Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان با اعلام شماره تلفن 1512 و شماره پیامک 3000231512 در سطح استان کرمان، از شهروندان تقاضا کرد: در صورت مشاهده هر گونه تخلف بهداشتی در حوزه دامپزشکی مراتب را سریعاً گزارش نمایند تا با متخلفین برابر ضوابط، برخورد قانونی صورت پذیرد.

اجرای طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی ویژه ایام تاسوعا و عاشورای حسینی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمان، حسین رشیدی مدیر کل دامپزشکی استان کرمان بیان داشت: با عنایت به ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین و با امعان نظر به روند گسترش بیماری کووید 19 و همچنین با توجه به دسـتورات بهداشتی سـتاد ملی مبارزه با بیماری کرونا و پروتکل های مربوط به برگزاری مراسم عزاداری ایام سوگواری شهادت حضرت ابا عبدااله الحسین، اداره کل دامپزشکی استان به منظور حفظ سلامت گوشت دامهای نذری و به تبع آن سلامت مصرف کنندگان و تامین بهداشت عمومی اقدام به اجرای طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی ویژه این ایام می‌کند.

وی افزود: این اداره کل با هماهنگی با کلیه دستگاههای مربوطه از جمله فرمانداری، شهرداری، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان های استان، ناظرین شرعی، ائمه جمعه و جماعات، اعضاء جلسه بهداشت و مرکز بهداشت شهرستان، کمیته امداد حضرت امام (ره)، بهزیستی، هیات امناء و متولیان بقاع متبرکه و ... اقدامات لازم در این ایام را به بهترین نحوه ممکن و فراگیرتر از سنوات گذشته اجرایی خواهد کرد.

مدیر کل دامپزشکی استان از حضور 68 اکیپ ثابت و سیار نظارتی بهداشتی در این ایام در استان خبر داد و اظهار کرد: تعداد پرسنل عملیاتی   32 نفر دکتر دامپزشک، 53 نفر بازرسین بهداشتی به همراه 21 نفر از ناظرین شرعی هستند.

رشیدی با اعلام اینکه اولویت کشتار دام های نذری در محل کشتارگاههای دام می باشد از آمادگی لازم کشتارگاه های دام استان برای پذیرش دام های نذری و ذبح آنها  با رعایت پروتکل های بهداشتی مرتبط با بیماری کووید 19  وجلوگیری از تجمع بی مورد مردم در واحد و نیز پیش بینی خودرو سردخانه دار برای حمل لاشه های دام های نذری خبر داد.

وی با بیان خدمات رایگان در 15 کشتارگاه دام استان، افزود: پرسنل فنی دامپزشکی اعم از دکتران دامپزشک، کارشناسان، کاردان ها و تکنیسین های دامپزشکی و بهداشت گوشت به همراه ناظرین شرعی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی از ساعت 7 الی 14 در قالب اکیپ های ثابت و سیار فعالیت می‌کنند.

رشیدی از مجهز نمودن پرسنل مزبور به وسایل لازم جهت بازرسی بهداشتی گوشت خبر داد و بیان داشت: در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، اکیپ های نظارت بهداشتی دامپزشکی بصورت سیار در سطح شهرستان های استان حضور داشته و عنداللزوم اقدام به بازرسی لاشه های نذری می‌کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان در این رابطه بیان داشت: اکیپ های سیار در سطح شهرستانهای استان علاوه بر نظارت و ارائه خدمات بهداشتی بر لاشه های کشتاری به  هدایت افراد غیر مطلع ( افرادی که به عرضه و کشتار دام زنده در سطح شهر نموده اند) به کشتارگاههای دام خواهند پرداخت.

رشیدی اعلام کرد: عرضه لاشه دام نذری به متقاضیان با نصب لیبل لاشه دام نذری صورت می گیرد و قصابی ها و مراکز مجاز عرضه فرآورده های پروتئینی از عموم مردم، برای کشتار  دام در کشتارگاه های استان سفارش می گیرند، ضمن اینکه درج توصیه های بهداشتی لازم (از جمله لزوم  مصرف لاشه 24 ساعت پس از نگهداری در یخچال) بر روی لیبل صورت می گیرد.

این مقام مسوول از حضور کشیک ثابت در شبکه های دامپزشکی استان بمنظور پاسخگویی تلفنی و نیز هماهنگ کننده بین شهروندان و اکیپ های عمل کننده در سطح شهر خبر داد و بیان کرد: روسا 16 شبکه دامپزشکی استان، بر حسن اجرای تشدید نظارت بهداشتی و شرعی بر دام های کشتاری نظارت مستمر دارند.

رشیدی اعلام کرد: با توجه به اینکه همه ساله بخش قابل توجهی از مردم تمایل به  تهیه و ذبح دام و اهدای نذورات نذری به مراکز تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد و برخی از اماکن مذهبی را دارند، به متولیان و متصدیان این مراکز در خصوص عدم دریافت و ذبح دام زنده و دریافت نذورات به صورت وجه نقد و یا لاشه نذری کشتار شده در کشتارگاه توصیه شده است.

وی بر لزوم آگاهی شهروندان از خطر بیماری‌های مشترک دام و انسان بخصوص (تب کریمه کنگو، بروسلوز، کیست هیداتید و ... ) تاکید کرده و افزود: رعایت نکات بهداشتی در هنگام ذبح بسیار حائز اهمیت است و افراد در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی در هنگام ذبح ممکن است به بیماری های خطرناک من جمله تب کریمه کنگو مبتلا شوند.

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید