Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل دفتر قرنطینه گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد:

3.5 میلیون تن محصول کشاورزی در سال 94 با اعمال ضوابط قرنطینه ای و اخذ گواهی بهداشت گیاهی از سوی سازمان حفظ نباتات کشور، صادر شد.

3.5 میلیون تن محصول کشاورزی در سال 94 با اعمال ضوابط قرنطینه ای و اخذ گواهی بهداشت گیاهی از سوی سازمان حفظ نباتات کشور، صادر شد.
به گزارش ایانا، مدیر کل دفتر قرنطینه گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور ضمن اعلام این مطلب به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: نزدیک به 70 مرکز قرنطینه ای گیاهی در داخل گمرکات کشور مستقر هستند و بر واردات ، صادرات و ترانزیت محصولات کشاورزی نظارت می کنند.
اکبر آهنگران در مورد محصولات کشاورزی وارداتی نیز اظهار داشت: پس از نظارت و اعمال ضوابط قرنطینه ای محصولات کشاورزی وارداتی از مبادی رسمی کشور در سال گذشته، 1220 تن از این محصولات به علت آلودگی و یا ناقص بودن مدارک بهداشت گیاهی امحا یا مرجوع شد.
وی میزان امحای محصولات وارداتی را 650 تن و محصولات مرجوعی را 570 تن عنوان کرد.
مدیر کل دفتر قرنطینه ای گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: اکثر محصولات مرجوعی و یا امحا شده شامل میوه و همچنین گیاهان زینتی آسیایی جنوب شرقی بود.
وی با بیان این که هر محصول کشاورزی وارداتی، ظرفیت انتقال آفات و بیماری ها را دارد، خاطر نشان کرد:تاکنون 273 آفت قرنطینه خارجی شناسایی شده که ظرفیت ورود و استقرار در ایران را دارند و می توانند خسارت زا باشند.
آهنگران ادامه داد: اعمال ضوابط قرنطینه گیاهی در ایستگاه های قرنطینه ای در سراسر کشور انجام می گیرد و در صورت نبود آلودگی و کامل بودن مدارک گواهی بهداشت گیاهی، محصولات کشاورزی وارد و یا ترانزیت می شوند.
به گفته وی محصولاتی که آلوده و یا به لحاظ اسناد بهداشت گیاهی دارای نقص باشند در درجه نخست، مرجوع می شوند و اگر وارد کننده نتواند محموله را مرجوع کند، امحا صورت می گیرد.
مدیر کل دفتر قرنطینه گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور،تعداد آفات قرنطینه داخلی را 22 مورد عنوان و تصریح کرد: ما در حال حاضر برای قرنطینه داخلی فقط دستور جلوگیری از گسترش بیماری و آفات را می دهیم و از سال81 که اعتبارات هزینه قرنطینه ای استانی شده ،هیچ اعتباری هزینه ای برای مبارزه با آفات به ما اختصاص نیافته است.
آهنگران افزود: اعتبارات هزینه ای به استانداری ها پرداخت می شود و آنها تصمیم می گیرند این اعتبارات چگونه و کجا مصرف شود.
وی خواستار آن شد که به منظور رفع مشکلات قرنطینه داخلی و کاهش بوروکراسی، اعتبارات هزینه ای در سازمان حفظ نباتات متمرکز شود و در عین حال این اعتبارات به موقع و به مقدار کافی در اختیار قرار گیرد.
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید