Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان گفت: دامپزشکان به عنوان حافظان سلامت غذایی، علاوه بر انجام اقدامات مراقبتی، پیشگیری، کنترلی و درمانی در جهت حفظ سرمایه های دامی، نقش موثری درسلامت جامعه انسانی و تضمین سلامت و کیفیت فراورده های خام دامی دارند.

 دامپزشکان حافظان سلامت غذایی هستند

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمان، حسین رشیدی مدیر کل دامپزشکی استان کرمان دامپزشکی را مرجع ذیصلاح کشوری در تامین سلامت مواد غذایی با منشاء دامی عنوان کرد و گفت: از مهمترین اقدامات بهداشتی هر جامعه، تأمین مواد غذایی سالم و متناسب و ایمن سازی غذا از بیماری هاست که نقش تعیین کننده ای در بهداشت فردی و اجتماعی و سلامت افراد جامعه دارد که با نظارت های بهداشتی و تلاش بی وقفه دامپزشکان، فرآورده های خام دامی سالم عرضه و مصرف می شوند.

دکتر رشیدی افزود: علاوه بر دامپزشکان، گروههای حرفه ای مختلف برای اطمینان از سلامت غذا و دستیابی به آن در سراسر زنجیره غذایی فعالیت می نمایند که شامل متخصصان سلامت انسان، میکروبیولوژیست ها، سم شناس ها و ... هستند.

وی با اعلام اینکه بهداشت مواد غذایی، مسئله بسیار شایان توجهی به شمار می آید، افزود: غذا، از ابتدایی ترین نیازهای انسانی و بلکه تمام موجودات زنده است و نقش اساسی آن، انکار ناشدنی است که درکنار نوع استفاده و چگونگی بهره گیری از مواد غذایی، رعایت بهداشت در مصرف و نگه‌داری غذا نیز اهمیت خاصی دارد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه مسأله غذا یک موضوع بسیار حساس و راهبردی است، گفت: اگر از زنجیره تولید تا توزیع مواد غذایی به خوبی مراقبت شود می‌توان جامعه‌ای سالم داشت.

 دکتر رشیدی در این رابطه تصریح کرد: امنیت غذایی زمانی به طورکامل ایجاد می‌شود که تمام مردم در همه اوقات به غذای  سالم و کافی برای زندگی فعال و سالم دسترسی داشته باشند اما ضایعات بالای محصولات کشاورزی و امراض دامی دو معضلی است که تامین غذای کافی و امنیت غذایی را برای کشور‌های جهان به ویژه کشور‌های درحال توسعه مشکل ساخته است.

وی افزود: با فقدان دامپزشکی، بدون شک بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد زیرا دامپزشکی با کنترل بهداشتی که شامل بازرسی و اقدامات بمنظور پیش‌گیری و مبارزه با امراض دامی و بیماریهای مشترک بین انسان و دام می باشد، نقش حیاتی ایفا می کند.

دکتر رشیدی اظهار کرد: در روز جهانی غذا سازمان های بین المللی، به منظور برقراری روابط در زمینه کشاورزی و زمینه سازی برای جلوگیری از فقر و گرسنگی و نابودی محیط زیست تلاش می کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان در خصوص اهداف نامگذاری این روز گفت: روز جهانی غذا اهداف تشویق و تحریک ملت‌ها، سران دولت ها، مراکز بین المللی و نهاد های غیر دولتی به افزایش تولید محصولات کشاورزی برای پایان دادن به گرسنگی، تشویق به برقراری ارتباط کشورهای در حال توسعه برای همکاری‌های اقتصادی و کشاورزی و حمایت های متقابل فنی برای افزایش محصول، تشویق روستائیان و خصوصا زنان به مشارکت در تصمیم گیری هایی که شرایط زندگیشان را بهبود می‌بخشد، افزایش اگاهی عمومی ملل و توجه دادن انها به مسئله گرسنگی در جهان، تشویق انتقال تکنولوژی به جهان در حال توسعه و بجوش اوردن همت و مسئولیت بین المللی و ملی برای جنگ علیه گرسنگی، سوتغذیه و فقر و جلب توجه به تولید و توسعه کشاورزی پایدار را دنبال می‌کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید