Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت: سطح زیر کشت گیاهان دارویی این شهرستان در حال حاضر 65 هکتار و میزان تولید 35 تن می باشد و گیاهان دارویی کاشته شده در این شهرستان گل گاوزبان، اسطوخودوس، بابونه آلمانی، مرزنجوش، آویشن، زوفا، پنیرک، آنغوزه، خار مریم و ... می باشد.

تولید بیش از 35 تن گیاه داروئی در سال در شهرستان سیرجان

بنا به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمان، محمودآبادی با بیان اینکه گیاهان دارویی از نظر نیاز آبی جزو گیاهان کم نیاز بوده و به میزان آب کمتری نیاز دارند، افزود: با توجه به رویکرد جامعه به مصرف گیاهان دارویی به خاطر عوارض بسیار کمتری که نسبت به داروهای شیمیایی دارند، سرانه مصرف این گیاهان افزایش پیدا کرده و در نتیجه فروش و درآمدزایی آن نیز بیشتر شده است و درآمد قابل توجهی برای تولید کنندگان در پی داشته است.

محمودآبادی خاطرنشان کرد: همچنین جهت حمایت کشاورزان با برگزاری کارگاهها و کلاسهای آموزشی، تهیه بروشور و دستور العملهای فنی و ارائه توصیه های لازم به کشاورزان نسبت به ترغیب و تشویق کشاورزان به کشت و تولید گیاهان دارویی اقدامات لازم انجام شده است.

وی اظهار داشت: علیرغم استقبال مردم از مصرف گیاهان دارویی ولی متأسفانه در سالهای اخیر افزایش قیمت نهاده های کشاورزی از جمله بذور گیاهان دارویی، کافی نبودن میزان تسهیلات اختصاص داده شده جهت کشت گیاهان دارویی، وجود موانع بانکی بر سر راه جذب تسهیلات، رکودهای اقتصادی و متضرر شدن اقتصاد بخاطر بیماری کرونا از جمله دلائلی هستند که سبب کاهش اقبال کشاورزان از پرورش این گیاهان با ارزش شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان در پایان ابراز داشت: با ایجاد مزارع نمایشی و پایلوت، تلاش برای تخصیص اعتبارات و تسهیلات کم بهره­ی بلند مدت از جمله برنامه های این مدیریت جهت توسعه کشت گیاهان دارویی می باشد.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید