Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان با اعلام اجرایی نمودن طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی بر سلامت دام های نذری، بیان داشت: 14هزار و 400راس دام قربانی اعم از گاو، گوسفند، بز و شتر تحت نظارت و بازرسی اکیپ های این ارگان در روز عید قربان ذبح شد.

نظارت دامپزشکی بر ذبح و قربانی بیش از 14 هزار راس دام در روز عید قربان

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمان و روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، حسین رشیدی با اشاره به اینکه نیروهای این اداره کل به صورت رایگان خدمات مورد نیاز مردم در تائید سلامت دام را در روز عید قربان ارائه کردند، اعلام کرد: این اداره کل با بسیج نیروها و امکانات خود از جمله 63 گروه ثابت و سیار متشکل از پرسنل فنی و متخصص به همراه 26 نفر از ناظرین شرعی اقدام به انجام بازرسی و نظارت بهداشتی و شرعی دامهای قربانی کرد.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان با اعلام اینکه با انجام این نظارت‌ها، موارد ضبطی و غیر قابل مصرف لاشه دام‌ها جداسازی، ضبط و معدوم سازی شده است، اذعان کرد: تعداد 2600 لاشه گوسفند، بز، گاو و شتر در روز عید قربان بازرسی شده است.

وی گفت: از جمله مخاطرات کشتار دام‌های قربانی در خارج از کشتارگاه، احتمال ابتلا شهروندان به بیماری‌های مشترک بین انسان و دام می باشد و امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا، عملیات‌های نظارت و بازرسی بر ذبح بهداشتی دام‌های قربانی با هدف کاهش احتمال انتقال این بیماری‌های مشترک از جمله تب کریمه کنگو، بروسلوز، کیست هیداتید و ... و نیز پیش گیری از انتشار بیماری کرونا انجام شد.

رشیدی در این رابطه افزود: در سال جاری عرضه و کشتار دام در خارج از کشتارگاه ممنوع اعلام شد و با همکاری با دیگر دستگاه‌ها (شهرداری و نیروی انتظامی) با افراد خاطی برخورد قانونی صورت پذیرفت.

رشیدی بیان کرد: روسای 16 شبکه دامپزشکی استان، بر حسن اجرای این طرح که به منظور تشدید نظارت بهداشتی و شرعی بر دام های قربانی در 15کشتارگاه دام صنعتی اعمال شد، نظارت ویژه داشته و گزارش های مربوطه را به این اداره کل ارسال کردند.

رشیدی ضمن تقدیر و تشکر از همکاری همشهریان و سایر ارگان‌ها با نیروهای این اداره کل، اعلام کرد: با تلاش مدافعان سلامت حوزه دامپزشکی، 17 هزار مورد بازدید از دام و لاشه آنها در این روز صورت پذیرفته است که حاکی از آن است که دامپزشکی ضامن سلامت مردم در حوزه بهداشت عمومی جامعه است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید