم رهبری باید به محض توقیف کالای قاچاق، اقدام به امحای محصول کرد و مرجوع کردن یا دادن فرصت از این پس معنایی ندارد.

وی از رسوب محصولات قاچاق از طریق مناطق آزاد هشدار داد و یادآور شد: متأسفانه عده‌ای از افراد با واردات محصول از طریق مناطق آزاد، اقدام به تغییر بسته‌بندی یا وارد کردن به مرور محصولات به بازارهای داخلی می‌کنند که باید جلوی آن گرفته شود.

آهنگران در پایان تأکید کرد: مسئولان و برنامه‌ریزان کشور باید به این مسئله حساس باشند و هر محصول را که از مناطق آزاد وارد می‌شود، پایش کنند تا کالایی که به قصد صادرات مجدد با لحاظ ارزش افزوده، وارد شده است به داخل کشور رسوب نکند.

گفتنی است، علی‌اکبر مهرفرد دستورالعمل‌های ویژه‌ای را برای جلوگیری از قاچاق میوه ابلاغ کرده است که به‌موجب آن امحای کالای قاچاق به جای مزایده، درج کد رهگیری، کنترل بیشتر مأموران قرنطینه در مرزهای ورودی و خروجی کشور و همکاری‌های بیشتر مأموران قرنطینه و دستگاه‌های نظارتی را مورد تأکید قرار داده است./

M-950526-03

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید