Iranian Agriculture News Agency

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خبر داد:

بیش از 10 میلیون و 700 هزار تن گندم تا این موقع از فصل خرید به‌صورت تضمینی از بهره‌برداران خریداری شده است.

خرید گندم در آستانه ثبت رکورد تاریخی 10.7 میلیون تنی


بیش از 10 میلیون و 700 هزار تن گندم تا این موقع از فصل خرید به‌صورت تضمینی از بهره‌برداران خریداری شده است.

به گزارش ایانا، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید تضمینی بیش از 10 میلیون و 700 هزار تن گندم تا این موقع از فصل خرید خبر داد و گفت: با توجه به تداوم خرید در بیشتر استان‌های کشور، احتمالاً رکورد تاریخ خرید گندم کشور در سال جاری با خرید تضمینی بیش از 11 میلیون تن شکسته می‌شود.

علی قنبری افزود: تا امروز مقدار 10 میلیون و 763 هزار تن گندم در قالب یک میلیون و600 هزار محموله از کشاورزان در سراسر کشور توسط یک‌هزار و 132 مرکز خرید فعال، تحویل و در مراکز استاندارد ذخیره سازی شده است.

وی خاطرنشان کرد: خرید تضمینی گندم هم‌اکنون در کشور ادامه دارد و مراکز خرید این شرکت تا اوایل مهرماه محموله‌های گندم عرضه شده از سوی کشاورزان را تحویل و خریداری می‌کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به رشد 33 درصدی خرید در مقایسه با پایان فصل خرید سال 1394، ادامه داد: در سال جاری تا امروز، در مقایسه با زمان مشابه سال قبل، میزان خرید بیش از 40 درصد معادل سه میلیون و 100 هزار تن افزایش داشته است.

قنبری استان‌های خوزستان با بیش از یک میلیون و 396 هزار تن، گلستان با یک میلیون و 357 هزار تن، فارس با خرید 896 هزار تن، کردستان 800 هزار تن و کرمانشاه با خرید 720 هزار تن، را به ترتیب پنج رتبه برتر خرید تضمینی گندم در کشور اعلام کرد.

وی تصریح کرد: خرید تضمینی گندم در استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل و خراسان رضوی، از 500 هزار تن فراتر رفته و استان‌های آذربایجان شرقی، همدان و لرستان هم در آستانه خرید نیم میلیون تن گندم قرار دارند و مراکز خرید در تمامی این استان‌ها در حال حاضر فعال است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران بیشترین میزان خرید گندم در کشور را مربوط به دولت هشتم و در سال‌های 1383 تا 1385 با خرید بالای 11 میلیون تن اعلام کرد و یادآور شد: با برنامه‌ریزی اصولی و تعیین و تدوین سیاست‌های دانش‌محور در زمینه افزایش تولید در دولت تدبیر و امید و وزارت جهاد کشاورزی، امسال نیز برای دومین سال متوالی کشور در زمینه تأمین گندم مورد نیاز خودکفا شده و با آهنگ فعلی خرید، امکان شکسته شدن رکورد تاریخ تولید و خرید گندم در کشور دور از واقعیت نیست.

قنبری تأکید کرد: ارزش ریالی کل گندم‌ها حدود 137 هزار میلیارد ریال است و تاکنون حدود 45 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده که دلایل عمده کندی پرداخت‌ها نیز مشکلات مالی دولت به‌واسطه کاهش درآمدها و افزایش حجم خرید است.

وی در پایان اظهار داشت: باقیمانده طلب گندمکاران بر اساس اولویت تحویل گندم‌ها با تأمین اعتبارات لازم و به مرور زمان توسط بانک کشاورزی به حساب کشاورزان واریز و تا پایان فصل خرید تمامی مطالبات این عزیزان تسویه خواهد شد./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید