Iranian Agriculture News Agency

رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه‌گرمسیری پیشنهاد کرد:

ایستگاه تحقیقات زیتون طارم زنجان، گزینه مناسب بانک ژرم پلاسم اصلی زیتون ایران

در حال حاضر در ایستگاه تحقیقات زیتون طارم زنجان حدود 60 رقم تجاری و 240 ژنوتیپ زیتون از ایران، کشورهای یونان، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، آمریکا و اردن با روش‌های علمی و مدیریت خوب نگهداری می‌شود و نقش مؤثری در توسعه زیتون منطقه و ایران داشته است.

ایستگاه تحقیقات زیتون طارم زنجان، گزینه مناسب بانک ژرم پلاسم اصلی زیتون ایران

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه‌گرمسیری در بازدید از ایستگاه تحقیقات زیتون طارم استان زنجان با اشاره به وضعیت بسیار خوب ایستگاه و کلکسیون غنی ارقام گفت: این ایستگاه می‌تواند یکی از سایت‌های تحقیق و توسعه زیتون در کشور باشد.

مرتضی گل‌محمدی اظهار امیدواری کرد که با هم‌افزایی علمی و تجربیات ارزشمند دو مجموعه بتوانیم موفق‌تر از گذشته در عرصه زیتون گام برداریم.

وی با بیان اینکه ایستگاه تحقیقات زیتون به مساحت 42 هکتار بوده و فعالیت در آن از سال 1371 شروع شده است، افزود: در حال حاضر در این ایستگاه حدود 60 رقم تجاری و 240 ژنوتیپ زیتون از ایران، کشورهای یونان، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، آمریکا و اردن با روش‌های علمی و مدیریت خوب نگهداری می‌شود و نقش مؤثری در توسعه زیتون منطقه و ایران داشته است.

در این بازدید رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه‌گرمسیری به مدت چهار ساعت ضمن بازدید از کلکسیون ارقام زیتون در نشستی با حضور رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی و رئیس ایستگاه و معاونان پژوهشی پژوهشکده و مرکز و محققان زیتون درباره فعالیت‌های ایستگاه و برنامه‌های تحقیقاتی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

لازم به ذکر است، شهرستان طارم با میانگین بارندگی 450 میلی‌متر از تنوع اقلیمی زیادی برخوردار است. سطح زیر کشت زیتون در این شهر 18 هزار هکتار با متوسط عملکرد چهارهزار و 500 تن در هکتار است./

A-950324-01

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید